Czym są hemoroidy?

Hemoroidy to żyły, które znajdują się w okolicy odbytu. Pełnią one niezwykle ważną funkcję, dlatego w momencie, gdy przestają działać prawidłowo, pojawiają się przykre dolegliwości. Jak objawiają się żylaki odbytu, potocznie nazywane hemoroidami i co można zrobić, gdy pojawiają się objawy chorobowe?

Wystąpienie żylaków odbytu może objawiać się między innymi bólem i swędzeniem. W niektórych przypadkach na papierze toaletowym może pojawić się krew. Wiele osób uważa wtedy, że jest to objaw bardzo poważnego schorzenia. Pomimo tego, iż świeża krew na papierze toaletowym zazwyczaj jest oznaką hemoroidów, nie należy jeszcze panikować, ale nie można też lekceważyć tego objawu.

Więcej na stronie http://procto.net.pl

Z czasem może dochodzić do wypadania hemoroidów. Wtedy można je wyczuć nawet będąc w pozycji stojącej. Nie jest to stan komfortowy, dlatego warto zapobiegać hemoroidom wcześniej. Ból hemoroidów pojawia się zwykle wtedy, gdy dojdzie do powikłań spowodowanych zazwyczaj brakiem odpowiedniego leczenia.

Przyczyny hemoroidów

Przyczyną hemoroidów jest zazwyczaj siedzący tryb życia oraz dieta powodująca zaparcia. Zbyt duże parcie na stolec może przyczynić się do nieprawidłowego działania hemoroidów. Zdarza się także, że to schorzenie pojawia się w okresie ciąży, jednak po jej zakończeniu zazwyczaj wszystko samoistnie wraca do normy. Ryzyko wystąpienia hemoroidów zwiększa się u osób, które często uprawiają seks analny.

Leczenie hemoroidów

Leczenie hemoroidów dobrze jest rozpocząć jak najszybciej, zanim dojdzie do powikłań. W tym celu można na początku wykorzystać domowe sposoby, jednak w przypadku ciągle występujących dolegliwości najlepiej jest się udać najpierw do internisty. On powinien wypisać skierowanie do proktologa, jeśli konsultacja ze specjalistą okaże się niezbędna.

Domowe sposoby na hemoroidy

Domowe sposoby na hemoroidy to przede wszystkim napary ziołowe. Z nich można wykonać tak zwane nasiadówki, które ściągają i nieco dezynfekują skórę w okolicy odbytu, dzięki czemu utrzymanie hemoroidów na swoim miejscu staje się prostsze. Do nasiadówek zazwyczaj używa się naparu z kory dęby lub rumianku. W celu zmniejszenia objawów hemoroidów zaleca się niekiedy również picie ziół. Mieszanka na tę dolegliwość zawiera zazwyczaj takie zioła, jak piołun, pokrzywę czy babkę lancetowatą. Można zakupić również gotowe mieszanki na tę przypadłość – ma się wtedy pewność, że zioła zostały odmierzone we właściwych proporcjach.

Maść na hemoroidy

Obecnie istnieją również leki na hemoroidy, które można stosować w domu. Mogą mieć one formę maści, tabletek lub czopków na hemoroidy. Zazwyczaj zawierają one wyciągi, które są stosowane także w przypadku standardowych żylaków. To między innymi wyciąg z kasztanowca czy arniki, które wpływają pozytywnie na stan naczyń krwionośnych. Maść na hemoroidy może również zawierać substancje przeciwświądowe, co jest bardzo korzystne w przypadku zaostrzenia objawów.

Domowe środki na hemoroidy niekiedy mogą pełnić jedynie funkcję pomocniczą. Jeśli z hemoroidów wycieka krew lub płyn, może to świadczyć o wystąpieniu powikłań. Wtedy konieczne jest wprowadzenie leczenia pod kontrolą lekarza. Niekiedy niezbędny może być nawet zabieg chirurgiczny, szczególnie gdy konieczne jest usunięcie niesprawnego naczynia.

Czym są hemoroidy?
5 (100%) 1 głos(ów)

2 Responses to Czym są hemoroidy?

  1. Velo pisze:

    Najlepszy sposób na hemoroidy to ich uniknięcie, ale wszyscy wiemy jak wkurzający jest to banał 🙂 Dlatego ja polecam wodę – pić jak najwięcej. To nie żadna bajka, ale poważnie. Im więcej się pije, tym łatwiej o wypróżnienie, a to pozwala na nie powiększanie hemoroidów. To już coś, bo potem wystarczy jakaś maść i jest dwa tygodnie po problemie.

  2. Jaśka pisze:

    Najlepszy sposób na hemoroidy to jest maść. W aptece się kupi bez recepty i wcale nie trzeba do żadnego lekarza chodzić. Zwłaszcza, że jak się ma „świeże” i wcale nie duże hemoroidy, to naprawdę wystarczy kilka dni smarowania i jest po sprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

85 + = 90