jak długo trwa leczenie trądziku różowatego?

kobieta

Trądzik różowaty jest jest wielką udręką, dotyka wiele osób, a w szczególności jest przykrą dolegliwością dla kobiety.  Choroba ta doprowadza do złego samopoczucia i ma wpływ na własną samoocenę. Ze względu na to im szybciej udamy się do dermatologa tym lepiej dla naszego zdrowia i samopoczucia. Lekarz po konsultacji wdrąży odpowiednie leczenie i dobierze właściwe kosmetyki do pielęgnacji skóry. 

Trądzik różowaty jest schorzeniem skóry twarzy i najczęściej występuje w centralnej części twarzy (nos, czoło, broda, policzki). Najczęściej objawy obejmują zmiany naczyniowe jak np. rumień. Przyczyny powstawania trądziku są różne, jednak najczęstsze to zaburzenia pracy gruczołów łojowych.  Na zaostrzenie zmian trądziku wpływa zła dieta jak jadanie w dużych ilościach pikantnych potraw, nadmierne spożywanie alkoholu, picie kawy czy palenie papierosów. Na powstawanie trądziku różowatego ma także wpływ odpowiednie dbanie o skórę, czyli w okresie letnimi stosowanie kremów z filtrami czy w okresie zimowym odpowiednie nawilżanie skóry. Jakie więc możemy podjąć kroki w leczeniu tej przykrej dolegliwości?

Leczenie farmakologiczne

Jednym z takich kroków jest leczenie farmakologiczne. Zazwyczaj lekarz przepisuje antybiotyki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Leczenie antybiotykami najczęściej wykorzystywane jest w leczeniu trądziku grudkowo- krostkowego. Metoda farmakologiczna ma na celu zmniejszenie wydzielania łoju oraz ma na celu ograniczyć podrażnienie skóry. Antybiotyki często występują w postaci kremów i żelów do stosowania miejscowego (głównie zawierają metronidazol). Powinniśmy szukać preparatów łagodzących i nawilżających, które nie powinny zawierać w swoim składzie alkoholu, który może podrażnić skórę. Nie powinny zawierać w swoim składzie także mięty, kamfory i olejków eterycznych. Warto stosować także olejki z wysokim filtrem UV, aby zapewnić naszej skórze odpowiednią ochronę. Rzadziej stosuje się leczenie w postaci leków doustnych. Istnieje także metoda leczenia polegająca na stosowaniu preparatów zawierających retonoidy. Występują głównie w postaci żelów i kremów. Leczenie farmakologiczne może trwać wiele miesięcy dlatego też powinniśmy uzbroić się w cierpliwość.

Sprawdź też następujący artykuł: http://abcpokrzywki.net.pl/leczyc-tradzik-rozowaty-domowymi-sposobami/

Leczenie z użyciem lasera

Inną metodą leczenia trądziku różowatego jest wykorzystanie lasera lub fototerapia. Ta metoda wykorzystywana jest w usuwaniu rumienia i popękanych naczyń krwionośnych. Jest to seria zabiegów wykonywana co 4-6 tygodni. W walce  rumieniem zazwyczaj wystarcza do 5 zabiegów. Efekty leczenia laserowego widać już po 10 dniach od wykonania zabiegu w momencie zamknięcia drobnych słupków, zaczerwienienia i drobny obrzęk lecz są to niewielkie skutki pracy lasera. Jednak nie wszyscy mogą skorzystać z tej metody. Przeciwwskazaniami do zabiegu laserowego są: ciąża, cukrzyca i padaczka. Po wykonaniu zabiegu laserowego powinniśmy zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego. Przez pierwsze tygodnie także wskazane jest zrezygnowanie z korzystania sauny, solarium i gorących kąpieli, które mogą poszerzyć naczynia krwionośne. Aby chronić skórę po zabiegu powinniśmy zabezpieczać się kremami z filtrami SPF 50 przed kąpielami słonecznymi.

W najbardziej zaostrzonych przypadkach trądziku różowatego wykonywane są zabiegi chirurgiczne. Wykonywane są one za pomocą lasera CO2 lub przy użyciu ostrza jednorazowego użytku.

Niestety nie istnieją jeszcze żadne preparaty albo metody, które na stałe pomogą wyleczyć trądzik różowaty. Leczenie pod kątem specjalisty, stosowanie leków doustnych czy kremów specjalistycznych ma na celu złagodzić objawy oraz zmniejszyć istniejące zmiany chorobowe.

 

 

jak długo trwa leczenie trądziku różowatego?
5 (100%) 1 głos(ów)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1