Grypa żołądkowa – objawy i leczenie

Grypa żołądkowa, zwana także żołądkową, to jedna z tych dolegliwości, których objawy należy zaliczyć do wyjątkowo nieprzyjemnych i uporczywych. Jak skutecznie zdiagnozować dolegliwość i jakie metody leczenia warto podjąć? Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych porad.

Przyczyny grypy jelitowej

Infekcja pojawia się w wyniku wirusowego zakażenia układu pokarmowego. Za jej wystąpienie odpowiedzialne są wirusy z grupy rotawirusów, czasami dochodzi też do zakażenia norowirusami i adenowirusami.

Drobnoustroje chorobotwórcze doprowadzają do uszkodzenia ścianek jelit i ogólnego zakażenia układu pokarmowego, stąd właśnie biorą się wyjątkowo dokuczliwe i nieprzyjemne objawy.

Należy wiedzieć, że grypa jelitowa jest chorobą silnie zaraźliwą. W większości przypadków, wystarczy krótkotrwały kontakt z osobą chorą lub nawet z przedmiotem, którego chory dotykał. Mało tego, chorobą można zarazić się przebywając w tym samym pomieszczeniu, co chory – drobnoustroje odpowiedzialne za występowanie dolegliwości przenoszą się bowiem drogą kropelkową.

Objawy grypy jelitowej

Grypa jelitowa objawia się podobnie, jak zatrucie pokarmowe. Osobie chorej dokucza silna biegunka lub nudności i wymioty. Bardzo często zdarza się, że oba wymienione symptomy występują równolegle. Biegunka jest niezwykle intensywna i ma postać wodnistą.

Od zwykłego zatrucia, grypę jelitową odróżnia przede wszystkim sposób występowania dolegliwości. Symptomy pojawiają się nagle i gwałtownie. Najczęściej towarzyszy im też gorączka – temperatura ciała u osoby chorej może wzrosnąć nawet do 39 stopni.

Przebieg choroby jest niezwykle intensywny i zazwyczaj krótkotrwały. Objawy grypy jelitowej utrzymują się przez dwa, maksymalnie trzy dni. Czasami dochodzi jednak do sytuacji, w których choroba utrzymuje się nawet przez dziewięć dni. W takim przypadku, lekarz może zaordynować hospitalizację, istnieje bowiem poważne ryzyko skrajnego odwodnienia organizmu i wystąpienia wielu innych powikłań, między innymi wynikających z utrzymywania się wysokiej gorączki u osoby chorej.

Metody leczenia grypy jelitowej

W konfrontacji z grypą jelitową, popularne leki na wymioty i biegunkę pozostają bezsilne. Leczenie tej dolegliwości właściwie ogranicza się do łagodzenia jej symptomów i suplementacji utraconych składników, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

W leczeniu i zapobieganiu rozprzestrzeniania się grypy jelitowej, kluczowe znaczenie mają dobre praktyki higieniczne. Osoby chore muszą pamiętać o częstym myciu rąk (obowiązkowo po każdym wyjściu z toalety). Zdrowi domownicy pod żadnym pozorem nie powinni używać tych samych przedmiotów, których używa chory. Dotyczy to zwłaszcza przyborów higienicznych, jak ręcznik czy kostka mydła. Obowiązkowo należy pamiętać o częstym myciu przyborów sanitarnych, z których korzysta chory.

Kluczowe znaczenie ma regularne nawadnianie organizmu. Osoba chora powinna pić duże ilości wody (najlepiej lekko ciepłej), nawet jeżeli prowadzi to do nawrotu wymiotów lub biegunki. Istotne jest też dostarczanie tych pierwiastków, które zostały wypłukane z organizmu – magnezu, sodu i potasu. Warto też dostarczać duże ilości witaminy C, która pomoże w uszczelnieniu ścianek komórkowych.

Domowe sposoby na złagodzenie objawów grypy jelitowej

W łagodzeniu symptomów grypy jelitowej, warto posiłkować się też domowymi sposobami.  Pomocne okażą się zioła, takie jak kora dębowa, kwiat nagietka, kwiat lawendy czy pierwiosnka. Należy też pamiętać o leżeniu w łóżku – jak każdą inną grypę, także „jelitówkę” należy „wyleżeć”. Pomoże to też w regeneracji organizmu, osłabionego intensywnym przebiegiem choroby.

 

Grypa żołądkowa – objawy i leczenie
5 (100%) 1 głos(ów)

2 Responses to Grypa żołądkowa – objawy i leczenie

  1. Matulka pisze:

    Łatwo można rozpoznać grypę żołądkową, bo objawy jelitówki nie są jednak takie same jak zatrucia żołądkowego. W pewnym sensie jest tak, że można je pomylić, ale tylko na samym początku. Grypa żołądkowa jest jednak bardzo gwałtowna. Znacznie częściej się ma wymioty i biegunkę, więc łatwo rozpoznać.

  2. Mikrokosmos pisze:

    Jest jeden sposób, który pozwala na to żeby grypa żołądkowa nie rozprzestrzeniała się. I to tani i prosty – wystarczy żeby wszyscy domownicy mieli na sobie maseczki. Nosi się je w czasie, gdy osoby chore są w tym samym pomieszczeniu, a gdy np. idą spać, do dokładnie wietrzy się mieszkanie żeby pozbyć się wirusów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

72 + = 74