Jak ustalić przyczynę łysienia? Trichoskopia – badanie, które ustali przyczynę wypadania włosów

Włosy uznawane są za jeden z największych atutów kobiety – jeśli są długie, gęste i błyszczące, dodają nam wiele uroku i sprawiają, że czujemy się bardziej kobiece i jesteśmy pewniejsze siebie. Piękne włosy w dobrej kondycji z pewnością zwrócą na nas uwagę i będą obiektem powszechnych zachwytów, cienkie czy zniszczone zamiast zdobić, będą niekorzystnie wpływać na naszą prezencję. Jeśli zależy nam na tym, żeby wyglądać atrakcyjnie, powinnyśmy prawidłowo dbać o włosy i na bieżąco kontrolować ich kondycję.

Cienkie, słabe włosy – jak znaleźć przyczynę?
Niestety, zdarza się, że włosom daleko jest do ideału. O ile naszym problemem są zniszczone końcówki, nieładna fryzura czy szorstka struktura włosa, wszystko da się załatwić umawiając się na wizytę u fryzjera i inwestując w odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji. Są jednak problemy, z którymi nie uporamy się na własną rękę. Jedną z największych włosowych tragedii w oczach każdej kobiety jest łysienie. Kiedy włosy stają się cienkie i słabe, a na głowie pojawiają się łysiejące placki, jesteśmy przerażone. Wydaje nam się, że zaraz całkowicie wyłysiejemy i będziemy wyglądały koszmarnie.
Kiedy zauważymy, że włosy znacznie się przerzedziły, a na szczotce zostaje ich więcej niż zwykle, nie powinnyśmy panikować. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza i wykonać wszystkie niezbędne do ustalenia przyczyny łysienia badania.

Trichoskopia – badanie obowiązkowe w przypadku łysienia

W przypadku stwierdzenia masowego wypadania włosów, konieczne jest jak najszybsze ustalenie przyczyny tego zjawiska. Tylko wtedy lekarz będzie mógł zalecić odpowiednią kurację, która zahamuje łysienie i sprawi, że na nowo będziemy cieszyć się bujną czupryną.
Jeśli zauważyłyśmy u siebie łysienie, lekarz z pewnością zaleci nam trichogram, czyli badanie włosów, którego celem jest ustalenie stanu włosów i wskazanie przyczyny ich masowego wypadania.

Czytaj więcej: http://drtrycholog.pl/zabiegi/trichoskopia-komputerowa-ocena-tricholab/

Jak wygląda trichoskopia?

Trichogram to proste badanie, które nie jest inwazyjne, a ma ogromną skuteczność. Polega na wyrwaniu około stu włosów, które następnie poddane są szczegółowej analizie. W trakcie badania włosów ustala się, w jakim stanie wzrostu znajduje się cebulka oraz bada się stopień jej zdeformowania. W ten sposób lekarz potrafi stwierdzić, czy w danym przypadku mamy do czynienia z łysieniem telogenowym, dystroficznym czy anagenowym. Trichoskopia może być wykonana u osób w każdym wieku, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Zaleca się ją zawsze, kiedy pacjent zaobserwuje masowe przerzedzanie się włosów.

Jeśli zalecono nam badanie włosów, musimy odpowiednio się do niego przygotować. Przez 3-4 dni przed zaleconą trichoskopią nie możemy myć włosów ani nakładać na nie żadnych środków pielęgnacyjnych: odżywek, lakierów, szamponów. Jeśli farbujemy włosy, będziemy musiały odczekać, aż pojawi się odrost na minimum 2 centymetry.

Dlaczego warto wykonać trichoskopię, kiedy zauważymy łysienie?

Jeśli tylko zaobserwowałyśmy u siebie masowe wypadanie włosów, bardzo ważne jest, żeby zabieg trichoskopii został wykonany jak najszybciej. Badanie włosów pozwoli lekarzowi ustalić przyczynę łysienia i zastosować odpowiednią kurację, która sprawi, że wypadanie włosów zatrzyma się lub będzie postępowało wolniej. Trichogram jest również o tyle istotny, że zdeformowane cebulki włosów mogą świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych: silnej niedokrwistości czy nerwicy. Ważne jest więc, żeby jak najszybciej podjąć prawidłowe leczenie i nie narazić się na choroby, które mogą być zagrożeniem dla naszego życia.

Jak ustalić przyczynę łysienia? Trichoskopia – badanie, które ustali przyczynę wypadania włosów
1 (20%) 1 głos(ów)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + = 16