Jak usunąć blizny?

Blizny to efekt uszkodzenia ciągłości skóry. Chociaż medycyna wyróżnia ich różne rodzaje to trzeba zaznaczyć, że zazwyczaj są one szpecące i wiążą się z dużym dyskomfortem życia. Na szczęście dzisiaj, dzięki nowoczesnej technologii dostępne są nieinwazyjne metody, które radzą sobie z większością z nich a pacjent może znowu poczuć się atrakcyjnie i pewnie. Pamiętajmy, że choć blizny nie stanowią zagrożenia zdrowotnego to bardzo często stają się ujmą biorąc pod uwagę kondycje psychiczną ich posiadaczy.

Leczenie farmakologiczne blizn

W przypadku blizn o niewielkich rozmiarach i tych, które powstały stosunkowo niedawno sprawdzi się farmakoterapia. Tu pomocne stają się preparaty kosmetyczne, takie jak maści, kremy czy blizny – najlepiej, jeśli odpowiedni skład dobrany zostanie przez lekarza dermatologa.

Środki do stosowania miejscowego najczęściej są terapią wspomagającą, rzadko kiedy powodują całkowite zaniknięcie blizny natomiast z całą pewnością są skuteczną formą walki z tego typu niedoskonałościami skóry.

Zaletą tychże kosmetyków jest fakt, iż ich stosowanie jest bezpieczne. W swoim składzie zawierają najczęściej wyciągi roślinne, takie jak alantoina czy wyciąg z cebuli. Doraźnie stosuje się także maści z silikonem natomiast nie można korzystać z nich w przypadku wszystkich rodzajów blizn, na przykład tych po trądziku.

Leczenie inwazyjne

Farmakoterapia aż w 90% nie jest wystarczająco dobrym sposobem, by pozbyć się blizny w 100%. Jeśli blizna nadal szpeci skórę można poddać się inwazyjnym zabiegom, których skuteczność jest o wiele większa.

Przykładem może być krioterapia, której istotą jest zamrażanie blizny. Skuteczność tej metody ocenia się w granicach 50-75%  najlepsze efekty widoczne są w przypadku niwelowania bliznowców. Krioterapia może jednak wywołać nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak ból czy trwałe odbarwienie kolorytu skóry.

Kolejną metodą jest wstrzyknięcie w miejsce blizny kortykosteroidów. Środek ten rzadko kiedy jest jednak skuteczny, jeśli jest wykorzystywany samodzielnie, u 50% pacjentów problem z blizną powraca. Co więcej, zabieg ten może powodować trwałe, nienaturalne rozjaśnienie skóry w miejscu wstrzyknięcia preparatu. Zobacz również inne metody leczenia blizn potrądzikowych: http://bliznapotradzikowa.pl/metody-leczenia-blizn-potradzikowych/

Najbardziej inwazyjną metodą leczenia blizn różnego rodzaju jest zabieg chirurgiczny – tzw. korekcja blizn. Ten polega na wycięciu blizny i zastąpieniu jej zdrową częścią skóry. Okazuje się jednak, że w przypadku blizn przerosłych oraz bliznowców problem może pojawić się znowu. Właśnie dlatego pomimo operacji pacjent najczęściej musi korzystać dodatkowo jeszcze z innych metod usuwania blizn, na przykład krioterapii czy usuwania przy pomocy lasera.

Leczenie w ramach zabiegów medycyny estetycznej

To właśnie zabiegi medycyny estetycznej stały się w ostatnim czasie jednymi z najbardziej popularnych i skutecznych metod usuwania blizn. Przykładem może być laseroterapia, czyli fototermoliza. Zabiegi te mogą być stosowane w przypadku wszystkich rodzajów blizn a pacjent nie musi się do nich specjalnie przygotowywać. Po samym zabiegu nie ma rekonwalescencji a efekty są widoczne po około sześciu tygodniach. Laseroterapia w tym przypadku stosowana jest bez znieczulenia natomiast kojąco działa tutaj efekt chłodzenia.

Sam zabieg polega na remodelingu tkanek. Działanie energii świetlnej rozpoczyna proces odbudowy skóry. Z każdym zabiegiem blizna staje się coraz bardziej miękka a kolorytem zaczyna przypominać naturalny naskórek.

Co ciekawe, aby skorzystać z tej metody usuwania blizny laserem nie jest konieczne wykonanie żadnych badań. Przeciwwskazaniem natomiast jest między innymi ciąża, nowotwory skóry, cukrzyca czy aktywna infekcja bakteryjna skóry.

Linki:

Jak usunąć blizny?
5 (100%) 1 głos(ów)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

86 − 85 =