Kłykciny Kończyste

Na kłykciny kończyste cierpi 1% osób zarażonych wirusem HPV, bo to właśnie on jest przyczyną powstawania tych skórnych wykwitów. Trzeba przyznać, że kłykciny są bardzo wstydliwym problemem i właśnie dlatego chorzy zwlekają z wizytą u lekarza specjalisty. Nie pomaga również fakt, iż kłykciny oprócz nieestetycznych zmian skórnych nie powodują żadnych dolegliwości – nie swędzą, nie szczypią, nie pieką, nie pojawia się zaczerwienienie ani obrzęk, nie występuje też ból ani gorączka.

Leczenie kłykcin jest jednak konieczne bowiem bagatelizowane mogą doprowadzić do powstania raka szyjki macicy u kobiet lub raka prącia u mężczyzn. Należy też zaznaczyć, że kłykciny mogą występować też u dzieci a do zarażenia wirusem HPV nie dochodzi wtedy wcale w wyniku inicjacji seksualnej a nieutrzymywania odpowiedniej higieny intymnej.

Kłykciny to kilkumilimetrowe krostki o jasnoróżowym bądź brunatnym kolorze. Jeśli jest ich dużo mogą łączyć się w jeden większy wykwit o strukturze przypominającej kalafiora.

Leczenie tego rodzaju zmian skórnych jest skuteczne natomiast trzeba zauważyć, że chociaż chory pozbędzie się kłykcin to nie da się wyleczyć samego wirusa. Niestety, kłykciny kończyste mogą więc nawracać.

W leczeniu kłykcin stosuje się farmakoterapię, kriochirurgię bądź laseroterapię. W skrajnych przypadkach może być konieczny zabieg chirurgiczny, który wykonuje się w znieczuleniu miejscowym – po prostu wycina się kłykciny. Rekonwalescencja nie trwa długo, po leczeniu nie pozostają blizny.

Więcej:

Kłykciny Kończyste
5 (100%) 1 głos(ów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

86 − 83 =