Krew w moczu u mężczyzny

Podczas waszej ostatniej wizyty zauważyliście krew w moczu? Ten widok przeraził was na tyle, ponieważ myślicie, że macie jakiś nowotwór? Spokojnie, nie należy zbyt wcześnie panikować i zamartwiać się na zapas. Oczywiście krew w moczu nie jest dobrym objawem i zazwyczaj świadczy o jakiejś dolegliwości. W dzisiejszym wpisie postaramy się przedstawić i uświadomić wam, jakie są najważniejsze przyczyny występowania krwi w moczu oraz co należy zrobić, kiedy taki objaw zostanie przez was zauważony.

Krew w moczu – co może oznaczać?

Warto na początku wspomnieć, że wyróżniamy dwa typy krwi w moczu. Pierwszy z nich to krwiomocz makroskopowy czyli taki, którego obecność możemy zauważyć gołym okiem. W tym przypadku wydalany płyn ma czerwonobrunatny kolor, jest mętny a nawet mogą pojawiać się skrzepy różnej wielkości, które sprawiają, iż wypróżnianie jest utrudnione i ta czynność powoduje ból. Drugim typem krwi w moczu jest krwiomocz mikroskopowy, którego zdiagnozować można tylko i wyłącznie podczas badania moczu pod mikroskopem. Jak się łatwo domyślić, ten rodzaj moczu nie jest do wykrycia gołym okiem.

Czytaj więcej: http://uro.net.pl – Portal o Kamicy nerkowej i problemach z nerkami

Jakie są najważniejsze przyczyny obecności krwi w moczu człowieka? Jednym z nich jest kamica nerkowa. To jednak nie wszystko. Krew w moczu może występować także w wyniku pourazowego uszkodzenia układu moczowego. To także jeden z sygnałów zawału nerki, ostrego stanu zapalnego układu moczowego, polipów lub brodawczaków pęcherza moczowego oraz innych rozrostów nowotworowych nerek lub dróg moczowych. Nie można nie zaznaczyć, że krew w moczu to także sygnał świadczący o możliwym występowaniu gruźlicy nerek, nadciśnienia złośliwego, chorób gruczołu krokowego lub ciał obcych w pęcherzu moczowym.

Co zrobić w przypadku zauważenia krwi w moczu?

Krew w moczu to zawsze niepokojący sygnał. Jeśli zauważycie taki objaw, to w pierwszej kolejności musicie zachować spokój. Następnie należy zgłosić się do badania urologicznego w jak najkrótszym terminie. Trzeba też w krótkim czasie wykonać analityczne badanie moczu. Jeśli obecności krwi w moczu towarzyszą silne dolegliwości bólowe, to należy zażyć środek przeciwbólowy i także jak najszybciej zgłosić się do urologa. Szczególnie należy zwrócić uwagę na towarzyszące objawy, którymi mogą być wysoka temperatura, trudności w oddawaniu moczu  parcie na mocz i pieczenie cewki moczowej. W każdym z tych przypadków należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.

Krew w moczu to jeden z sygnałów kamicy nerkowej

Jak pokazują statystyki, krew w moczu jest bardzo często przyczyną kamicy nerkowej. Tej dolegliwości towarzyszą też inne objawy. Mogą nimi być na przykład bardzo silne oraz intensywne bóle (tak zwana kolka nerkowa). Pacjenci skarżą się także na nudności oraz wymioty. Częstymi objawami kamicy nerkowej są także gorączka oraz dreszcze. Trzeba podkreślić, że pacjenci z kamicą nerkową mają także częste parcie na mocz, który wydalany jest jednak w relatywnie małych ilościach. Nie można nie wspomnieć, że osoby z tym schorzeniem skarżą się również na tępe bóle pleców. Mogą się one pojawić, kiedy miedniczki i kielichy nerkowe wypełniają kamienie znacznych rozmiarów.

Krew w moczu u mężczyzny
3.7 (73.33%) 3 głos(ów)

3 Responses to Krew w moczu u mężczyzny

  1. Yanosik pisze:

    Ja też myślałem, że krwiomocz jest objawem jakiejś choroby nerek czy czegoś w tym rodzaju, a okazało się, że to jest całkiem co innego. I nawet lekarze nie spodziewali się, że to gruźlica nerek. Podobno bardzo rzadka choroba, ale mi się oczywiście przytrafiła…

  2. Alberto pisze:

    Gruźlica nerek wcale nie jest taka rzadka, ale po prostu często jest tak, że lekarze jej nie diagnozują, albo diagnozują bardzo późno. Bo ludzie nie mają pojęcia, że istnieje i lekarze mogą opowiadać banialuki o zapaleniu nerek czy innych chorobach i dopiero potem okazuje się, że to gruźlica.

  3. Krystian 44 pisze:

    Słuchajcie mam problem podobny do tego co jest opisany wyżej ale niestety nie mogę iść do lekarza. Wiecie może co to może być? Mocny ból i pieczenie w końcówce cewki moczowej, mocz oddaję krótko z krwią czasami wylatują zakrzepy krwi co jest bolesne i potrafi boleć dolna część brzucha,czasami sikam samą krwią. I po jakimś czasie to przechodzi i mogę normalnie się wysikać. Ale za jakiś czas to wraca. Biorę furagine i piję różne soki żurawinowe czy to wystarczy??

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 2