Łysienie plackowate

Jedną z najczęstszych przyczyn utraty włosów jest bardzo nieprzyjemna choroba zapalna nazywana łysieniem plackowatym. Czym charakteryzuje się to schorzenie?  Mieszki włosowe ulegają uszkodzeniu, co powoduje wypadanie włosów. Na owłosionej skórze powstają nieestetycznie wyglądające łyse placki (stąd nazwa choroby). Zwykle kojarzy się nam ona jedynie z włosami na głowie, ale może również ujawnić się na przykład na brwiach czy innych pokrytych włosami miejsc na skórze.

Jakie są objawy tej choroby zapalnej?

Objawy pojawiają się zwykle w młodym wieku, a czasami nawet już w dzieciństwie. Zazwyczaj najszybciej da się je zauważyć na głowie. Powstają na niej bowiem łyse miejsca, u niektórych chorych zniszczeniu ulega przy tym płytka paznokci. Po pewnym czasie włosy czasami odrastają, co nie wyklucza jednak niebezpieczeństwa ponownego ich wypadnięcia. W niektórych przypadkach zdarza się, że chorzy mogą utracić nawet wszystkie włosy. Należy pamiętać, że im szybciej zdiagnozujemy naszą chorobę, tym szybciej możemy zacząć jej skuteczne leczenie. Nie powinniśmy zatem ignorować żadnych niepokojących zmian na naszej skórze, ale zgłosić je lekarzowi specjaliście – trychologowi.

– Pierwsze objawy łysienia plackowatego pojawiają się zazwyczaj w młodym wieku pod postacią ograniczonych ognisk wyłysienia – zwykle na głowie. Może zdarzyć się również tak, że zmiany pojawiają się również w innej okolicy – broda, brwi – wyjaśnił dr n. med. Igor Michajłowski z portalu drTrycholog.pl

Przyczyny łysienia plackowatego

Niestety, przyczyny tej choroby nie zostały jeszcze w pełni poznane. Zdarza się, że łysienie plackowate towarzyszy takim schorzeniom, jak zapalenie jelita grubego, atopowe zapalenie skóry, zapalenie tarczycy czy między innymi cukrzyca typu 1. Na tej podstawie można wnioskować, że choroba ta ma uwarunkowanie autoimmunologiczne. Oznacza to, że nasz układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe, ponieważ uznaje je za coś, czego należy się pozbyć. Na zachorowanie mogą wpływać również: czynniki hormonalne, zespół Downa, silny stres, zaburzenia naczyniowe skóry głowy czy niedobory na przykład potrzebnych składników mineralnych. Czasami łysienie plackowate może być również chorobą dziedziczoną.

Jak można wyleczyć uciążliwą chorobę?

Leczenie tego schorzenie nie jest proste i szybkie, jednak w większości przypadków można skutecznie pozbyć się choroby. Należy skorzystać z pomocy wykwalifikowanych lekarzy – trychologów. Oni profesjonalnie podejdą do naszego problemu i zaproponują indywidualny plan leczenia. Istnieje kilka jego możliwości. Niektórzy zalecają naświetlanie promieniami UVA i UVB. Odmienną metodą może być ochłodzenie tkanek przy użyciu podtlenku azotu. Są jeszcze inne sposoby na pozbycie się łysienia plackowatego, takie jak między innymi stosowanie na skórę specjalnych płynów pobudzających porost włosów czy użycie silnych alergenów kontaktowych. Dobry trycholog postara się dokładnie i zrozumiale wytłumaczyć nam wszystkie zalety, a także wady i zagrożenia związane z  poszczególnymi opcjami, dzięki czemu będziemy mogli wybrać najodpowiedniejszą.

utoimmunologicznehttp://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/skora/lysienie-plackowate-przyczyny-objawy-i-leczenie_37901.html

Łysienie plackowate
3.7 (73.33%) 3 głos(ów)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

17 − 12 =