Objawy rzęsistkowicy

Rzęsistkowica, inaczej trychomondoza, wywoływana jest przez rzęsistka Trichomonas vaginalis, którym człowiek najczęściej zaraża się poprzez drogę płciową. Zarówno w pochwie jak i cewce moczowej pierwotniak ten znajduje odpowiednie środowisko do rozwoju, gdyż jest tam ciepło i wilgotnie. Problem dużo częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, jednak ze względu na nieodpowiednią higienę zarazić mogą się nim również dzieci. Rzęsistkowica może mieć charakter ostry bądź przewlekły.

Rzęsistkowica – objawy w ostrej postaci

U kobiet i u mężczyzn choroba ta daje różnorodne objawy. Poniżej zostały one wyszczególnione w podziale na płeć.

Rzęsistkowica u kobiet powoduje takie objawy jak:

 • ból w okolicy krocza,
 • bolesne parcie na mocz,
 • świąd i pieczenie cewki moczowej,
 • częste oddawanie moczu w niewielkich ilościach,
 • bóle w podbrzuszu, których występowanie i nasilenie jest zmienne,
 • świąd i pieczenie w pochwie,
 • pieniste, żółtawozielone upławy o przykrym zapachu.

Rzęsistkowica u mężczyzn

Rzęsistkowica u mężczyzn daje objawy ostrego zapalenia napletka, żołędzi, cewki moczowej, pęcherza moczowego oraz gruczołu krokowego, a towarzyszyć temu mogą takie dolegliwości jak: – podwyższona temperatura – dreszcze – obrzęk – zaczerwieniony napletek z widocznymi nadżerkami – ból krocza – ból cewki moczowej i jej swędzenie oraz pieczenie – wydzielina z cewki moczowej o charakterze śluzowo-ropnym

Pierwsze objawy u kobiet występują zazwyczaj od 5 do 28 dni od momentu zakażenia. U mężczyzn choroba może nie dawać objawów, a jeśli występują to tylko przez krótki okres czasu. Partnerzy zarażają się nawzajem i nawet, jeśli u mężczyzny nie występują objawy to i tak zaraz on swoją partnerkę podczas kontaktu płciowego bądź jeśli używają tych samych ręczników.

Przewlekła postać rzęsistkowicy daje inne objawy niż jej ostra postać.

Rzęsistkowica u kobiet

U kobiet obszar zakażenia ogranicza się do pochwy i cewki moczowej. Objawy nie są już tak nasilone jak w przypadku ostrej postaci rzęsistkowicy. Do głównych objawów zalicza się: – brązowe upławy o dużym nasileniu zazwyczaj przed wystąpieniem miesiączki bądź zaraz po jej ustąpieniu – mikroskopowe zmiany w komórkach nabłonka szyjki macicy i pochwy, które ustępują po wyleczeniu Objawy rzęsistkowicy przewlekłej u mężczyzn również są mniej nasilone niż w jej ostrej postaci. Najczęściej występuje zapalenie napletka i cewki moczowej z jednoczesnym wyciekiem z cewki moczowej w nieznacznych ilościach, a także przewlekłym zapaleniem gruczołu krokowego.

Rozpoznanie rzęsistkowicy – TESTY

Rozpoznanie rzęsistkowicy możliwe jest poprzez wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych. W tym celu konieczne jest pobranie materiału genetycznego z pochwy bądź cewki moczowej i odpowiednie jego przygotowanie. Tak przygotowane próbki umieszcza się pod mikroskopem, a następnie sprawdza, czy występują w nich pierwotniaki odpowiedzialne za rzęsistkowicę. Jeśli wynik jest pozytywny to lekarz przepisze odpowiednie leki. Leczenie musi obejmować zarówno partnera jak i partnerkę. Rzęsistkowica objawy u mężczyzn może mieć utajone, często są one niezauważalne i o zarażeniu najczęściej daje znać rzęsistkowica pochwy. Więcej o objawach rzęsistkowicy przeczytasz tutaj http://dobrywenerolog.pl/rzesistkowica/objawy-rzesistkowicy/.

W celu uniknięcia zakażenia najlepiej jest stosować wszelkie możliwe środki ostrożności, które stosowane są w zapobieganiu chorobom przenoszonym drogą płciową. Ponadto zaleca się korzystanie tylko i wyłącznie z własnego ręcznika i bielizny, nie siadanie na deskach klozetowych w miejscach publicznych oraz unikanie przygód seksualnych z obcymi osobami.
Nosiciele, czyli osoby zarażone rzęsistkowicą pochwy, nie dają objawów choroby i nie mają żadnych dolegliwości z nią związanych, a niestety zarażają inne osoby. Dlatego też istotne jest, aby wykonywać regularne badania – TESTY na obecność chorób, które przenoszone są drogą płciową. Pozwoli Nam to na sprawdzanie własnego stanu zdrowia, a w przypadku, jeśli jesteśmy zarażeni – na uniknięcie zarażenia innej osoby.

Objawy rzęsistkowicy
5 (100%) 3 głos(ów)

6 Responses to Objawy rzęsistkowicy

 1. Maćko pisze:

  Pewnie drogie takie testy? To wgl jak działa? Jest to na pewno pewne? Bo jak tak w domu można zrobić i co i już widać?? O co chodzi?

 2. paulla pisze:

  A jak jeszcze można się zarazić? Naprawdę przez ręczniki itd?
  Pewnie ryzyko wtedy jest mniejsze no ale…

 3. Kasandra pisze:

  Ja kiedys myslalam ze czyms takim sie zarazilam mialam najgorsze mysli ale zamowilam ten test z drwenerolog.pl o ktorych piszecie i kamien mi z serca spadł bo to nie było to tylko zwykła infekkcja ale strachu sie najadłam

 4. Lila pisze:

  Czy te objawy są od razu widoczne czy dopiero po jakimś czasie?

 5. Pomocna81 pisze:

  Słuchaj Maćko testy trochę kosztują ale są 100% pewne bo nie ty interpretujesz wynik tylko wysyłasz materiał, kumasz? To nie tak jak testy ciążowe że sikasz na niego i potem patrzysz czy jest kreska czy nie. Jak na moje to jest super pomysł bo zobaczcie jak często ludzie się boją iść do lekarza i się przyznać że mogą być zarazeni. No cóż zdarza sie.

 6. Daniel pisze:

  Kurcze to ile jest tych chorob? Masakra ja myślałem że to głównie opryszczka kiła i rzeżączka a co chwilę słyszę o czymś innym… Skąd to się bierze wgl ;/;/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 2