Ospa – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Ospa wietrzna to schorzenie spowodowane wirusem. Warto pamiętać, że nawet po wyleczeniu tej choroby, wirus pozostaje w organizmie w formie uśpionej. U niektórych osób wirus powodujący ospę może obudzić się po latach i być przyczyną zachorowania na półpasiec. W jaki sposób przebiega leczenie ospy i jak można rozpoznać tę chorobę?

Najczęstsze objawy ospy wietrznej

Najbardziej charakterystycznym objawem ospy wietrznej jest oczywiście swędząca wysypka. Pojawia się ona kilka dni po zakażeniu wirusem, jednak osoba, która miała kontakt z tym drobnoustrojem, może zarażać ospą jeszcze przed pojawieniem się charakterystycznych objawów.

Ponadto, to właśnie przed wystąpieniem swoistych dolegliwości, wirus uznawany jest za najbardziej zakaźny. Z tego powodu standardowa metoda zapobiegania chorobom zakaźnym, czyli unikania osób zakażonych, może być w przypadku ospy nieskuteczna. By zapobiec wystąpieniu choroby lub przynajmniej zmniejszyć ryzyko powikłań, najlepiej skorzystać ze sprawdzonych metod, takich jak szczepienie przeciw ospie wietrznej. W niektórych przypadkach stosuje się immunoglobulinę – zazwyczaj jest to konieczne, gdy podejrzewa się kontakt z wirusem i na podanie szczepionki jest już za późno.

Leczenie ospy wietrznej

Przy schorzeniu takim, jak ospa objawy mają zazwyczaj niewielkie natężenie. U dzieci kilkuletnich, u których ospa pojawia się najczęściej, najbardziej dokuczliwym objawem jest zazwyczaj swędzenie zmian skórnych. Można z nim walczyć poprzez zastosowanie kąpieli z dodatkiem roztworu sodu oczyszczonej.

Dobrze jest dbać, by dziecko nie rozdrapywało krost. Jest to bowiem częsta przyczyna zakażenia tego typu zmian. To może prowadzić do nadkażeń. O ile sama ospa, jak większość chorób wirusowych, jest leczona w sposób objawowy, o tyle nadkażenia zwykle muszą być leczone antybiotykiem. Dzieje się tak dlatego, iż zakażenia skóry często są powodowane gronkowcem. Uogólnione nadkażenie tą bakterią może być niebezpieczne dla zdrowia, a w przypadku małych dzieci, także dla życia. Z powodu występowania tego typu nadkażeń, w leczeniu podwyższonej temperatury nie stosuje się środków z ibuprofenem. Uważa się, że ta substancja może osłabić ochronę komórkową, a tym samym przyczynić się do rozszerzenia się nadkażeń skóry. W przypadku, gdy swędzenie jest bardzo dokuczliwe, lekarz może przepisać środek stosowany zazwyczaj w przypadku wysypki alergicznej. Tego typu metodę stosuje się jednak w ostateczności.

Więcej na stronie na temat ospy wietrznej – http://chorobaospa.net.pl/

W przypadku ospy występującej pierwszy raz u osoby dorosłej, niezbędne jest zasięgnięcie porady lekarskiej. Ta choroba u osób dorosłych może powodować wiele groźnych powikłań, takich jak zapalenie mózgu, zapalenie płuc czy zapalenie wątroby. Dlatego też konieczne może być leczenie tego schorzenia w szpitalu. Późne przejście ospy wietrznej może skutkować zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia takiego schorzenia, jak półpasiec w przyszłości. W przypadku osoby, która nigdy nie chorowała na ospę wietrzną, już pierwsze zetknięcie z wirusem ospy wietrznej może być powodem półpaśca.

Ospa – przyczyny, objawy i sposoby leczenia
3 (60%) 2 głos(ów)

2 Responses to Ospa – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

  1. Anna napisał(a):

    Najgorsze jest to, że dziecko, które zaraża nie ma przez dwa tygodnie żadnych objawów. W grupie mojego syna w przedszkolu jak się okazało, że jest ospa to już było za późno, bo szybko kolejni zaczęli chorować i było pozamiatane.

  2. Jolka napisał(a):

    Nie do końca trzeba się tym martwić. Niektórzy nawet specjalnie robią ospa party żeby dziecko w wieku przedszkolnym zaraziło się ospą i miało to już za sobą. Przedszkole to najlepszy czas żeby przechorować ospę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *