Powikłania nieleczonego chrapania

Bardzo częste lekceważenie chrapania i bezdechów sennych wynika z faktu, że większość osób nie zdaje sobie sprawy jak groźne może to być dla zdrowia i życia. Nie jest to bowiem tylko dyskomfort dla współlokatorów chrapiącego, ale realne zagrożenie chorobami wieńcowymi i wieloma innymi, groźnymi schorzeniami.

Chrapanie zwykło się traktować jako nieco uciążliwą, ale w gruncie rzeczy niegroźną dolegliwość. Tymczasem badania naukowe dowodzą, że brak leczenia chrapania i bezdechów sennych może być bardzo groźny dla zdrowia, a nawet życia pacjenta.

Niedotlenienie krwi przy chrapaniu

Bezdechy senne oraz chrapanie powodują niedotlenienie mózgu. Nasycenie krwi tętniczej może w ich wyniku spaść nawet o połowę. Jest to bardzo groźne dla serca i wszystkich innych organów wewnętrznych. Podczas snu dochodzi bowiem do nieregularnej pracy mięśnia sercowego, który nie ma odpowiedniej ilości tlenu do właściwej pracy. Arytmia może skończyć się zawałem serca, albo udarem mózgu.

Nieleczone bezdechy i chrapanie przez lata mogą siać spustoszenie w organizmie i nie będzie to bardzo odczuwalne dla pacjenta. Pojawiające się dolegliwości dają znać o sobie najczęściej dopiero wtedy, gdy stan jest już poważny i niewiele da się zrobić. Dlatego lepiej rozpocząć leczenie, gdy tylko chrapanie zacznie się pojawiać.

Następstwa chrapania i bezdechów

Już wtedy cierpieć możemy bowiem na wiele dolegliwości związanych z nieodpowiednim wypoczynkiem podczas snu. Podstawową kwestią jest niewyspanie. Chrapanie lub bezdechy podczas snu mogą nie tylko spowodować, że będziemy się w nocy wybudzać. Nawet bez tego nocny odpoczynek nie jest efektywny i budzimy się niewyspani. W skrajnych przypadkach może to powodować zaśnięcie podczas wykonywania rutynowych czynności – np. prowadzenia samochodu.

Chrapanie powoduje też permanentne przemęczenie, co w prosty sposób przekłada się na spadek witalności. Nawet bardzo aktywne wcześniej osoby, tracą chęć do działania i zaczynają preferować częstsze odpoczynki, a nawet drzemki w trakcie dnia. Przekłada się to na jeszcze mniejsze utlenienie krwi i z powodu zaniechania aktywności fizycznej, zaczynają się kłopoty z libido. Wynikające z nich obniżenia nastroju mogą z kolei prowadzić do wzrostu wagi ciała, spowodowanej chęcią dostarczania sobie bodźców poprawy nastroju w postaci krótkotrwałych i łatwo dostępnych przyjemności np. w słodkich przekąskach.

Jak widać chrapanie i bezdechy senne mogą wpłynąć praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Nie ma więc sensu ich tolerowanie. Lepiej od razu rozpocząć terapię, która wyeliminuje przyczynę chrapania i sprawi, że nasze życie stanie się zdrowsze, ale też łatwiejsze i przyjemniejsze.

Więcej informacji na temat metod Leczenia Chrapania na stronie: Leczenie Chrapania, Bezdech Senny Gdańsk – Lifemedica

Powikłania nieleczonego chrapania
5 (100%) 2 głos(ów)

One Response to Powikłania nieleczonego chrapania

  1. Adrian pisze:

    Warto pamiętać, że chrapanie odbija się nie tylko na naszej kondycji ale w dużym stopniu na naszych bliskich, warto więc pomyśleć również o nich 🙂

    Zaśnięcie obok „traktora” nie jest proste, jeśli do tego dojdzie kilkukrotne wybudzenie się ze snu, to nie ma co liczyć na dobre samopoczucie i wysoki poziom energii w ciągu dnia 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 45 = 49