Refluks u dzieci i młodzieży

Refluks to choroba cywilizacyjna, która w ostatnich latach dosięga coraz więcej osób. Walka z tą chorobą wydaje się jednak szczególnie trudna, gdyż bardzo ciężko odkryć jej rzeczywiste podstawy. Szczególny problem pojawia się jednak, gdy choroba refluksowa dotyczy dzieci bądź niemowląt.

Trzeba w takim przypadku być szczególnie czujnym i starać się odpowiednio wcześniej zauważyć wszystkie niepokojące obawy, które mogą zapowiadać, że chodzi właśnie o takie problemy.

Podstawowym objawem będzie ulewanie się pokarmu dziecka tuż po jedzeniu. Choroba ta to bowiem cofanie się treści żołądkowej do przełyku, co w przypadku dziecka najczęściej bezpośrednio objawia się ulewaniem. Jest to bez wątpienia taka dolegliwość, którą spotyka się bardzo często w wieku niemowlęcym dlatego należy być szczególnie uwrażliwionym na takie objawy. Można również wskazać, że refluks bardzo często pojawia się u dzieci, które urodziły się jako wcześniaki.

Problemy z refluksem mogą mieć daleko-idące skutki, z którymi oczywiście należy się liczyć. Powinno się więc przede wszystkim odpowiednio wcześnie rozpoznawać takie problemy, by nie doprowadzić do pojawienia się kolejnych problemów związanych z innymi dolegliwościami, które wystąpią jako skutki uboczne refluksu. Można wspomnieć tutaj przede wszystkim takie dolegliwości jak problemy z przełykaniem, odmawianie przyjmowania posiłków, utrata masy ciała czy niedokrwistość.

Niekiedy u dzieci, które mają problemy z refluksem pojawiają sie również rozwinięte schorzenia dróg oddechowych oraz nawracające zapalenia płuc, dlatego powinno się mocno walczyć z refluksem, by nie doprowadzić do kolejnych powikłań. W przypadku najmłodszych ocena czy rzeczywiście mamy do czynienia z refluksem może być wyjątkowo trudna, gdyż nie można przeprowadzić specjalistycznych testów.

Powinno się sięgnąć po test ph przełyku, który będzie prowadzony przez 24 godziny. W ten sposób uda się określić jak narażony jest przełyk na działanie kwaśnych środków z żołądka i jaki może mieć to wpływ na zdrowie dziecka. Warto dodatkowo przeprowadzić badanie RTG, które pozwoli ocenić stan budowy przewodu pokarmowego i umożliwi wyróżnienie wszystkich nieprawidłowości, które mogą decydować o pojawieniu się dolegliwości bezpośrednio wskazujących na refluks.

Refluks u dzieci i młodzieży
3.7 (73.33%) 3 głos(ów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 9 = 1