Refluks u dzieci

Rzadko kto zdaje sobie sprawę z tego, że choroba refluksowa może występować także u dzieci. A faktycznie tak się dzieje.

Ulewanie się pokarmu

Każdy z nas obserwował chociaż raz u swojego dziecka ulewanie się zwłaszcza w pierwszym roku życia. Ulewanie się jest wynikiem cofania się pokarmu z żołądka do przełyku. Co z kolei prowadzi do cofania się do jamy ustnej i w późniejszym czasie poza nią.

Przyczyny tego zjawiska

Czym jest spowodowane to zjawisko? Przede wszystkim niedojrzałością czynnosciową i anatomiczną przewodu pokarmowego, który stale się rozwija. Skupić się należy w znacznej mierze na niedojrzałości bariery antyrefluksowej. Czym się to objawia:

  • słabsze napięcie dolnego zwieracza przełyku,
  • krótki odcinek śródbrzusza,
  • za duży kąt Hisa żołądka.

Z drugiej jednak strony należy brać pod uwagę dużą obojętność i ilość spożywanych przez dziecko pokarmów.

Czemu tak właśnie się dzieje?

Pod uwagę należy brać przede wszystkim fakt, że dzieci w okresie niemowlęctwa a dokładnie poniżej 6 czy 8 miesiąca życia zdecydowaną większość czasu spędzają w pozycji leżącej. A to z pewnością sprzyja ciągłemu ulewaniu się. Obserwuje się na szczęście, że w większości przypadków objawy te bardzo szybko ustępują i wcale nie muszą one oznaczać refluksu. Te objawy zalicza się do tzw. regurgitacji niemowlęcej.
Określa się jeszcze inną przyczynę ulewań i wymiotów u dzieci w tak młodym wieku. Chodzi mianowicie o alergię na pokarmy.

Więcej informacji na temat refluksu u dzieci przeczytasz pod adresem http://choroba-refluksowa.pl/refluks/refluks-u-dzieci.html

Reasumując raczej rzadko spotyka się dzieci chorujące na refluks. Jest to jednak choroba, która w większości dotyka osoby dorosłe i tak naprawdę rozwija się ona z wiekiem. W praktyce oznacza to po prostu, że choroba tego typu może powstawać u osób starszych aniżeli u osób młodszych. Wykazuje się zachorowania na nią zarówno wśród kobiet jak i u mężczyzn w miarę po równo.

Refluks u dzieci
5 (100%) 1 głos(ów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

78 − 71 =