Sepsa niebezpieczna dla dzieci

Sepsa jest chorobą bardzo groźną, ale szczególnie niebezpieczna jest dla dzieci, ponieważ rozwija się w błyskawicznym tempie i może dojść do wstrząsu septycznego.

Co to jest sepsa?

Nazywana jest także posocznicą, a coraz częściej zespołem ogólnoustrojowej reakcji zapalnej organizmu. I to ostatnie określenie jest najbardziej charakterystyczne dla sepsy, gdyż sepsa nie jest chorobą, ale reakcją wielonarządową na zakażenie.

Wiemy co wywołuje sepsę: są to bakterie, wirusy i grzyby, mamy z nimi kontakt codziennie, ale nie wiemy dlaczego czasami organizm reaguje tak gwałtownie.

Za sepsę odpowiedzialny jest system immunologiczny, który nagle odczytuje bakterię (wirusa, grzyba) jako ogromne zagrożenie i zaczyna produkować nadmiar przeciwciał, które zaczynają niszczyć własne komórki. Tymi przeciwciałami są cytokiny, które przez krew rozprowadzane są do wszystkich tkanek i narządów. Stopniowo, ale w bardzo krótkim czasie przestają one prawidłowo funkcjonować.

Objawy sepsy

Sepsa u dzieci rozwija się podobnie jak u dorosłych, ale znacznie szybciej. Pierwsze objawy nie zwiastują zagrożenia, przypominają zwykłe przeziębienie, grypę. To wzrost gorączki lub jej spadek, bóle mięśni i stawów, osłabienie, złe samopoczucie. Na sepsę może wskazywać stale pogarszający się stan dziecka mimo podawanych leków.

Bardzo szybko przy sepsie pojawiają się objawy ze strony układu krążeniowego, przyśpieszona akcja serca, trudności z oddychaniem.

W ramach programu walki z sepsą wszystkie gabinety i szpitale zostały wyposażone w urządzenie do przeprowadzenia szybkiego testu w kierunku sepsy. Wynik pozytywny jest wskazaniem do przewiezienia dziecka do szpitala dysponującego oddziałem intensywnej opieki medycznej.

Leczenie sepsy

Leczenie posocznicy polega głównie na podawaniu antybiotyków i leczeniu objawów np. podawaniu tlenu. W pierwszym okresie, przed wykonaniem szczegółowych badań, podawane są leki o szerokim spektrum działania. Dopiero wyniki antybiogramu pozwalają na bardzo dokładne dobranie antybiotyku niszczącego bakterię, wirusa lub grzyba.

Opóźnienie leczenia lub brak reakcji organizmu na leczenie może doprowadzić do wstrząsu septycznego, w wyniku zakażenia przestaje funkcjonować wiele organów. Najbardziej charakterystycznymi objawami są spadek ciśnienia tętniczego, niska saturacja, wysoka hemoglobina. W takich sytuacjach potrzebne jest przetaczanie krwi, uzupełnianie płynów ustrojowych, a nawet podłączenie do respiratora. Niestety śmiertelność wywołana wstrząsem septycznym jest bardzo wysoka i wynosi 40%.

Czy sepsy można uniknąć

Sepsa nie jest chorobą zakaźną i nie ma na nią szczepionki. Statystyki wskazują jednak, że posocznica u dzieci najczęściej wywoływana jest przez pneumokoki i bardzo agresywne meningokoki, a na te bakterie są szczepionki, na razie jednak nie są refundowane, więc rodzice muszą ponieść koszty. Szczepionka na meningokoki kosztuje ok. 100 zł, małym dzieciom trzeba podać ją dwa razy, starszym wystarczy raz. Szczepionka zmniejsza ryzyko zarażenia bakterią i zmniejsza ryzyko sepsy.

Sepsa niebezpieczna dla dzieci
5 (100%) 1 głos(ów)

2 Responses to Sepsa niebezpieczna dla dzieci

  1. Ewa pisze:

    Każde zdiagnozowane zachorowanie na sepsę to od razu powinno być skierowanie do szpitala i żaden lekarz nie powinien się opitalać gdy są takie podejrzenia. Tu naprawdę nie ma żartów, bo to może uratować życie!

  2. pionek pisze:

    Ja to wiem, Ty to wiesz… Ale co z tego, skoro okazuje się, że co lekarz to inny pogląd. Spotkałem już takich, dla których sepsa, a właściwie jej ogromne zagrożenie, to „jeszcze nie powód do paniki”. A niby kiedy będzie? Jak dziecko zapadnie w śpiączkę?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 44 = 54