Stulejka

Stulejka jest zwężeniem napletka prącia. Zapobiega lub hamuje cofnięcie napletka. Może to być normalne do wieku przedszkolnego. Jeżeli jednak napletek nie poluzuje się w trakcie wzrostu, a następnie zwęża się lub powoduje problemy, może być konieczne leczenie. Zwężenie napletka można leczyć maścią kortyzonową, obrzezaniem, czasami na taką chorobę jak stulejka zabieg poszerzenia ujścia napletka jest wystarczający.

Co to jest stulejka?

Stulejka to drobny defekt anatomiczny – zwężenie napletka, uniemożliwiające zsunięcie go z żołędzi. Zwężenie napletka jest zwykle wrodzone, więc występuje głównie u dzieci. W przeciwieństwie do dorosłych stulejka jest rzadka. W wyniku miejscowego stanu zapalnego lub urazu może dojść do nabytej stulejki.

W zależności od zasięgu można wyodrębnić dwie główne formy stulejki:

 • Stulejka całkowita: Nie można zsunąć napletka ani w rozluźnionym, ani sztywnym (wyprostowanym) penisie.
 • Stulejka częściowa : Napletek nie może być rozciągnięty tylko wtedy, gdy penis jest sztywny.

Aby ograniczyć napinanie napletka, należy skrócić napletek, który można w najprostszym przypadku wykonać przez przecięcie biegnącej w dół prążka tkanki łącznej prącia.

Czytaj więcej o zabiegach stulejki w Gdańsku – http://zabiegstulejki.pl/

Powody, z których leczy się stulejkę

Odczuwając dyskomfort i podejrzewając powstanie nieprawidłowości w okolicy prącia mężczyzna powinien wiedzieć jak wygląda stulejka. Nieodciągający się napletek jest główną cechą stulejki. Ponadto w wyniku zwężenia napletka mogą wystąpić następujące objawy:

 • Napięcie lub rozerwanie podczas wzwodu
 • Powikłane oddawanie moczu, cieńsze i / lub rozproszony strumień moczu
 • Często zapalenie żołędzi i napletka
 • Białawe złogi na żołędzi ze względu na skomplikowaną higienę intymną
 • Bolesny skurcz (tzw. hiszpański załupek lub kołnierz.) zmniejsza krążenie krwi i może uszkodzić tkankę.

Blizny na napletku, czyli stulejka u dorosłych

Nowo występująca stulejka w wieku dorosłym jest często spowodowana bliznami na napletku, które mogą powstawać w wyniku nawracającego zapalenia prącia. Bliznami mogą być również obrażenia na napletku – takie jak gwałtowne cofanie. Dlatego przedłużenie napletka należy zawsze wykonywać bardzo ostrożnie. Osoby dorosłe ze stulejką powinny również być badane pod kątem cukrzycy, ponieważ u diabetyków występuje zwiększone ryzyko zakażenia, szczególnie w okolicy narządów płciowych, co sprzyja stulejce.

Diagnozowanie stulejki

Urolog stawia diagnozę na podstawie typowych objawów: jeśli napletka nie można ściągnąć z żołędzi, lub często występuje niedopasowanie pomiędzy napletkiem i szerokością średnicy żołędzi. W takim wypadku rozpoznawana jest stulejka u dorosłych.

Gdy występuje stulejka u dorosłych mężczyzn, badanie krwi jest wskazane: wartości glukozy we krwi dostarcza informacji wskazujących, czy cukrzyca przyczynia się do zwężenia napletka.

Stulejka leczenie osób dorosłych

Gdy przyczyną niedomagań prącia jest stulejka zabieg chirurgiczny jest częstą opcją wybieraną przez pacjenta i lekarza. Nie istnieje określony wiek, od kiedy należy operować stulejką. Decyzję o operacji podejmuje się indywidualnie w zależności od objawów i obrazu klinicznego. Jednak dorośli ze stulejką są zwykle leczeni operacyjnie, ponieważ są zwykle powodowane przez blizny lub liszaj twardzinowy.

W przypadku patologicznej stulejki terapia polega na rozszerzaniu lub usuwaniu wąskiego napletka. Celem leczenia jest umożliwienie prawidłowej higieny ciała, oddawania moczu i funkcji seksualnych. Które środki najlepiej nadają się do leczenia napiętego napletka, zależy od konkretnego przypadku.

W przypadku łagodnej stulejki może być wystarczająca maść zawierająca kortyzon. Aby zabieg zadziałał, należy stosować krem kortyzonowy dwa razy dziennie przez cztery do ośmiu tygodni na czubku penisa. Po dwóch tygodniach można zacząć delikatnie odpychać napletek i stopniowo naciągać napletek. Rozerwania skóry należy unikać za wszelką cenę.

Jeśli jest problematyczna stulejka leczenie kremem, może okazać się niewystarczające, ponieważ występują problemy z oddawaniem moczu ze względu na zwężenie napletka i nawracających infekcji dróg moczowych, wskazane jest chirurgiczne usunięcie zwężonego napletka czyli obrzezanie lub jego skorygowanie.

Techniki leczenia

Gdy istnieje stulejka zabieg operacyjny wykonywany jest przez chirurga urologa. W większości przypadków operacyjna terapia zwężenia napletka, czyli tzw. stulejka polega na obrzezaniu. Dostępne są różne techniki leczenia:

 • Albo zrobi się obrzezanie, w którym zachowana zostanie część napletka, czyli tak zwana stulejka częściowa
 • Lub radykalne (całkowite) obrzezanie napletka, po którym żołądź jest całkowicie odsłonięta.

Jeśli pacjent nie chce być obrzezany, urolog może zastosować rozszerzanie napletka. Dzięki tej technice leczenia, chirurg rozszerza napletek przez specjalną techniką cięcia i zszywania. Sam napletek jest prawie całkowicie zachowany w tej operacji stulejki. Ponadto, możliwe jest rozszerzenie wędzidełka.

Niebezpieczne zwężenia lub uwięźnięcia żołędzi w stulejce

Parafimoza („kołnierz hiszpański”) odnosi się do zwężenia lub uwięźnięcia żołędzi w stulejce. Przyczyną jest zwykle gwałtowne cofanie napletka, którego nie można ponownie przesunąć w przód przez zwężenie. Tworzy zwężenie, które utrudnia odprowadzanie krwi. Jest to wyrażane przez obrzękniętą, niebieskawoczerwoną końcówkę penisa i silny ból.

Parafimoza jest stanem nagłym, który musi być szybko leczony przez urologa, w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia tkanki. Urolog spróbuje wtedy ręcznie rozwiązać problem w przypadku silnego bólu może to być znieczulenie stosowane u osób chorych. Jeśli uwięźnięcia żołędzia prącia w pierścieniu otworu napletka nie da się rozwiązać w ten sposób, zwykle wykonuje się małe nacięcie napletka.

Przebieg procedury plastyki napletka

Skóra napletka łączy żołądź z napletkiem. Jeśli ta skóra jest zbyt krótka, ta część ciała jest cięta podczas operacji, a następnie zszyta ponownie. Ta terapia chirurgiczna zwykle odbywa się w warunkach ambulatoryjnych, ale może być też wykonywana w szpitalu. O ile nie zażądano inaczej, dorosłym mężczyznom podaje się miejscowe znieczulenie, u dzieci operacja jest często wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Procedura składa się z następujących kroków:

 • Dokładna dezynfekcja prącia
 • Szczelność tętnicy, przez którą przechodzi więzadło napletka (z nacięciem powyżej i poniżej tętnicy)
 • Przekrój podłużny skóry napletka wzdłuż
 • Szycie cięcia samorozpuszczalną nicią.

W ten sposób lekarze automatycznie wykonują przedłużenie ujścia napletka. Aby zapobiec przyklejaniu się rany, pacjenci muszą regularnie nakładać maść. Maść ta zapobiega również rozerwaniu szwów chirurgicznych. Jeśli operacja jest optymalna w znieczuleniu miejscowym, leczeni mężczyźni mogą opuścić klinikę w tym samym dniu lub dnia następnego. Wadą plastyki napletka jest nawrotowość  schorzenia, jakim jest stulejka u dorosłych. Dzieje się tak najczęściej, gdy wykonano zbyt małe poszerzenie lub po zabiegu powstały blizny powodujące kolejne zwężenie napletka.

Po operacji: mężczyźni muszą zwracać na to uwagę

Po przejściu plastyki napletka rekonwalescencja trwa około 10 do 14 dni, aby szwy użyte do operacji zostały poluzowane lub uległy wchłonięciu. Regularne kąpiele rumiankowe trwające około 15 minut przyczyniają się do optymalnego procesu gojenia i zapobiegają infekcjom. Ponadto lekarze zwykle przepisują leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Operowani mężczyźni powinni powstrzymać się na około cztery tygodnie od masturbacji i stosunku płciowego. Jeśli ten okres zostanie przekroczony, a następnie podczas współżycia seksualnego nadal występuje ból, zdecydowanie zaleca się konsultację z lekarzem prowadzącym.

Czy leczenie stulejki jest refundowane z NFZ?

Istnieje możliwość skorzystania z zabiegu operacyjnego stulejki refundowanego przez NFZ. Należy od lekarza pierwszego kontaktu uzyskać skierowanie do specjalisty urologa, który na podstawie postawionej diagnozy wystawia skierowanie do leczenia operacyjnego zwężonego napletka. W szpitalu na oddziale urologicznym pacjent poddawany jest odpowiedniej procedurze chirurgicznej. Należy pamiętać jednak, że na zabieg refundowany przez NFZ można oczekiwać nawet rok..

Stulejka
5 (100%) 2 głos(ów)

2 Responses to Stulejka

 1. Marko pisze:

  Stulejka jest problemem przede wszystkim dzieci i nastolatków. Trzeba od najmłodszych lat uważać na to jak zachowuje się syn, bo nam się wydaje, że małe dzieci nie powinny ściągać napletka, a powinny i to jak najbardziej. I praktycznie codziennie myć właściwie tak, jak dorośli, to się stulejka nie pojawi.

 2. Ula Urszula pisze:

  No nie do końca. Kilkuletni chłopak nie ma możliwości zsunięcia napletka w takim stopniu jak dorosły. Ale oczywiście im szybciej zacznie próbować, tym będzie lepiej. Bo jak wystąpi stulejka to już tylko na operację i nic więcej. A potem od nowa nauka mycia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 1 = 11