Wazektomia – fakty i mity

Antykoncepcja to temat, który od lat wywołuje wiele emocji oraz wzbudza sporo kontrowersji. Obecnie medycyna zna wiele sposobów na uchronienie się przed nieplanowaną ciąża. Jedną z nich jest wazektomia, metoda przeznaczona dla mężczyzn. Na czym polega? Jakie są jej zalety i wady? O tym poniżej.

Czym jest wazektomia i jak się ją wykonuje

Czytaj też: http://urologiagdansk.pl/wazektomia/

Mówiąc wprost, jest to metoda męskiej antykoncepcji polegająca na przecięciu ciągłości nasieniowodów, czyli kanalików, przez które plemniki dostają się do nasienia. Zabieg przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych i trwa około trzydziestu minut. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, dlatego pacjent poza dotykiem, nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. Po znieczuleniu pacjenta, osoba przeprowadzająca zabieg wykonuje niewielkie nacięcie skóry z jednej strony moszny, które umożliwia przecięcie nasieniowodu. Przecięte końcówki nasieniowodu zostają podwiązane nicią chirurgiczną lub ich światło zostaje zamknięte metodą elektrokoagulacji. Zaślepienie nasieniowodów zapobiega ich ewentualnemu, samoistnemu połączeniu. Czynność tę powtarza się po drugiej stronie moszny. Zabieg ten jest mało inwazyjny, dlatego nie wymaga stosowania szwów. W większości przypadków nie ma nawet potrzeby stosowania antybiotyku. Osoba poddająca się wazektomii, po zabiegu musi powstrzymać się od stosunków seksualnych przez dwa do trzech dni. W tym czasie nie powinna także spożywać alkoholu.

Skuteczność wazektomii i jej wpływ na życie seksualne

Badania statystyczne pokazują, że wazektomia to metoda męskiej antykoncepcji, która zapewnia ponad 99 procentową skuteczność. W jednym na cztery tysiące przypadków zdarza się, że dochodzi samoistnego połączenia nasieniowodów, przez które plemniki mogą dostać się do nasienia. Stać się tak może pomimo tego że zabieg został wykonany prawidłowo. Osoby, które poddały się wazektomii podkreślają, że nie wpłynęła ona w żadnym stopniu na pogorszenie życia seksualnego. Libido takich mężczyzn nie spadło, wytrysk nie uległ zmniejszeniu, a intensywność orgazmu nie uległa zmianie. Jest to związane z tym, że plemniki stanowią jedynie niewielki procent nasienia. Dlatego też, ich brak nie wpływa w żaden sposób na życie seksualne. Wielu panów uważa nawet, że dzięki wazektomii ich pożycie uległo poprawie, ponieważ nie muszą przerywać aktów miłosnych na zakładanie prezerwatyw lub martwienie się nieplanowaną ciążą.

Strona główna

Czy wazektomia jest bezpieczna?

Choć wazektomia cieszy się rosnącą popularnością, wielu mężczyzn zastanawia się, czy zabieg ten jest bezpieczny. Badania przeprowadzone wśród osób, które poddały się wazektomii nie wykazały zwiększenia ryzyka zachorowania na nowotwór jąder lub gruczołu krokowego. Ta metoda antykoncepcji nie wywołuje przepukliny i nie wpływa na zwiększenie ryzyka zachorowania na choroby sercowo naczyniowe. Należy pamiętać jednak, że wazektomia nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego też osoby, które uprawiają seks z wieloma partnerami, powinny stosować prezerwatywy. Warto wiedzieć także, że osoby, które poddały się wazektomii, a chciałby znów być płodne mają na to szansę. Choć połączenie nasieniowodów jest znacznie trudniejsze, niż ich przecięcie, nie jest niemożliwe do wykonania.

Wazektomia – fakty i mity
5 (100%) 2 głos(ów)

4 Responses to Wazektomia – fakty i mity

  1. Koniczynka pisze:

    Ja to bym zalecała naprawdę rozwagę przy wszelkich zmianach w zakresie układu moczowego, bo to nie są żarty! Przecież łatwo tu można na zawsze coś zmienić a tego by chyba nikt nie chciał, bo nie da się przewidzieć co będzie w przyszłości.

  2. Minionek pisze:

    Każdy kto robi wazektomię, ten powinien wiedzieć, że są plusy i minusy. Oczywiście największym minusem jest to, że są zagrożenia powikłań i ciekaw jestem jak często do nich rzeczywiście dochodzi, bo lekarze bez wątpienia zrobią wszystko, żeby mało osób się dowiedziało o tym, że cokolwiek się działo.

  3. kriss pisze:

    Tyle jest teraz metod antykoncepcji ze naprawde mozna wybierac odpowiednia dla siebie i testowac rozne mozliwosci. Dobrze ze mozna trafic na ciekawe artykuly i samemu zdobywac na ten temat wiedze… Czesto moi znaqjomi nie wiedza w ogole jak dochodzi do zaplodnienia a co dopiero jak sie powinno zabezpieczac.. Mysle ze wazektomia jest dobra metoda i pewnie sie kiedys na nia zdecyduje tzn. za jakies 20 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 15 = 18