Wzdęty brzuszek u noworodka

Noworodki mają niecałkowicie rozwinięty przewód pokarmowy. Z tego powodu często występują u nich problemy z bolesnymi wzdęciami, kolkami i niemożnością oddania gazów.

Gdy noworodek nie może oddać gazów, ma twardy i wypukły brzuszek. Dziecko jest także nerwowe i płaczliwe, a także charakterystycznie podkurcza nóżki. Problemy z wzdęciami najczęściej pojawiają się późnym popołudniem lub wieczorem, kiedy dziecko ma pełny żołądek i ustępują w nocy lub nad ranem. Aby ułatwić noworodkowi oddanie gazów, można masować mu brzuszek, zrobić ciepłą kąpiel lub podać mu środek zwalczający wzdęcia u niemowląt w postaci kropelek. Na wzdęcia pozytywnie wpływa również kładzenie noworodka na brzuszku i pilnowanie, by po zakończeniu karmienia dziecku się odbiło.

Wzdęcia najczęściej dotykają noworodków karmionych piersią. Pojawiają się one, gdy dieta matki jest nieodpowiednia lub gdy dziecko źle chwyta pierś. W przypadku diety należy pamiętać, że składniki spożywane przez mamę przenikają do mleka i w ten sposób szkodzą dziecku. Matki karmiące piersią nie powinny więc jeść ciężkostrawnych węglowodanów, cukrów, napojów gazowanych, kapusty, brukselki, kalafiora itp. Jeśli natomiast mama nieprawidłowo przystawia maluszka do piersi, noworodek połyka oprócz pokarmu duże ilości powietrza, które później zalegają w jelitach i powodują bolesne kolki. Niemowlę może mieć również wzdęcia, jeśli je dopiero, gdy jest bardzo głodne.

Noworodki cierpią także z nadmiaru gazów, gdyż ich układ trawienny nie jest do końca wykształcony. W takiej sytuacji wzdęcia zanikają samoistnie wraz w wiekiem dziecka (maksymalnie w 6 miesiącu życia). Przyczyną wzdęć może być również zaburzenie wchłaniania jelitowego lub uchyłkowatość jelit u dziecka. Ponadto problemy z gazami dotyczą noworodków, które są uczulone na laktozę. Matki takich dzieci powinny jak najbardziej ograniczyć spożycie produktów mlecznych. Wzdęcia mogą pojawić się także, gdy dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym, którego składniki nie są przez nie tolerowane.

Jeśli u niemowlęcia wzdęcia utrzymują się dłużej niż pół roku lub nie można jednoznacznie określić ich przyczyny, należy udać się z dzieckiem do pediatry. Na początek najprawdopodobniej zaproponuje on leki zawierające simetikon, jednak jeśli one zawiodą zaleci on wykonanie u dziecka niezbędnych badań, które wykażą czy przyczyną wzdęć nie jest poważna choroba. Trzeba również pamiętać, że powodem do skorzystania z natychmiastowej porady lekarskiej są problemy z oddaniem gazów przez noworodka, które utrzymują się przez dłużej niż 12 godzin, gdyż mogą być one sygnałem wystąpienia niedrożności jelit.

Więcej o wzdęciach u niemowląt przeczytasz na http://wzdecia.net/o-wzdeciach/wzdecia-u-noworodka.html

Wzdęty brzuszek u noworodka
5 (100%) 2 głos(ów)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *