Category Archives: Porady

Czym oczyścić organizm?

Żyjemy w czasach, w których panuje kult wyglądu. Coraz trudniej określić wiek danej osoby, bo młodzież się postarza, by wyglądać doroślej, a dorośli się odmładzają, by przynajmniej wizualnie powstrzymać upływ czasu. Siłownie, kluby fitness święcą swoje triumfy, przeżywając istne oblężenie. Jednak co z tego, gdy napracujemy się i wysmuklimy ciało, a zaniedbamy siebie od wewnątrz? Piękno i młody wygląd powinny wynikać ze zdrowia, dlatego przede wszystkim trzeba odpowiednio zadbać o organizm. Więcej o tym przeczytasz tutaj: http://wyleczborelioze.pl/artykuly/pozbyc-sie-toksyn-organizmu/.

Oczyszczanie z toksyn

W obecnych czasach żywieniowe pokusy atakują nas z każdej strony. Wszechobecne słodycze, szybkie przekąski, fast foody, smaczne napoje gazowane i alkohole osłabiają naszą wolę, przez co często popełniamy żywieniowe grzechy. W ten sposób zaśmiecamy nasz organizm, obciążamy narządy wewnętrzne odpowiedzialne za oczyszczanie (wątroba, jelita, nerki) i serwujemy sobie złe samopoczucie oraz choroby. Kluczową kwestią jest odpowiedzenie sobie na pytanie, czym oczyścić organizm? Wbrew pozorom odpowiedź jest bardzo prosta – nie tylko zdrową dietą, ale także aktywnością fizyczną. Powstawanie kamienia kałowego może uprzykrzyć nam życie, ale spożywając regularne, zdrowe posiłki z nieprzetworzonych produktów, z dużą ilością warzyw i owoców, dajemy naszemu organizmowi szansę do samodzielnego oczyszczania się, ponieważ narządy wewnętrzne same nadążają z pozbyciem się toksyn. W całym procesie kluczową rolę pełni woda, którą należy spożywać w ilości 3 litrów dziennie. Dzięki temu wspomożemy pracę nerek, które utrzymują w naszym ciele stały poziom wody. Jeśli chodzi o odpowiednie dobranie diety do swoich potrzeb, najlepiej zwrócić się z prośbą o pomoc do dietetyka, który indywidualnie skomponuje posiłki. Wbrew pozorom zdrowa dieta jest pyszna, bo jest świeża i składa się z naturalnych produktów. Żeby w pełni odpowiedzieć na pytanie, czym oczyścić organizm, nie można zapomnieć o aktywności fizycznej. Sport to zdrowie! Odpowiednio dotleniony organizm i rozruszane, zdrowe mięśnie łatwiej radzą sobie z usuwaniem toksyn. Zaleca się, aby codziennie spędzać minimum 30 minut na dworze i trzy razy w tygodniu wykonywać dłuższy trening (ok. 45 minut).

Oczyszczanie organizmu to żadna czarna magia. Wystarczy jedynie zmiana codziennych nawyków żywieniowych i wprowadzenie sportu do swojego życia. Warto odstawić chipsy i wstać z kanapy, aby zacząć cieszyć się zdrowiem i pięknym wyglądem.

Biegunka u dzieci

Noworodki i niemowlaki narażone są na różnego rodzaju infekcje, ponieważ ich układ odpornościowy i różne narządy nie są w pełni dojrzałe. Jednym z dużych zagrożeń jest biegunka.

Łupież pstry – objawy i rozwój choroby

Łupież pstry to powierzchowna, grzybicza infekcja skórna. Wywoływana jest przez drożdżaki z rodzaju Pityrosporum, które występują naturalnie na zdrowej skórze człowieka, w specyficznych warunkach jednak stają się pasożytami chorobotwórczymi.  Choroba ta występuje u osób dorosłych. Zdarza się sporadycznie, że choroba ta pojawia się również u dzieci. U osób starczych jest to bardzo rzadka dolegliwość.

Trichoskopia

Trichoskopia jest nieinwazyjnym badaniem włosów oraz owłosionej skory głowy w celu postawienia prawidłowej diagnozy. Badanie to przeprowadzane jest przez specjalistę trychologa za pomocą trichoskopia, który powiększa badany obszar nawet do pięciuset razy. Trichoskopia pozwala ocenić kondycję skóry, włosów oraz mieszków włosowych. Jest to niezbędne badanie, które pozwala określić stopień nasilenia łysienia androgenowego, telogenowego, plackowatego oraz łuszczycy, łojotoku czy też łupieżu.

Diagnozowanie AZS

Najczęstszymi objawami atopowego zapalenia skóry u dzieci jest zaczerwienie skóry w typowych dla tego schorzenia miejscach, świąd, suchość skóry, wysypka miejscowa z charakterystycznymi czerwonymi krostkami (te w stanie zaostrzenia choroby mogą się sączyć powodując drobne ranki). Objawy te występują także w stałych miejscach: u niemowląt na twarzy i główce, u dzieci starszych na zgięciach kończyn, nadgarstkach, dłoniach, pośladkach, tułowiu, karku a w bardzo nasilonym stadium nawet na całym ciele.

Czynniki w AZS

Atopowe zapalenie skóry występuje poprzez interakcje czynników środowiskowych z uwarunkowaniami genetycznymi.

Jak ulżyć dziecku z AZS?

Atopowe zapalenie skóry jest w większości przypadków chorobą przewlekłą, trudną do wyleczenia i uciążliwą ze względu na zmiany okresowe: od tych łagodnych po zaostrzenia stanów zapalnych. Nigdy nie można przewidzieć jak długo dany stan będzie trwał ani jak ciężkie objawy wystąpią.

W przypadku schorzenia u dzieci jest to tym bardziej uciążliwe, że tak naprawdę cierpi cała rodzina. Dziecko nie umie samo ulżyć sobie w dolegliwościach, przez uporczywy świąd staje się niespokojne, marudne, często nawet agresywne. Zauważa się, że dzieci z atopowym zapaleniem skóry częściej mają problemy w kontaktach z rówieśnikami.

Przyczyny AZS u Dzieci

Za atopowe zapalenie skóry odpowiadają reakcje alergiczne na różnego rodzaju czynniki. Te mogą być pochodzenia pokarmowego (produkty spożywcze uczulające dziecko jak: czekolada, jajka, mleko krowie, orzechy czy miód), kontaktowego (środki chemiczne, detergenty, kosmetyki, ślina i sierść zwierząt), bądź wziewnego (jak pyłki drzew, roślin i traw, kurz, roztocza).

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Leczenie atopowego zapalenia skóry polega przede wszystkim na eliminowaniu czynników je wywołujących. Eliminację rozpoczyna się od obserwacji dziecka na reakcje alergiczne pochodzące z pokarmów. Jeśli AZS wystąpiło już u kilkumiesięcznego dziecka, warto by było one karmione piersią. Najczęściej obserwuje się alergie na mleko krowie, tym samym pokarm mamy będzie najwłaściwszym. Karmiąca mama powinna unikać innych alergenów występujących w produktach spożywczych jak czekolada, kakao, miód, owoce cytrusowe, truskawki czy orzechy. Do diety dziecka produkty powinny być dołączane stopniowo, w małych ilościach.

Alergeny w AZS

Najczęstszą przyczyną atopowego zapalenia skóry u dzieci są czynniki pochodzenia alergicznego. U małych dzieci trudne jest jednak zbadanie, co dokładnie wywołuje zmiany skórne, dlatego sama diagnostyka i leczenie tego schorzenia bywa procesem długotrwałym.

U dzieci najmłodszych najczęściej alergeny dostają się do organizmu poprzez przewód pokarmowy – w praktyce oznacza to tyle, że dziecko uczula to, co je. Alergen może być składnikiem pokarmu mleka matki bądź w późniejszym okresie produktów, które malec otrzymuje w swojej diecie.