Category Archives: Porady

Czym oczyścić organizm?

Żyjemy w czasach, w których panuje kult wyglądu. Coraz trudniej określić wiek danej osoby, bo młodzież się postarza, by wyglądać doroślej, a dorośli się odmładzają, by przynajmniej wizualnie powstrzymać upływ czasu. Siłownie, kluby fitness święcą swoje triumfy, przeżywając istne oblężenie. Jednak co z tego, gdy napracujemy się i wysmuklimy ciało, a zaniedbamy siebie od wewnątrz? Piękno i młody wygląd powinny wynikać ze zdrowia, dlatego przede wszystkim trzeba odpowiednio zadbać o organizm. Więcej o tym przeczytasz tutaj: http://wyleczborelioze.pl/artykuly/pozbyc-sie-toksyn-organizmu/.

Biegunka u dzieci

Noworodki i niemowlaki narażone są na różnego rodzaju infekcje, ponieważ ich układ odpornościowy i różne narządy nie są w pełni dojrzałe. Jednym z dużych zagrożeń jest biegunka.

Miejsca występowania trądziku – metoda na trądzik pospolity

Trądzik pojawia się u pacjentów zazwyczaj w młodzieńczym okresie. Pojawia się on na skórze człowieka przede wszystkim wtedy, gdy nieodpowiednio dba się o higienę ciała, czy też ma się skórę przetłuszczającą. Dodatkowym czynnikiem może okazać się stres. Niektórzy stosują wtedy tabletki na trądzik, jednak nie jest to do końca korzystne dla zdrowia rozwiązanie, warto zdecydować się na naturalne kosmetyki. Polecana maść na trądzik to przede wszystkim Sevolium. Likwiduje ona blizny po trądziku, działa bardzo skutecznie, a do tego reguluje sebum. Dzięki temu można sobie szybko poradzić z trądzikiem i cieszyć się zdrową oraz estetyczną skórą w każdym miejscu.

Łupież pstry – objawy i rozwój choroby

Łupież pstry to powierzchowna, grzybicza infekcja skórna. Wywoływana jest przez drożdżaki z rodzaju Pityrosporum, które występują naturalnie na zdrowej skórze człowieka, w specyficznych warunkach jednak stają się pasożytami chorobotwórczymi.  Choroba ta występuje u osób dorosłych. Zdarza się sporadycznie, że choroba ta pojawia się również u dzieci. U osób starczych jest to bardzo rzadka dolegliwość.

Trichoskopia

Trichoskopia jest nieinwazyjnym badaniem włosów oraz owłosionej skory głowy w celu postawienia prawidłowej diagnozy. Badanie to przeprowadzane jest przez specjalistę trychologa za pomocą trichoskopia, który powiększa badany obszar nawet do pięciuset razy. Trichoskopia pozwala ocenić kondycję skóry, włosów oraz mieszków włosowych. Jest to niezbędne badanie, które pozwala określić stopień nasilenia łysienia androgenowego, telogenowego, plackowatego oraz łuszczycy, łojotoku czy też łupieżu.

Diagnozowanie AZS

Najczęstszymi objawami atopowego zapalenia skóry u dzieci jest zaczerwienie skóry w typowych dla tego schorzenia miejscach, świąd, suchość skóry, wysypka miejscowa z charakterystycznymi czerwonymi krostkami (te w stanie zaostrzenia choroby mogą się sączyć powodując drobne ranki). Objawy te występują także w stałych miejscach: u niemowląt na twarzy i główce, u dzieci starszych na zgięciach kończyn, nadgarstkach, dłoniach, pośladkach, tułowiu, karku a w bardzo nasilonym stadium nawet na całym ciele.

Czynniki w AZS

Atopowe zapalenie skóry występuje poprzez interakcje czynników środowiskowych z uwarunkowaniami genetycznymi.

Jak ulżyć dziecku z AZS?

Atopowe zapalenie skóry jest w większości przypadków chorobą przewlekłą, trudną do wyleczenia i uciążliwą ze względu na zmiany okresowe: od tych łagodnych po zaostrzenia stanów zapalnych. Nigdy nie można przewidzieć jak długo dany stan będzie trwał ani jak ciężkie objawy wystąpią.

W przypadku schorzenia u dzieci jest to tym bardziej uciążliwe, że tak naprawdę cierpi cała rodzina. Dziecko nie umie samo ulżyć sobie w dolegliwościach, przez uporczywy świąd staje się niespokojne, marudne, często nawet agresywne. Zauważa się, że dzieci z atopowym zapaleniem skóry częściej mają problemy w kontaktach z rówieśnikami.

Przyczyny AZS u Dzieci

Za atopowe zapalenie skóry odpowiadają reakcje alergiczne na różnego rodzaju czynniki. Te mogą być pochodzenia pokarmowego (produkty spożywcze uczulające dziecko jak: czekolada, jajka, mleko krowie, orzechy czy miód), kontaktowego (środki chemiczne, detergenty, kosmetyki, ślina i sierść zwierząt), bądź wziewnego (jak pyłki drzew, roślin i traw, kurz, roztocza).

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Leczenie atopowego zapalenia skóry polega przede wszystkim na eliminowaniu czynników je wywołujących. Eliminację rozpoczyna się od obserwacji dziecka na reakcje alergiczne pochodzące z pokarmów. Jeśli AZS wystąpiło już u kilkumiesięcznego dziecka, warto by było one karmione piersią. Najczęściej obserwuje się alergie na mleko krowie, tym samym pokarm mamy będzie najwłaściwszym. Karmiąca mama powinna unikać innych alergenów występujących w produktach spożywczych jak czekolada, kakao, miód, owoce cytrusowe, truskawki czy orzechy. Do diety dziecka produkty powinny być dołączane stopniowo, w małych ilościach.