Alergeny w AZS

Najczęstszą przyczyną atopowego zapalenia skóry u dzieci są czynniki pochodzenia alergicznego. U małych dzieci trudne jest jednak zbadanie, co dokładnie wywołuje zmiany skórne, dlatego sama diagnostyka i leczenie tego schorzenia bywa procesem długotrwałym.

U dzieci najmłodszych najczęściej alergeny dostają się do organizmu poprzez przewód pokarmowy – w praktyce oznacza to tyle, że dziecko uczula to, co je. Alergen może być składnikiem pokarmu mleka matki bądź w późniejszym okresie produktów, które malec otrzymuje w swojej diecie.

Do grupy najczęściej uczulających pokarmów można zaliczyć

 • czekoladę,
 • kakao,
 • owoce cytrusowe,
 • miód,
 • orzechy,
 • białko mleka krowiego,
 • jajka,
 • niektóre gatunki ryb tłustych,
 • cielęcinę,
 • wołowinę,
 • truskawki i poziomki.

Warto przy tym zaznaczyć, że każde dziecko może inaczej reagować na produkty spożywcze, zdarza się, że u niektórych atopowe zapalenie skóry wywołuje jabłko bądź marchewka, czyli pokarmy, które zalecane są do spożywania jako jedne z pierwszych w diecie malucha.

U starszych dzieci, u których przewód pokarmowy jest na tyle dojrzały, że spożywane produkty nie mają większego znaczenia w chorobie atopowej większą rolę odgrywają składniki wziewne. Te pochodzą z otoczenia, w którym przebywa dziecko i zalicza się do nich głównie kurz domowy i znajdujące się z nim roztocza oraz pyłki drzew, roślin czy traw. Równie często dzieci uczula sierść i ślina zwierząt.

 

Alergenem mogą być również niektóre gatunki tkanin, najbardziej uczulająca jest naturalna wełna i materiały syntetyczne. Zauważa się także dużą wrażliwość na składniki chemiczne, głównie te znajdujące się w kosmetykach i środkach czystości jak mydło, detergenty czyszczące bądź proszek do prania.

Należy pamiętać, by unikać kontaktu dziecka z dymem papierosowym – oprócz szkodliwego działania zdrowotnego w obrębie płuc, ten może również powodować zaostrzenia atopowego zapalenia skóry.

Leczenie atopowego zapalenia skóry o podłożu alergicznym

W leczeniu choroby o podłożu alergicznym istotny jest (w miarę możliwości) brak kontaktu z czynnikami wywołującymi uczulenie. O ile czynników pochodzących ze środowiska trudno jest się pozbyć to warto przestrzegać kilku zasad:

 • Jeśli dziecko uczulają pyłki drzew, traw i innych roślin nie otwierajmy okien rano i w okresie wzmożonego pylenia. Wietrzmy mieszkanie jak najczęściej, lecz po południu i wieczorem kiedy pyłki nie unoszą się już w powietrzu.
 • Eliminujmy kurz z otoczenia malucha – pozbywajmy się go z trudno dostępnych miejsc i sterylizujmy wszelkie akcesoria, z których korzysta nasza pociecha.
 • Jeśli w wyniku testów alergicznych bądź na podstawie własnych obserwacji wiemy, jakie składniki produktów spożywczych uczulają dziecko, wyeliminujmy je z jego diety.
 • Jeśli uczula ślina czy sierść zwierząt, nie narażajmy dziecka na zbyt częsty kontakt z pupilem. Jeśli zwierze przebywa w naszym domu, starajmy się go kąpać przynajmniej raz w tygodniu.
Alergeny w AZS
5 (100%) 9 głos(ów)

3 Responses to Alergeny w AZS

 1. Andrzej pisze:

  Jak się nazywa takie badanie, które pozwala w 100 procentach na określenie tego, na co reaguje alergicznie dziecko z atopowym zapaleniem skóry?

 2. zielone oczy pisze:

  Czyli majac AZS trzeba cale zycie unikac pylkow i alergenow? Nie ma na to jakiegos lekarstwa?

 3. Magda pisze:

  Najlepsze rezultaty w leczeniu azs daje kompleksowe postepowanie. Trzeba dziaać odśrodka- stsoując probiotyki dla osób z azs (Latopic) którereguluja pracę układu immunologicznego oraz powodują uszczelnienie bariery jelitowej na wnikanie alergenów. Działac należy również od zewnątrz stsoując tzw emolienty np(kosmetyki oilatum czy Latopic) które nawilżają skórę, zmniejszaja jej świąd i podrażnienie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

72 + = 82