Czynniki w AZS

Atopowe zapalenie skóry występuje poprzez interakcje czynników środowiskowych z uwarunkowaniami genetycznymi.

Wylicza się, iż większe prawdopodobieństwo na zachorowanie mają dzieci, których chociaż jedno z rodziców również borykało się z tą chorobą. Jeśli jedno z rodziców chorowało na atopowe zapalenie skóry możliwość jego wystąpienia u latorośli wylicza się na 20-40%. Jeśli na schorzenie to cierpiało oboje rodziców ryzyko zachorowania wzrasta aż do 60-80%.

Według badań statystycznych, na atopowe zapalenie skóry mogą też zachorować dzieci, których rodzice byli zupełnie zdrowi. Tego typu przypadków wylicza się aż na 5-15% wszystkich dzieci.

Na atopowe zapalenie skóry łatwiej zachorują dzieci wychowywane w złych warunkach klimatycznych (nieodpowiednich dla indywidualnego organizmu) – najczęściej są to miejsca wykazujące stale wysokie, dodatnie temperatury powietrza bądź w złym, zanieczyszczonym środowisku (choroba dotyka częściej dzieci mieszkające w dużych miastach).

Czynnikiem ryzyka są także uwarunkowania psychogenne – wylicza się, iż częściej na AZS cierpią dzieci żyjące w ciągłym stresie.

Najczęściej schorzenie to objawia się u dzieci z upośledzonym układem odpornościowym na alergeny różnego pochodzenia (pokarmowe, kurz, pyłki, środki chemiczne czy sierść zwierząt).

Ryzyko zachorowania na Atopowe Zapalenie Skóry

Ryzykiem zachorowania na atopowe zapalenie skóry są obarczone przede wszystkim dzieci poniżej piątego roku życia. Najczęściej choroba występuje już u niemowląt około trzeciego miesiąca życia i utrzymuje się średnio do piątego roku życia chociaż może trwać dłużej, nawet całe życie. Na jej obecność nie ma natomiast wpływu płeć dziecka.

Czynniki w AZS
5 (100%) 2 głos(ów)

One Response to Czynniki w AZS

  1. malinka pisze:

    Czy jeśli z mężem mieliśmy w dzieciństwie AZS to możemy przekazać je naszemu dziecku?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

87 − = 84