Diagnozowanie AZS

Najczęstszymi objawami atopowego zapalenia skóry u dzieci jest zaczerwienie skóry w typowych dla tego schorzenia miejscach, świąd, suchość skóry, wysypka miejscowa z charakterystycznymi czerwonymi krostkami (te w stanie zaostrzenia choroby mogą się sączyć powodując drobne ranki). Objawy te występują także w stałych miejscach: u niemowląt na twarzy i główce, u dzieci starszych na zgięciach kończyn, nadgarstkach, dłoniach, pośladkach, tułowiu, karku a w bardzo nasilonym stadium nawet na całym ciele.

Diagnostyka w atopowym zapaleniu skóry u dzieci

Zazwyczaj do diagnozy tej choroby wystarczy indywidualny wywiad z rodzicami i obejrzenie zmian skórnych przez lekarza. Standardowo uznaje się, że jeśli chociaż dwa z charakterystycznych objawów występują u malucha, można już mówić o AZS. Sam wywiad z rodzicami jest kluczowy przy diagnozie tej choroby – wiadomo, że częściej zapadają na nie dzieci rodziców, którzy w dzieciństwie również borykali się z tym schorzeniem.

Ponieważ głównym podłożem choroby jest alergia różnego rodzaju: kontaktowa, pokarmowa czy wziewna) niezbędne jest również poinformowanie o tym lekarza – być może do zwalczania tego schorzenia niezbędne będzie wykonanie testów alergicznych. Na pierwszą wizytę można udać się do lekarza rodzinnego, ten skieruje nas z pewnością do alergologa bądź dermatologa dziecięcego.

Zanim lekarz postawi jednoznaczną diagnozę niezbędna jest czasowa obserwacja dziecka, głównie przez rodziców. Należy wyeliminować z diety dziecka pokarmy, co do których istnieje podejrzenie, że wywołują AZS. Lepiej również nie narażać dziecka na stały kontakt ze zwierzętami, bo być może jest uczulone na sierść zwierząt. Jeśli nasze podejrzenia kierują w stronę alergii wziewnej częściej oczyszczajmy mieszkanie z kurzu i sterylizujmy rzeczy, z których dziecko korzysta na co dzień. Często eliminacja możliwych alergenów jest jedynym ratunkiem, by zminimalizować objawy atopowego zapalenia skóry.

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – jak diagnozować?

U niemowląt wykonanie testów alergicznych polegających na próbach jest niemożliwe (można je wykonać dopiero w około trzecim roku życia dziecka). Najmłodszym dzieciom zaleca się wykonanie testów alergicznych z krwi, które jednak nie zawsze dają jednoznaczne wyniki.

Najważniejszą rolę w diagnozie atopowego zapalenia skóry pełnią więc objawy, ich nasilenie i liczba występowań. Nie mniej ważna jest intuicja i obserwacja dziecka przez rodziców.

Diagnozowanie AZS
4.7 (93.33%) 3 głos(ów)

2 Responses to Diagnozowanie AZS

  1. MagdalenaUs pisze:

    Jesli dziecko ma wysypke za kazdym razem jak pzrebywa przy kotach to moze to byc AZS?

  2. MagdaM pisze:

    synek mial pojedyncze liszaje ktore zaczynaly schodzic po masci z antybiotykiem ALe od paru dni w mieszkaniu jest kot i dziecko na ciele ma czerwone kropeczki i wiecej liszajow a do tego skora jest strasznie sucha

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − 11 =