Jak ulżyć dziecku z AZS?

Atopowe zapalenie skóry jest w większości przypadków chorobą przewlekłą, trudną do wyleczenia i uciążliwą ze względu na zmiany okresowe: od tych łagodnych po zaostrzenia stanów zapalnych. Nigdy nie można przewidzieć jak długo dany stan będzie trwał ani jak ciężkie objawy wystąpią.

W przypadku schorzenia u dzieci jest to tym bardziej uciążliwe, że tak naprawdę cierpi cała rodzina. Dziecko nie umie samo ulżyć sobie w dolegliwościach, przez uporczywy świąd staje się niespokojne, marudne, często nawet agresywne. Zauważa się, że dzieci z atopowym zapaleniem skóry częściej mają problemy w kontaktach z rówieśnikami.

Systematyczne leczenie atopowego zapalenia skóry

Najistotniejsze w leczeniu atopowego zapalenia skóry jest systematyczność. Najbardziej skuteczna jest profilaktyka dermokosmetykami, które nawilżają skórę – trzeba je stosować zawsze, nawet w stanach łagodnych tego schorzenia. Nawilżajmy więc skórę dziecka nawet kilka razy dziennie.

Warto stosować kremy i maści. Te pierwsze w dzień, ponieważ są mniej tłuste, maści natomiast są idealne na doraźne, miejscowe zwalczanie objawów AZS, głównie do stosowania na noc.

Kolejnym czynnikiem jest wyeliminowanie pokarmów z diety dziecka, które mogą powodować wystąpienie AZS. Jeśli dziecko uczula krowie mleko, nie podawajmy mu go. Starajmy się bacznie obserwować reakcje organizmu dziecka na typowe alergeny jak czekolada, kakao, truskawki, orzechy, miód, cielęcina, wołowina, niektóre gatunki tłustych ryb czy jajka. Pamiętajmy jednak, że nie tylko typowe alergeny mogą wywołać atopowe zapalenie skóry. Organizm indywidualnie może reagować na różne produkty spożywcze.

Ponieważ jednym z najczęstszych objawów AZS jest przesuszona skóra nie dopuszczajmy do zbyt długich kąpieli dziecka (nie dłużej niż 10 minut) – to tylko nasili dolegliwości. Starajmy się także, by temperatura wody nie była zbyt wysoka. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie emolientów podczas kąpieli. To kosmetyki (również w formie płynu do kąpieli), które niwelują uczucie swędzenia skóry, zawierają naturalne lipidy, dzięki którym skóra się regeneruje. Emolienty nie wysuszają skóry a wręcz przeciwnie natłuszczają i dodatkowo niszczą bakterie. Używajmy też emolientów zamiast zwykłego mydła.

Ulżyć dziecku w uciążliwych dolegliwościach można również wybierając dla niego odpowiednie ubranka. Te powinny być przewiewne i wykonane z materiałów naturalnych, wysokiej jakości. Ubrania z tkanin sztucznych bądź wełny nie powinny w ogóle znaleźć się w szafie malca z AZS.

Jeśli objawy choroby występują na pośladkach warto zakładać bieliznę na lewą stronę – jest delikatniejsza i nie będzie dodatkowo podrażniać zmienionych stanem zapalnym miejsc. Co istotne, nie przegrzewajmy dziecka – pot nasila swędzenie skóry.

Pamiętajmy, by eliminować skutki występowania AZS – jeśli niekorzystnym dla dziecka alergenem są roztocza, pozbywajmy się ich. Jeśli uczulają je pyłki drzew, roślin czy traw, unikajmy wyjścia w godzinach porannych. Mieszkanie najlepiej wietrzyć wieczorem, kiedy pyłki opadną.

Zmieńmy środki chemiczne na te, które nie podrażniają skóry dziecka – używajmy proszku do prania bezwonnego.

Jak ulżyć dziecku z AZS?
5 (100%) 11 głos(ów)

3 Responses to Jak ulżyć dziecku z AZS?

  1. Atopik pisze:

    Wg mnie najlepsza metoda dbania o skórę atopową to stosowanie emolientów w połączeniu ze specjalistycznymi ubrankami lub bandażami dla atopików, stosowanych metodą mokrego opatrunku. Nawilża skórę, wydłuża działanie emolientów, a przede wszystkim redukuje swędzenie.

  2. kruszynka pisze:

    Eliminowanie kazdego elementu z diety mogacego alergizowac dziecko to istny koszmar, sama sie o tym przekonalam. Nigdy do konca nie wiadomo czy wyeliminowalismy wszystko czy jednak nie.

  3. Ania pisze:

    Aby nasze działanie było skuteczne należy postępować kompleksowo. Na pewno należy unikać kontaktu dziecka z alergenami i wszystkim tym co nasila objawy azs. Za reakcje alergiczną odpowiada niewłaściwie funkcjonujący układ odporności dlatego należy stosować probiotyki np. Latopic aby regulować stymulować właściwe jego funkcjonowanie. Probiotyki wspomagają też barierę jelitową aby alergenom trudniej było przeniknąć do krwi. Należy również stosować emolienty aby nawilżać i odbudowywać skórę. Ostatnio stsowałam krem do twarzy i emulsje do ciała Latopic- warte polecenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

94 − = 90