Leczenie atopowego zapalenia skóry

Leczenie atopowego zapalenia skóry polega przede wszystkim na eliminowaniu czynników je wywołujących. Eliminację rozpoczyna się od obserwacji dziecka na reakcje alergiczne pochodzące z pokarmów. Jeśli AZS wystąpiło już u kilkumiesięcznego dziecka, warto by było one karmione piersią. Najczęściej obserwuje się alergie na mleko krowie, tym samym pokarm mamy będzie najwłaściwszym. Karmiąca mama powinna unikać innych alergenów występujących w produktach spożywczych jak czekolada, kakao, miód, owoce cytrusowe, truskawki czy orzechy. Do diety dziecka produkty powinny być dołączane stopniowo, w małych ilościach.

Ponadto w leczeniu objawów atopowego zapalenia skóry ważna jest jakość środowiska, w jakim przebywa dziecko. Wycierajmy kurz, pozbywajmy się roztoczy – sprzątajmy najlepiej wtedy, gdy dziecka nie ma w domu. Maluch może być również uczulony na sierść zwierząt czy pierze więc jeśli nie ma takiej konieczności, nie dopuszczajmy do jego kontaktu z tymi alergenami (pamiętajmy, że pierze mogą występować w pościeli!).

Oprócz eliminacji czynników drażniących i wywołujących atopowe zapalenie skóry ważna jest również profilaktyka leczenia kosmetykami. To głównie dermokosmetyki, wskazane przez lekarza, których zadaniem jest łagodzenie objawów, natłuszczanie skóry dziecka i regenerowanie naskórka.

Najczęściej zaleca się stosowanie emolientów – podczas bądź po kąpieli oraz kremów i maści, które w swoim składzie zawierają na przykład lanolinę. Jeszcze niedawno sądzono, że idealnymi kosmetykami są te, które zawierają parafinę – udowodniono jednak, że ta działać może szkodliwie, gdyż zamyka pory i blokuje wchłanianie innych odżywczych składników. Na rynku dostępne są również specjalne oleje, które skutecznie zapobiegają swędzeniu skóry – warto wybrać te, które w swoim składzie maja olej E45. Na zwalczanie świądu skutecznie działają też leki przeciwhistaminowe.

Leczenie miejscowe atopowego zapalenia skóry

W leczeniu miejscowym objawów AZS stosuje się zazwyczaj leki kortykosteroidowe. Trzeba jednak pamiętać, by nie smarować nimi skóry dziecka w okolicach odbytu oraz na fałdach skórnych, ponieważ w tych właśnie miejscach preparat wchłania się najbardziej, co może być szkodliwe dla malucha.

Przy zwalczaniu atopowego zapalenia skóry trzeba pamiętać również o odpowiednim ubiorze dziecka (naturalne tkaniny wysokiej jakości, nieprzegrzewanie dziecka) i właściwej, niezbyt wysokiej temperaturze panującej w pomieszczeniu, w którym przebywa malec.

Leczenie atopowego zapalenia skóry
4.9 (98.18%) 11 głos(ów)

5 Responses to Leczenie atopowego zapalenia skóry

  1. Atopik pisze:

    Wg mnie najlepsza metoda dbania o skórę atopową to stosowanie emolientów w połączeniu ze specjalistycznymi ubrankami lub bandażami dla atopików, stosowanych metodą mokrego opatrunku. Nawilża skórę, wydłuża działanie emolientów, a przede wszystkim redukuje swędzenie.

  2. Hania pisze:

    To bandażowanie to może nie taka głupia rzecz. NA piewrwszy rzut oka wygląda na to że ma to szanse zadziałać. Pewnie spróbuje. Na początku stosowalam same emolienty(oilatum) troche pomagało. Od paru tygodni podaje do tego jeszcze Latopic- probiotyk i juz jest fajnie. Oby już noiedługo było super

  3. U nas emolienty też się sprawdzają: http://alergicznedziecko.pl/pielegnacja-skory/ . Gdy objawy są bardzo nasilone nie obejdzie się bez sterydu, czasem antybiotyku, niestety (całe szczęście już dawno tak nie było – udało się uspokoić skórę).

  4. Ania pisze:

    Jeśli chodzi o emolienty to bardzo dobre są emolienty z serii Latopic. Stsouje u dziecka zarówno emulsje do ciała jak i krem do twarzy i ciała. Dobrze nawilżają, maja fają konsystencje i dobrze się wchłaniają. Dawniej stosowałam kosmetyki emolium i oilatum ale za namową koleżanki farmaceutki zaczęłam na próbę stosować emolienty Latopic i chyba już przy nich zostanę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 2 = 3