Łupież pstry – objawy i rozwój choroby

Łupież pstry to powierzchowna, grzybicza infekcja skórna. Wywoływana jest przez drożdżaki z rodzaju Pityrosporum, które występują naturalnie na zdrowej skórze człowieka, w specyficznych warunkach jednak stają się pasożytami chorobotwórczymi.  Choroba ta występuje u osób dorosłych. Zdarza się sporadycznie, że choroba ta pojawia się również u dzieci. U osób starczych jest to bardzo rzadka dolegliwość.
Objawy łupieżu pstrego to rozsiane na ciele plamki koloru beżowo-żółtego lub różowego, o nierównych brzegach i średnicy około 3-4 mm. Plamki mają wyraźne brzegi i nie zlewają się ze zdrową skórą. Zwykle występują na klatce piersiowej, mogą jednak pojawiać się także na karku, dekolcie, ramionach, plecach, pachwinach. Zdarza się, że występują także na innych częściach ciała – nogach, rękach, twarzy i owłosionej skórze ciała, jest to jednak sytuacja rzadka.

Wysypka występująca przy łupieżu pstrym nie ulega opalaniu, dlatego jest bardziej widoczna latem. U osób z ciemną karnacją łupież pstry objawia się często zmianą pigmentacji naskórka o jaśniejszym kolorze. U osób z jasną karnacją są to plamy ciemniejsze.

Plamki po pewnym czasie mogą się rozrastać i łączyć się ze sobą, tworząc na skórze charakterystyczną mozaikę. Brzegi plamek, zwykle szarawe, mogą się łuszczyć, czemu towarzyszy swędzenie skóry – świąd pojawia się zwykle po podwyższeniu temperatury ciała, zanim zaczniemy się pocić. Po intensywnym nagrzaniu organizmu, na skutek wysiłku fizycznego lub gorącego prysznica, plamy ciemnieją. Swędzenie towarzyszące chorobie może być słabe lub bardziej uciążliwe. Może wystąpić również pieczenie skóry i zaczerwienienie w okolicach zmienionych chorobowo.

Łupież pstry często bywa mylony z innymi chorobami skóry, dlatego może być zdiagnozowany tylko i wyłącznie przez lekarza dermatologa. Dermatolog zwykle rozpoznaje chorobę poprzez wizualne badanie skóry. W celu dokładnego przyjrzenia się skórze podczas diagnozy choroby używane jest specjalne narzędzie, nazywane lampą Wooda – skóra osoby chorej na łupież pstry przybiera odcień żółtawozielony w świetle generowanym przez to urządzenie. W razie wątpliwości podczas diagnozowania lekarz może pobrać wycinek skóry w celu zbadania go pod mikroskopem.

Więcej: www.pityver.pl

Łupież pstry – objawy i rozwój choroby
4 (80%) 1 głos(ów)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

62 + = 67