Objawy atopowego zapalenia skóry

Istnieją różne objawy atopowego zapalenia skóry. Najczęściej ich ilość związana jest z przebiegiem choroby i jej aktualnym stanem – warto zauważyć, że dla AZS charakterystyczne są różne stadia: od okresów łagodnych po zaostrzenie stanów zapalnych skóry.

Do najczęściej występujących objawów zalicza się zaczerwienienie skóry i świąd w typowych dla tej choroby miejscach. U niemowląt będzie to zazwyczaj twarz i główka, w późniejszym wieku wewnętrzna strona dłoni, nadgarstki, łokcie, pośladki, zgięcia kończyn, uszy, kark czy tułów a w ciężkich przypadkach nawet całe ciało. Skóra chorego swędzi (najsilniej po spoceniu się) i może się łuszczyć. Występują także czerwone ogniska krostek przypominające liszaje.

W zaawansowanym stadium choroby bądź w okresach bardzo nasilonych stanami zapalnymi, w miejscach krostek mogą pojawić się drobne, sączące rany i rogowacenie skóry. Skóra pacjenta jest zresztą sucha, podatna na podrażnienia i odczyny skórne.

Objawem atopowego zapalenia skóry może być także zaćma. Badania laboratoryjne wykażą zaś najczęściej wyższe stężenie Ige.

U osób, które borykają się z chorobą o dużym nasileniu bądź przez wiele lat (nie zawsze mija ona samoistnie) zauważa się także trwałe zgrubienie naskórka oraz bruzdy w miejscach zaatakowanych stanami zapalnymi – najczęściej spowodowane drapaniem. Może także pojawić się tzw biały demografizm, czyli białe plamy po potarciu naskórka – te znikają same po około 15 minutach. W przypadku choroby w stanie zaostrzenia można zauważyć również plamki na źrenicach oka, nieco grubszy fałd szyjny, dodatkowy fałd na dole oka oraz zacienienie oczu. Chorzy cierpią także na pękanie ust, głównie w ich kącikach, co wywołuje ból i pieczenie. Na wargach mogą pojawiać się strupki i nadżerki, zazwyczaj są one również bardziej czerwone i skłonne do łuszczenia. Włosy osoby chorej na AZS są suche i łamliwe.

Trzeba zaznaczyć, że objawy tej choroby mogą wystąpić pojedynczo bądź grupowo, w różnych kombinacjach.

Objawy występują przede wszystkim z powodu braku tolerancji na alergeny pokarmowe bądź te pochodzenia środowiskowego jak zanieczyszczone powietrze. Zaostrzenie AZS pojawia się też szybko po kontakcie z czynnikami alergizującymi takimi jak wełna, sierść zwierząt (najczęściej psa, kota czy świnki morskiej) lub środki chemiczne (detergenty, kosmetyki, proszek do prania).

Zauważa się również, że objawy nasilają się w wyniku wzmożonego stresu. Z jego powodu również dochodzi do nawracających zakażeń skóry.

Objawy atopowego zapalenia skóry
4.6 (91.67%) 12 głos(ów)

2 Responses to Objawy atopowego zapalenia skóry

  1. Kasia pisze:

    Czy objawem atopowego zapalenia skóry u dzieci może być swędząca skóra? Tylko że ona tak dziwnie swędzi, bo nie ma na niej nic- po prostu normalnego koloru skóra u dziecka, a swędzi. Dopiero jak podrapie się mała, to widać jakieś takie zaczerwienienie?

  2. Blueberry pisze:

    Jesli na niemowleciu pojawiaja sie czerwone kropki w okolicach czola to moze to byc objaw AZS czy to cos innego?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

25 + = 28