Odmiany i przebieg AZS

Objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci mogą mieć różną postać. Chociaż najczęściej występuje drażniąca wysypka, suchość i zaczerwienie skóry to można rozróżnić trzy główne odmiany tej choroby i dobrać do nich najbardziej właściwe leczenie.

W przebiegu wczesnym choroby, czyli u dzieci do ukończenia około drugiego roku życia występuje zazwyczaj tzw wyprysk atopowy wczesnego dzieciństwa. Ten objawia się już około trzeciego miesiąca życia niemowlęcia chociaż może również wystąpić zaraz po urodzeniu i pierwszym kontakcie z alergenem.

Najczęściej zmiany skórne mają postać wykwitów, które mogą się łuszczyć i sączyć. Wypryski atopowe wczesnego dzieciństwa charakteryzują się okresami poprawy stanu skóry i zaostrzeń stanów zapalnych.

Kiedy atopowe zapalenie skóry pojawia się już u niemowląt można z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że chorobę odziedziczyło po którymś z rodziców. Ta forma choroby zazwyczaj ustępuje po ukończeniu 5 roku dziecka. Warto zrobić wywiad w rodzinie, czy choroba występowała, bowiem rodzic malucha może nie być świadomy jej występowania u siebie.

Wyprysk atopowy późnego dzieciństwa

Kolejna odmiana to wyprysk atopowy późnego dzieciństwa. Należy przy tym dodać, że choroba w tej odmianie może być następstwem przebiegu schorzenia z wyprysku atopowego wczesnego dzieciństwa, może się również dopiero pojawić.

U starszych dzieci objawy choroby są nieco inne. O ile u niemowląt choroba ukazuje się w postaci zmian skórnych głównie na twarzy i główce to u starszych maluchów zaczerwienienia, suchość i krostki wystąpić mogą na dłoniach, po wewnętrznej stronie obu kończyn, na ich zgięciach, na nadgarstkach, karku czy tułowiu. Wysypka jest silnie swędząca, przypomina liszaje.

Wyprysk atopowy okresu młodzieńczego – ten następuje po okresie dzieciństwa. Choroba w tym przebiegu może trwać nawet do końca życia w stanach łagodnych, przede wszystkim w lato lub w zaostrzeniach liczby wykwitów jesienią, zimą oraz wiosną. Zmiany przypominają liszaje i mogą występować na całym ciele. Charakterystyczne dla tej odmiany schorzenia jest również pogorszenie stanu włosów pacjenta – te są zwykle suche i bardzo łamliwe.

Niestety przy atopowym zapaleniu skóry nigdy nie można przewidzieć, jaki przebieg będzie miała choroba i jak długo będzie trwała. Najczęściej mija po okresie wyprysku wczesnego dzieciństwa jednak może przejść również w dalsze fazy.

Odmiany i przebieg AZS
4.2 (84%) 5 głos(ów)

One Response to Odmiany i przebieg AZS

  1. jesienna pisze:

    u naszej malej stosujemy kapiele w olejkach i troche pomaga ale nie na dlugo, trzeba czesto powtarzac kapiel.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

40 − = 30