Powikłania atopowego zapalenia skóry

Nieleczone bądź źle leczone atopowe zapalenie skóry może prowadzić nie tylko do częstszych zaostrzeń stanów zapalnych, ale także do poważnych powikłań tej choroby.

Najczęściej skutkiem AZSbakteryjne i grzybicze zakażenia skóry. Te zaś prowadzą do uczucia silniejszego świądu i zaczerwienienia skóry. Długotrwały świąd i związane z nim drapanie skóry prowadzi do nieodwracalnych zmian naskórka jak bruzdy, przebarwienia, zgrubienia czy blizny po ranach. Trzeba tutaj zaznaczyć, że to właśnie rany z sączących się krostek są najpowszechniejszym powikłaniem atopowego zapalenia skóry.

Warto pamiętać o codziennej pielęgnacji skóry dziecka. Ta polega głównie na odbudowie bariery lipidowej naskórka. Natłuszczanie, nawilżanie skóry zminimalizuje uczucie swędzenia a dzięki rzadszemu drapaniu uniknie się trwałych zmian na skórze malucha.

Z danych statystycznych wynika, że wiele osób, z powodu osłabionej bariery ochronnej naskórka staje się nosicielami gronkowca złocistego, który jeszcze bardziej nasila objawy choroby. Często zdarza się, że zarówno gronkowca jak i innych bakterii trudno pozbyć się dermokosmetykami i leczeniem miejscowym, a jeśli nie zastosuje się szybko doraźnego leczenia pasożyty te mogą się kolonizować stale. Trzeba pamiętać, że w przypadku małych dzieci nie wszystkie metody leczenia są wskazane (na przykład antybiotykoterapia).

Pacjent cierpiący na atopowe zapalenie skóry jest bardziej podatny na inwazję zakażeniami wirusowymi skóry jak opryszczka (której nie można niestety całkowicie wyleczyć). Ta chociaż popularnie występuje głównie na ustach, u dziecka chorego na AZS może pojawić się także w innych miejscach.

Mięczak zakaźny i brodawka zwykła

Innymi powikłaniami z grupy zakażeń wirusowych jest mięczak zakaźny czy brodawka zwykła. O ile brodawka nie jest bardzo uciążliwą i inwazyjną dolegliwością to już mięczak zakaźny przysparza nieco problemów. Na ciele powstają kilku milimetrowe guzki z białą substancją w środku. Z reguły wyskakują obficie a ich leczenie polega na długotrwałym smarowaniu miejscowym specjalną maścią bądź ich łyżeczkowaniu. W przypadku dzieci może to być utrudnione ze względu na ich wzmożoną aktywność i niecierpliwość.

Ponadto dzieci chorujące na atopowe zapalenie skóry są nadpobudliwe, nerwowe, często nadwrażliwe. Często się irytują i mogą być agresywne. W stanach zaostrzenia choroby źle sypiają i są płaczliwe. Wszystko przez uciążliwy świąd, który nie pozwala normalnie funkcjonować.

Powikłania atopowego zapalenia skóry
4.7 (94.55%) 11 głos(ów)

2 Responses to Powikłania atopowego zapalenia skóry

  1. nigel pisze:

    najgorsze jest to że dziecko z AZS jest narażone na wiele chorób które w ogóle nie dotykają dzieci zdrowych. dzieci i tak dużo chorują w tym wieku a jak dojdzie do tego jeszcze zapalenie skóry to już w ogóle…

  2. Paula pisze:

    Walka z AZS nie jest łatwa. Aby skutecznie walczyć z tą choroba należy postępować kompleksowo. Bardzo ważne jest unikanie kontaktu dziecka z alergenami oraz czynnikami które mogą nasilić objawy. Ważna jest odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta. Jeśli chodzi o stosowanie medykamentów to ważne jest to aby działać od zewnątrz i od środka. Jeśli chodzi o działanie od środka to pomocne są probiotyki. Już od kilku miesięcy stosuje probiotyk Latopic. Od zewnątrz czyli emolienty aby skóre nawilżyć, złagodzić podrażnienia i ją odbudować. Od niedawna stosuje emulsje do ciała Latopic oraz krem do twarzy z tej samej serii. To właśnie dzięki dobrym efekt a probiotyku zaczęłam stosować emolienty też z tej samej serii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

91 − = 84