Przyczyny AZS u Dzieci

Za atopowe zapalenie skóry odpowiadają reakcje alergiczne na różnego rodzaju czynniki. Te mogą być pochodzenia pokarmowego (produkty spożywcze uczulające dziecko jak: czekolada, jajka, mleko krowie, orzechy czy miód), kontaktowego (środki chemiczne, detergenty, kosmetyki, ślina i sierść zwierząt), bądź wziewnego (jak pyłki drzew, roślin i traw, kurz, roztocza).

Usunięcie z otoczenia chorego wszystkich przyczyn występowania tego schorzenia jest praktycznie niemożliwe. Po pierwsze nie zbadano jeszcze ich ilości a po drugie najczęściej występują one grupowo.

Przyczyną AZS może być również słaba bariera ochronna i niska odporność organizmu na czynniki zewnętrzne – czasem objawy wywołuje dym papierosowy czy spaliny pochodzące z zanieczyszczenia środowiska.

Z danych statystycznych wynika także, że częstą przyczyną występowania choroby u dzieci są ich predyspozycje genetyczne. Chorobę tą mogą i niestety bardzo często dziedziczą po swoich rodzicach. Jeśli jedno z rodziców w dzieciństwie borykało się z AZS prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u latorośli to około 20%. Jeśli na schorzenie to cierpiało oboje rodziców ryzyko zachorowania wzrasta nawet do 60%. Trzeba jednak zaznaczyć, że w średnio 15% przypadkach chorych na atopowe zapalenie skóry, rodzice dzieci byli zupełnie zdrowi.

Przyczyny AZS u Dzieci
4.4 (88.57%) 7 głos(ów)

3 Responses to Przyczyny AZS u Dzieci

 1. Daria pisze:

  Tak tak, jakoś dziwnie, że kiedyś nic takiego jak atopowe zapalenie skóry u dzieci nie było. Kiedyś ludzie żyli bez tysięcy tabletek, pyłków itp. i każdy wychowywał zdrowe dzieci. Trzeba pamiętać, żeby nie przekombinować z ilością chemii stosowanej do dziecka. Wszystkie te alergie itp, biorą się z tego że teraz dziecko w ogóle nie jest przyzwyczajane, wszystko ma sterylne, wyczyszczone, jakieś sztuczne i chemiczne kołderki itp – kiedyś były z pierza. No ale, niestety, tamte czasy już nie wrócą.

  • Em pisze:

   Kiedys ludzie w jaskiniach mieszkali, ale tamte czasy juz nie wroca. Na jakiej podstawie uwazasz, ze kiedys kazdy wychowywal zdrowe dzieci? Jest mnostwo doroslych, ktorzy maja problemy zdrowotne, zapoczatkowane wlasnie w dziecinstwie. I osobiscie nie mam zadnej kolezanki (sama tez tego nie robie), ktora probuje zachowac tzw sterylnosc w domu, bo zwyczajnie sie tego zrobic nie da, a mimo to alergii jest sporo dookola. Kiedys tez alergie byly, tylko nie zdiagnozowane;)

 2. Blueberry pisze:

  Najlepiej od mlodego przystosowac dziecko do wszystkich alergenow zeby potem sie na nie uodpornilo i nie mialo z nimi problemu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

66 − 62 =