Biegunka u dzieci

W praktyce trudno jest wskazać skuteczne metody zapobiegania biegunkom u dzieci. Specjaliści uważają nawet, że takowe w zasadzie nie istnieją. Niemniej jednak istnieje szansa na to, żeby uchronić dzieci przed najgroźniejszym jej typem, czyli biegunką wywołaną rotawirusami. Obecnie można korzystać ze szczepionek przeciwko rotwirusom, jednak dziecko można zaszczepić zaledwie do 6 miesiąca życia. Szczepienie starszych dzieci oraz osób dorosłych nie jest stosowana. Dostępne szczepionki są doustne i zazwyczaj podaje się dwu- lub trzykrotnie. Szczepienie jest jednak płatne i jest to spory wydatek. Warto także pamiętać, że oszczędzanie dziecku sytuacji stresowych będzie dla dziecka korzystne i zmniejszy szansę na wystąpienie biegunki.

Przyczyny powstawania biegunki u dzieci:

  • zakażenie wirusowe (Bardzo często przyczyną występowania u dzieci biegunek są zakażenia rotawirusami, które najczęściej pojawiają się w okresach jesienno-zimowych. Zazwyczaj wirusy rozprzestrzeniają się przez brak higieny w toalecie oraz rozprzestrzenianie się drogą kropelkową).
  • zakażenia bakteryjne (Istnieją także biegunki, które wywoływane są na skute pojawienia się bakterii takich jak: Salmonella, bakterie Coli).
  • zatrucie pokarmowe (Objawem zatrucia pokarmowego jest biegunka, która pojawia się najczęściej kilka godzin po spożyciu posiłku, który zawierał toksyny).
  • rozwolnienie poantybiotykowe (U dzieci występują także biegunki wywołane leczeniem za pomocą antybiotyków, gdyż terapie tego typu niszczą florę bakteryjną jelit, co może wpływać na podwyższony rozwój bakterii, które występują w jelitach naturalnie. Jednak w wyniku zaburzeń wywołanych lekami mogą wywoływać biegunkę.
  • alergie pokarmowe (Biegunka może być także przyczyną nietolerancji organizmu dziecka, na określone składniki pokarmowe np. wybrane białka pokarmowe).
  • rozregulowania hormonalne
  • stany emocjonalne (Biegunka powstaje także na skutek sytuacji stresujących, urazów psychicznych, które wzmagają perystaltykę jelit).

 

Leczenie biegunki

Zazwyczaj, gdy u dziecka pojawi się biegunka (wirusowa lub bakteryjna) ustępuje ona tak samo, jak się pojawiła – samoistnie. Oznacza to, że nie wymaga ona stosowania antybiotyków. Można jednak stosować probiotyki. Osobom dorosłym podaje się węgiel leczniczy, ale w przypadku dzieci – szczególnie małych – nie powinno się go stosować. Przy biegunkach obowiązuje zasada, że dziecko powinno jeść takie same posiłki i produkty, jak przed chorobą, ale w mniejszych ilościach, a większej częstotliwości. Trzeba jednak pamiętać, aby chwilowo ograniczyć jedynie surowe warzywa i owoce, a częściej spożywać ryż, gotowaną marchewkę, czarne jagody oraz banany.

Więcej o biegunkach u dzieci, można poczytać: https://gastryczne.pl/biegunka/biegunka-u-dzieci/

Biegunka u dzieci
5 (100%) 2 głos(ów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

41 − = 31

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>