Kosmetyki do skóry atopowej są ważnym elementem kuracji, ponieważ wpływają bezpośrednio na barierę wodnolipidową skóry i pozwalają ją skutecznie odbudować, zmniejszając jednocześnie charakterystyczne objawy choroby. Czym powinny się wyróżniać kosmetyki do skóry atopowej dla dorosłych? Jakie powinny mieć właściwości? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.
Alergiczne zapalenie skóry – odmiany | |
---|---|
Kontaktowe zapalenie skóry | Atopowe zapalenie skóry |
swędzenie | swędzące grudki o czerwonym kolorze |
rumień | rumień |
grudki z wysiękiem | przeczosy |
pęcherze |
Niepokojące zmiany na skórze mogą mieć różne przyczyny, a tym samym wskazywać na wiele chorób. W związku z tym zawsze pierwszym krokiem powinno być umówienie wizyty u specjalisty, który określi charakter zmian i podejmie decyzję o leczeniu – Milena Nalbandian, kosmetolog
Atopowe zapalenie skóry – kosmetyki i ich znaczenie
Przy atopowym zapaleniu skóry kosmetyki mają bardzo ważną rolę uzupełniającą leczenie, nawet jeśli równocześnie stosujemy leczenie farmakologiczne. Wspierają one odbudowę skóry. Jeśli chodzi o atopowe zapalenie skóry kosmetyki powinny być starannie dobrane. Nie powinny być to zatem standardowe, dostępne w drogeriach żele pod prysznic, kremy czy mydła, ponieważ mogą one zawierać składniki podrażniające skórę. Jeśli chodzi o atopowe zapalenie skóry u niemowląt, kosmetyki również powinny być specjalne tak, aby odpowiadały na potrzeby delikatnej skóry dziecka.
Wybrałam kosmetyki do atopowej skóry, ale właściwie bez przekonania. Bardzo się zdziwiłam, gdy okazały się tak skuteczne i pomogły mi raz na zawsze zapomnieć o uciążliwych zmianach na skórze – mówi pani Iwona z Bydgoszczy.
Kosmetyki do skóry atopowej – działanie
Kosmetyki do skóry atopowej mogą znacząco poprawić stan skóry, jeśli zawierają starannie dobrane składniki aktywne pochodzenia naturalnego. W związku z tym przed ich zakupem należy dokładnie sprawdzić, jaki skład mają kosmetyki do skóry atopowej dla dorosłych oraz jakie są właściwości poszczególnych składników.
Kosmetyki do skóry atopowej - czego unikać?
Kosmetyki do skóry atopowej nie powinny natomiast zawierać składników drażniących i wysuszających skórę, ponieważ mogą one nasilać objawy i utrudniać leczenie. Do takich składników należą między innymi: alkohol, SLSy/SLESy.
Kosmetyki do skóry atopowej – jakich składników szukać?
Kosmetyki do skóry atopowej powinny zawierać przede wszystkim składniki, które intensywnie nawilżają skórę, chronią jednocześnie przed jej odwodnieniem. Ponadto składniki łagodzące świąd, zaczerwienienie i inne podrażnienia skóry. Jeśli chodzi o problem, jakim jest skóra atopowa kosmetyki powinny mieć również składniki, które zmiękczają naskórek, pomagają się skórze zregenerować, odbudowują jej i wzmacniają płaszcz wodnolipidowy.
W związku z tym kosmetyki na azs powinny np. zawierać:
- ekstrakt z lukrecji (nawilża, wygładza),
- ekstrakt z zielonej herbaty (poprawia mikrokrążenie krwi, wzmacnia naczynia krwionośne),
- witamina E (regeneruje, nawilża),
- bisabolol (łagodzi, pobudza proces gojenia ran).
Podsumowując, kosmetyki do skóry atopowej są produktem wspierającym leczenie farmakologiczne, jednak ich używanie jest bardzo ważne i polecane również przez lekarzy.
FAQ
1. Jak wybierać kosmetyki do skóry atopowej?
Wybierając kosmetyki do skóry atopowej, należy przede wszystkim zwracać uwagę na ich skład. Powinny zawierać jak najwięcej składników pochodzenia naturalnego.
2. Co powinny zawierać kosmetyki do skóry atopowej?
Jak najwięcej składników naturalnych o konkretnych właściwościach pielęgnacyjnych, w tym takich jak: nawilżające, łagodzące, regenerujące, zmiękczające.
3. Jak nakładać kosmetyki do skóry atopowej?
Kosmetyki do skóry atopowej należy nakładać na partie skóry, gdzie występują zmiany chorobowe. Aplikujemy cienką warstwę, rozsmarowując delikatnie na skórze, unikając jednocześnie gwałtownego pocierania i podrażniania tym samym delikatnego naskórka. Aplikację można powtarzać kilka razy w ciągu dnia, aż do osiągnięcia widocznej poprawy stanu skóry i zmniejszenia objawów.
Bibliografia
1. Elżbieta Waszczykowska, Atopowe zapalenie skóry – postępowanie lecznicze. Przegląd
2. Alergologiczny 2004, nr 1, s. 24-29
3. Ruszkowska Lidia (2012) Atopowe zapalenie skóry (AZS), Halo! Atopia. Sezon 2, s. 1.