Maść na atopowe zapalenie skóry cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Nie ma się temu co dziwić, bo jest ona bardzo pomocna i skuteczna. Dobrze byłoby jednak, gdyby stosowana na atopowe zapalenie skóry maść była naturalna. Dzięki temu istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że będzie ona bezpieczna. Koniecznością jest również regularne stosowanie maści, aby można było mówić o satysfakcjonujących efektach.
Maść na atopowe zapalenie skóry – jakie składniki powinna zawierać?
Maść na atopowe zapalenie skóry, aby była skuteczna, powinna bazować na naturalnych składnikach aktywnych.
W tabelce wskazano substancje, których warto byłoby poszukiwać w kosmetyku:
Składniki nawilżające | Skóra bardzo potrzebuje nawilżenia i regeneracji. Olej ze słodkich migdałów oraz masło shea dogłębnie zregenerują i zmiękczą skórę |
Składniki przeciwzapalne | Skóra dotknięta problemem atopowego zapalenia potrzebuje składników przeciwzapalnych, takich jak olej konopny czy bisabolol |
Składniki łagodzące | Atopowe zapalenie skóry nierzadko objawia się podrażnieniem i świądem. Pomogą składniki takie jak alantoina czy pantenol |
Składniki regulujące wydzielanie sebum | Skóra dotknięta problemem atopii nierzadko jest wysuszona, bo gruczoły łojowe nie pracują w odpowiedni sposób. Dobrze byłoby więc zaufać składnikom takim jak: ekstrakt z korzenia lukrecji gładkiej czy olej z konopi |
Maść na atopowe zapalenie skóry powinna być naturalna. Najlepiej byłoby, gdyby nie znajdowały się w niej substancje takie jak: silikony, parabeny czy PEGi. Są one bowiem składnikami potencjalnie niebezpiecznymi dla naszej skóry. – Milena Nalbandian, kosmetolog
Maść na atopowe zapalenie skóry – czym różni się od kremu?
Maść na atopowe zapalenie skóry to kosmetyk, który cieszy się dużym powodzeniem. Nie każdy jednak wie, czym maść na atopowe zapalenie skóry różni się od kremu. Otóż maść charakteryzuje się zdecydowanie treściwszą konsystencją. Pozostawia tłustą, widoczną warstwę, która jednak jest niesamowicie przydatna w przypadku łuszczących się zmian i bardzo suchej skóry. Warto mieć świadomość tego, że można spotkać maść na AZS bez sterydów. Na atopowe zapalenie skóry, maść sterydowa także sprawdzi się w niektórych sytuacjach. Najlepiej byłoby skontaktować się z lekarzem, który doradzi stosowanie odpowiedniego produktu.
Skuteczność maści o naturalnym składzie potwierdzają pozytywne opinie klientów:
Odkąd stosuję maść na atopowe zapalenie skóry, pozbyłam się uciążliwej suchości i łuszczenia się naskórka. Mogę cieszyć się skórą miękką i przyjemną w dotyku. – przyznaje pani Helena z Rybnika.
Dzięki naturalnej maści pozbyłam się suchej i łuszczącej się skóry. Nie dokucza mi również świąd ani pieczenie naskórka. Moja skóra nigdy nie była w lepszej kondycji. – cieszy się pani Grażyna z Torunia.
Reasumując, można dojść do wniosku, że maść na atopowe zapalenie skóry o naturalnym składzie jest bardzo skutecznym produktem. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że maści wymagają regularnego stosowania. Jedynie systematyczność pozwoli nam uzyskać satysfakcjonujące efekty. Jeżeli nie wiemy, czy lepiej zastosować maść ze sterydami, czy bez, poradźmy się lekarza. Najlepiej będzie, jeżeli udamy się do doświadczonego dermatologa.
FAQ
1. Czy maść na atopowe zapalenie skóry o naturalnym składzie może być stosowana w ciąży?
Przedstawicielki płci pięknej spodziewające się narodzin potomstwa, muszą uważać na to co stosują. Maść na AZS bez sterydów prawdopodobnie będzie o wiele bezpieczniejsza. Ważne jest więc konsultowanie się z lekarzem prowadzącym ciążę.
2. Czy maść na atopowe zapalenie skóry bez recepty ma szansę zadziałać?
Maść naturalna bez recepty ma oczywiście szansę skutecznie zadziałać. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby skonsultować się z lekarzem, abyśmy wiedzieli, czy nie wymagamy stosowania maści na receptę.
3. Po jakim czasie naturalna maść na atopowe zapalenie skóry zacznie działać?
Niestety, nawet najlepsza maść na AZS nie zadziała od razu. Doskonale byłoby więc uzbroić się w cierpliwość. Rezultaty pojawią się po kilku tygodniach stosowania maści.
Bibliografia
1. Ruszkowska Lidia (2012) Atopowe zapalenie skóry (AZS), Halo! Atopia. Sezon 2, s. 2.
2. Atopowe zapalenie skóry u dzieci. Praktyczny poradnik (2012) Warszawa: Fundacja Alabaster, s. 41.
3. Bartoszek Barbara (2010) Atopowe zapalenia skóry (AZS) jako choroba psychosomatyczna. Analiza badań, [w:] O. Gorbaniuk, B. Kostrubiec-Wojtachno (red), Studia z Psychologii w KUL, tom 16, Lublin: Wyd. KUL., 69-70.