Wszystko, co warto wiedzieć o czkawce u dzieci

Czkawka stosunkowo często pojawia się u niemowląt. Może występować nie tylko po jedzeniu, ale również po kąpieli czy przewijaniu.

Jej przyczyną na ogół jest powietrze, które razem z zasysanym pokarmem dostaje się do dziecięcego organizmu, ale nie tylko. Przyczyną czkawki u dzieci może być także głośny śmiech. Jeśli taki stan pojawia się jednak stosunkowo często u malucha, wówczas może to być związane również z faktem, że jego układ nerwowy nie rozwinął się jeszcze całkowicie.

Tym samym nie do końca prawidłowo może funkcjonować tak zwany nerw przeponowy (to właśnie z nim często jest związane występowanie czkawki).

Wydawać by się mogło, że czkawka u dzieci bywa bardzo męcząca, a tymczasem nie do końca tak jest. Rodzice martwią się za każdym razem, gdy czkawka pojawi się u ich malucha, a taki stan na ogół specjalnie dzieciom nie przeszkadza. Może świadczyć o tym chociażby sam fakt, że czkawce u dzieci bardzo rzadko towarzyszy płacz. Warto jednak znać kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą nam zwalczyć czkawkę u dziecka.

Kiedy malucha nagle zacznie męczyć czkawka, wówczas nie należy podawać mu zbyt dużych ilości wody. Nie należy też dziecka straszyć oraz karmić takimi produktami, jak cukier czy miód. Jeśli czkawka pojawi się w trakcie karmienia, wówczas malca najlepiej ułożyć w wygodnej pozycji – dzięki temu wraz z pokarmem nie będzie zasysało powietrza. Czkawkę można też zwalczać nosząc dziecko w pozycji pionowej, opierając jego głowę o ramię. Jeszcze jednym sposobem na pozbycie się czkawki u dziecka może być rozśmieszanie malucha. Jeśli jednak czkawka nie będzie ustępować lub będzie powracać stosunkowo często, wówczas najlepiej jest skonsultować się z lekarzem pediatrą.

Wszystko, co warto wiedzieć o czkawce u dzieci
5 (100%) 2 głos(ów)

One Response to Wszystko, co warto wiedzieć o czkawce u dzieci

  1. Daria pisze:

    Podobno wystarczy dmuchnąć dziecku w buzke jak ma czkawkę i w ten sposób mija :) No i słyszałam też, że czkawka u dzieci nie przeszkadza dzieciom i ich nie męczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>