Zaczerwieniona twarz – wyraz emocji, czy poważnej choroby?

dziewczyna z czerwoną twarzą

Zmiany dermatologiczne stanowią nie tylko defekt kosmetyczny, ale i mogą być źródłem istotnych niepokojów. Czerwone plamy na twarzy, grudki, wypryski lub też zwyczajne, czynnościowe zaczerwienienie bywa lekceważone. Jakie najczęstsze przyczyny ma czerwona twarz? Jak walczyć z tymi dolegliwościami w sposób skuteczny? Wszelkie zmiany dermatologiczne wymagają różnicowania. Wcale tak nie ma, że jeden obraz jest wystarczająco charakterystyczny, aby mógł być patognomiczny dla jakiegokolwiek schorzenia. 

Czerwone plamy na skórze twarzy są jednym z częstszych obrazów, z którymi zderzają się dermatolodzy, kosmetolodzy, jak i same osoby cierpiące na tego typu dolegliwości. Czerwone plamki na twarzy mogą mieć zróżnicowane pochodzenie. Każde zaczerwienienie, zwłaszcza związane ze zwiększeniem ucieplenia skóry oraz obrzękiem pozwala domniemywać o istnieniu stanu zapalnego. Osoby o szczególnych predyspozycjach naczyniowych mogą się także okrywać rumieńcem wskutek zimna, wysiłku fizycznego, alkoholu lub emocji. Rozszerzenie naczyń sprawia, że w lustrze widoczna może być czerwona skóra twarzy. Należy tutaj postawić istotne rozgraniczenie pomiędzy przyczynami stricte czynnościowymi, a pochodzeniem patologicznym, jakie może cechować zaczerwienienie twarzy.

Choroby związane z zaczerwienieniem twarzy

Częstą przyczyną zaczerwienienia na twarzy, oprócz wymienionych wyżej przyczyn czynnościowych może być łojotokowe zapalenie skóry. Jest to jednostka chorobowa związana z jednej strony z nadmierną produkcją łoju oraz towarzyszącą infekcją grzybiczą. Zmiany te lokalizują się bardzo często w obrębie policzków, nosa oraz czoła i wyglądają jak suche czerwone plamy na twarzy. Inną przyczyną mogą być reakcje na światło. Czerwone przebarwienia na twarzy mogą być markerem oparzenia skóry wskutek ekspozycji na promieniowanie UV, szczególnie gdy przebywa się przez kilka godzin na świeżym powietrzu. Szczególnie reagują na takie czynniki osoby o jasnych fototypach skóry.
Inną zupełnie działką są bardzo poważne schorzenia układowe, do których zaliczyć należy toczeń układowy i mieszaną chorobę tkanki łącznej. W tym przypadku czerwone suche plamy na twarzy to jedynie jeden z elementów szerokiego obrazu klinicznego, który obejmuje zmiany w nerkach, łysienie oraz zapalenia płuc, błon surowiczych i stawów. Są to schorzenia stosunkowo rzadkie i bardziej typowe dla populacji kobiet po 30 roku życia. W młodszym wieku i w szerszym kontekście populacyjnym czerwona twarz przyczyny może mieć znacznie prostsze.

Pierwsza myśl? Alergia!

Kosmetyki są powszechnie stosowane przez kobiety oraz coraz częściej przez mężczyzn. Reakcje alergiczne, głównie kontaktowe przejawiają się pod postacią wyprysku. Wygląda on jak klasyczne zaczerwienienie na twarzy z komponentą grudkową oraz silnym świądem. Odczyny znikają najczęściej po zaprzestaniu stosowania balsamów, podkładów i innych typów kosmetyków.  Wysypką manifestować się mogą również powszechne choroby infekcyjne, alergie pokarmowe lub wziewne. Zawsze konieczna jest wizyta u dermatologa i wykonanie dokładnych testów. Obraz kliniczny, wyniki testów alergologicznych i ocena przeciwciał – to wszystko pozwala ukierunkować leczenie. W przypadkach wątpliwych stosowane są dokładniejsze badania, jak dermatoskopia, kapilaroskopia oraz badania histopatologiczne skóry.

Najczęstsza przyczyna zaczerwienień?

Jest nią trądzik różowaty. Jest to choroba związana z nieprawidłową reaktywnością naczyń skóry twarzy, nadmierną produkcją łoju oraz zaburzeniem flory bakteryjnej skóry (jeżeli chcesz dowiedzieć się jak dbać o cerę trądzikową, możesz dowiedzieć się o tym na stronie https://acnerose.pl/czerwona-twarz-przyczyny-i-skuteczne-sposoby-na-niwelowanie-czerwonej-twarzy/ ). Zaczerwieniona twarz to jednak jeden z elementów obrazu choroby, któremu towarzyszy dodatkowo uczucie palenia, pieczenia oraz świąd. W pierwszym okresie choroby pojawiają się napady, w trakcie których możliwa do dostrzeżenia jest silnie zaczerwieniona skóra twarzy. Zmiany wywoływane są przez:

 • alkohol,
 • niskie i wysokie temperatury,
 • ostre potrawy,
 • tytoń i wiele innych czynników, których powinno się unikać.

Z czasem nieleczona choroba ulega progresji. Pojawiają się teleangiektazje (pajączki naczyniowe), występują zmiany grudkowe oraz nadmierne rogowacenie naskórka.

W tej sytuacji jak zlikwidować zaczerwienienia na twarzy?

Trzeba działać przyczynowo. Nie warto korzystać z antybiotyków jak metronidazol w pierwszym rzucie – o wiele lepiej zastosować kwas azelainowy oraz wiele innych przydatnych kosmetyków. Świetnym wyborem może się okazać Acnerose, preparat do kompleksowej, codziennej pielęgnacji. Kosmetyki te oparte są o naturalne składniki i kompleksy witaminowe. Kuracja z użyciem kremu na dzień, pasty na noc oraz środków do porannej higieny pozwala skutecznie uporać się z pieczeniem, zaczerwienieniem i zmianami w obrębie twarzy. Jest to najlepsze wsparcie ze strony natury, na którym można polegać!

oceń tę poradę

3 Responses to Zaczerwieniona twarz – wyraz emocji, czy poważnej choroby?

 1. sladynapiasku pisze:

  Ja miałam łojotokowe zapalenie skóry masakra nie życzę nikomu :(

 2. wojtek pisze:

  Super to acnerose. Na szczescie da sie wyleczyc tradzik rozowaty bez lekow – niedowiarki niech sprobuja zamiast sie faszerowac chemia ;D

 3. Mała_Mi pisze:

  No niestety używki zawsze szkodzą, na cerę, na serce, na płuca… Na wszystko dosłownie. A ludzie i takpala albo pija i niczym ich nie przekonasz, nawet tymi obrazkami na fajkach, co teraz dodaja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 47 = 51

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>