Zaparcia u dzieci

Gdy przychodzi taki moment, że dziecko nie ma apetytu, ma problemy z zasypianiem i coraz rzadziej korzysta z toalety istnieje spore prawdopodobieństwo, że są to zaparcia. Dlaczego powstają? Najczęstszymi przyczynami zaparć jest nieodpowiednia dieta. Może to być zbyt duża ilość słodyczy, niezdrowej żywości i dań wysoko przetworzonych, przy jednoczesnym braku dostarczania wystarczającej ilości płynów i błonnika.

Powodować zaparcia mogą także słodzone napoje. U niemowląt z kolei mogą powstawać wskutek zbyt wczesnego wprowadzenia produktów niemlecznych. Zaparcia mogą być także przyczyną zmian warunków życia, stres związany z rozpoczęciem nauki w przedszkolu lub szkole. Kłopoty z wypróżnianiem mogą pojawić się, gdy zbyt wcześnie będziemy zachęcać dziecko do samodzielnego korzystania z nocniczka lub toalety. Mogą także pojawiać się w czasie podróży i złych warunków sanitarnych oraz w przypadku nadmiaru żelaza i witaminy D.

Jak wykryć zaparcia u dzieci?

Zazwyczaj odbywa się to naturalnie ponieważ każda mama jest w stanie intuicyjnie wyczuć, kiedy u dziecka pojawią się zaparcia. Jednak, gdy dziecko wypróżnia się nieregularnie warto się sprawie bliżej przyjrzeć. Trzeba także zwracać uwagę na dolegliwości towarzyszące takie jak: nudności, brak apetytu, rozdrażnienie i ból brzucha.

Leczenie

Przede wszystkim trzeba zapewnić dziecku możliwość codziennego wypróżniania się w ciszy i spokoju oraz dobrych warunkach sanitarnych. Można też kształtować u dziecka nawyk codziennego wypróżniania o stałej porze, co wpływa na utrzymanie prawidłowej drożności jelit. Warto też zapewnić dziecku odrobinę prywatności, a rozmowy o tym przeprowadzać z wyczuciem, a metody te staną się skuteczniejsze niż terapia farmakologiczna.

Więcej na temat zaparć u dzieci poczytacie na stronie:

https://gastryczne.pl/zaparcia/zaparcia-u-dzieci/

Zaparcia u dzieci
3.7 (73.33%) 3 głos(ów)

One Response to Zaparcia u dzieci

  1. mycha pisze:

    Potwierdzam, sposób żywienia ma ogromne znaczenie, dotyczy to zwłaszcza osób ze skłonnościami do zaparć, synowi podaję dicopeg junior, a ja ratuję się śliweczkami, otrębami i kefirem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

34 + = 37

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>