Atopowe zapalenie skóry występuje poprzez interakcje czynników środowiskowych z uwarunkowaniami genetycznymi. Chcesz wiedzieć, jakie jest ryzyko zachorowania? Spójrz poniżej.
Atopowe zapalenie skóry – kto jest najbardziej narażony?
Przy chorobie, jaką jest atopowe zapalenie skóry, wylicza się, iż większe prawdopodobieństwo na zachorowanie mają dzieci, których chociaż jedno z rodziców również borykało się z tą chorobą. Jeśli jedno z rodziców chorowało na atopowe zapalenie skóry możliwość jego wystąpienia u latorośli wylicza się na 20-40%. Jeśli na schorzenie to cierpiało oboje rodziców ryzyko zachorowania wzrasta aż do 60-80%.
Atopowe zapalenie skóry – co musisz wiedzieć? |
|
Jaką podjąć profilaktykę, aby dziecko nie zachorowało? | Czy da się całkowicie wyleczyć z tej choroby? |
|
Jest to choroba przewlekła, charakteryzująca się nawrotami. Objawy AZS niekiedy wracają nawet po bardzo długim okresie. Można jednak zmniejszyć symptomy, również stosując domowe sposoby.
W tym celu należy:
|
Atopowe zapalenie skóry – czy może zaatakować zdrowe dziecko?
Według badań statystycznych, na atopowe zapalenie skóry mogą też zachorować dzieci, których rodzice byli zupełnie zdrowi. Tego typu przypadków wylicza się aż na 5-15% wszystkich dzieci. Na atopowe zapalenie skóry łatwiej zachorują dzieci wychowywane w złych warunkach klimatycznych (nieodpowiednich dla indywidualnego organizmu) – najczęściej są to miejsca wykazujące stale wysokie, dodatnie temperatury powietrza bądź w złym, zanieczyszczonym środowisku (choroba dotyka częściej dzieci mieszkające w dużych miastach).
Czynnikiem ryzyka są także uwarunkowania psychogenne – wylicza się, iż częściej na AZS cierpią dzieci żyjące w ciągłym stresie.
Najczęściej schorzenie to objawia się u dzieci z upośledzonym układem odpornościowym na alergeny różnego pochodzenia (pokarmowe, kurz, pyłki, środki chemiczne czy sierść zwierząt).
Bardzo ważne jest ograniczenie kontaktu z alergenem przy rozpoznaniu pierwszych objawów choroby, jaką jest atopowe zapalenie skóry. Nie można zapominać o intensywnej pielęgnacji ciała, specjalnie do tego dobranymi dermokosmetykami, na bazie aktywnych i jak najbardziej naturalnych składników – mówi Natalia Munda, kosmetolog Clinica Cosmetologica.
Atopowe Zapalenie Skóry – kto jest najbardziej narażony?
Ryzykiem zachorowania na atopowe zapalenie skóry są obarczone przede wszystkim dzieci poniżej piątego roku życia. Najczęściej choroba występuje już u niemowląt około trzeciego miesiąca życia i utrzymuje się średnio do piątego roku życia, chociaż może trwać dłużej, nawet całe życie. Na jej obecność nie ma natomiast wpływu płeć dziecka.
Atopowe Zapalenie Skóry – pomoże Atopicin
Atopowe zapalenie skóry to dla niektórych bardzo uciążliwa choroba, szczególnie kiedy zmiany pojawiają się na całym ciele i okropnie swędzą. Z pomocą przychodzą dermokosmetyki z serii Atopicin.
W ich skład wchodzi 8 specjalnie dobranych preparatów:
- szampon,
- balsam do mycia ciała,
- balsam natłuszczający do ciała,
- krem na dzień,
- krem na noc,
- krem pod oczy i na powieki,
- mazidło do suchej skóry,
- olejek myjący do twarzy.
Wszystkie są oparte głównie na: pantenolu, alantoinie i moczniku. Oprócz tego dla każdego z nich są dobrane inne aktywne naturalne lub roślinne składniki, w zależności od potrzeb, np. olej z wiesiołka, olej konopny, masło shea, ekstrakt z aloesu, fitokeratyna, kwas mlekowy. Preparaty z serii Atopicin są delikatne i bezzapachowe, dobrze tolerowane przez skórę. Świetnie natłuszczają, nawilżają, przywracają barierę ochronną naskórka – co jest bardzo ważne. Działają także przeciwświądowo oraz przeciwzapalnie.
Co mówią o nas klienci?
Zaskoczyła mnie delikatność dermokosmetyków Atopicin, a jednocześnie wyjątkowa skuteczność. Już z nich nie zrezygnuję – mówi pani Aleksandra ze Stalowej Woli.
Najbardziej lubię mazidło do suchej skóry Atopicin, ponieważ nadaje się nawet dla tak suchej skóry jak moja. W końcu przestało mnie tak bardzo piec i swędzieć – mówi pani Kamila z Nowej Dęby.
Podsumowanie
Atopowe zapalenie skóry to choroba, która może zaatakować dzieci nawet te, które mają zdrowych rodziców. Największe ryzyko zachorowania istnieje do 5. roku życia. Warto zwrócić uwagę na warunki, w jakich dziecko przebywa, szczególnie warunki klimatyczne i higienę.
FAQ
1. Czy atopowe zapalenie skóry trzeba cały czas leczyć?
Warto stosować systematycznie dobrej jakości dermokosmetyki, których działanie będzie opierać się na naturalnych składnikach, które nie będą podrażniać i tak chorej już skóry, np. z firmy Atopicin.
2. Czy drapanie zmian zapalnych przy atopowym zapaleniu skóry powoduje, że choroba się pogłębia?
Mimo że bardzo swędzi, rozdrapywanie zmian nie jest dobry pomysł. Powoduje to zaczerwienienie, łuszczenie naskórka i zgrubienie skóry. Skutkiem drapania zmian jest zwiększone ryzyko rozwoju zakażenia oraz powstania blizn. Także stanowczo tego proszę unikać. Aby zmiany nie zaogniały się, warto być w stałym kontakcie z lekarzem i stosować preparaty o łagodnym składzie, systematycznie pielęgnując chorą skórę, a w ten sposób też gasząc zmiany.
3. Czy kurz wpływa na krostki przy atopowym zapaleniu skóry?
Tak. Kurz nagromadzony na meblach, czy dywanach źle wpływa na kondycję chorego. Warto zwracać uwagę na warunki, w jakich przebywa osoba z atopowym zapaleniem skóry. Niezbędna jest też intensywna pielęgnacja skóry dermokosmetykami na bazie aktywnych i naturalnych składników, które pomogą złagodzić przykre objawy.
Bibliografia:
1. Tyc-Zdrojewska E., Trznadel-Grodzka E., Kaszuba A.: Wpływ przewlekłych chorób skóry na jakość życia pacjentów. Dermatol Klin 2011; 13: 155-160
2. Czarnecka-Operacz M.: Sucha skóra jako aktualny problem kliniczny. Post. Derm. Alerg. 2006, XXIII (2): 49–56
3. Gliński R., Kruszewski J., Silny W., Kurzawa R., Czarnecka-Operacz M., Baran E., Szepietowski J.: Postępowanie diagnostycznoprofilaktyczno-lecznicze w atopowym zapaleniu skóry. Post. Derm. Alerg. 2004, XXI (6): 265–277
4. Spergel J.M., Paller A.S.: Atopic dermatitis and the atopic march. J. Allergy Clin. Dermatol. 2003, 112 (6): 118–127
5. Morar N., Willis-Owen S., Moffatt M., Cookson W.: The genetics of atopic dermatitis. J. Allergy Clin. Immunol. 2006, 118 (1): 24–34
6. Abramovits W.: Atopic dermatitis. J. Am. Acad. Dermatol. 2005, 53 (1): 86–93.
Czy jeśli z mężem mieliśmy w dzieciństwie AZS to możemy przekazać je naszemu dziecku?