Atopowe zapalenie skóry – diagnostyka choroby

Atopowe zapalenie skóry diagnostyka

W chorobie jaką jest atopowe zapalenie skóry, diagnostyka jest bardzo ważna. Najczęstszymi objawami atopowego zapalenia skóry u dzieci jest zaczerwienie skóry w typowych dla tego schorzenia miejscach, świąd, suchość skóry, wysypka miejscowa z charakterystycznymi czerwonymi krostkami (te w stanie zaostrzenia choroby mogą się sączyć powodując drobne ranki). Objawy te występują także w stałych miejscach: u niemowląt na twarzy i główce, u dzieci starszych na zgięciach kończyn, nadgarstkach, dłoniach, pośladkach, tułowiu, karku a w bardzo nasilonym stadium nawet na całym ciele. Dowiedz się więcej i czytaj dalej.

Atopowego zapalenia skóry – diagnostyka niemowląt?
Diagnostyka atopowego zapalenia skóry u niemowlęcia do 3. miesiąca życia:
  • wywiad z rodzicami dziecka
  • test z krwi
Diagnostyka atopowego zapalenia skóry u niemowlęcia po 3. miesiącu życia:
  • wywiad z rodzicami dziecka
  • test z próbek
Co należy robić do czasu, aż lekarz wystawi jednoznaczną diagnozę?
  • wyeliminować produkty żywnościowe, co do których istnieje podejrzenie, że uczulają
  • odizolować dziecko na jakiś czas od zwierząt
  • utrzymywać dom w czystości (częściej ścierać kurze, odkurzać, jeśli to możliwe pozbyć się dywanów i maskotek)

Ranking kremów na atopowe zapalenie skóry

Ranking kremów na azs

 

Atopowe zapalenie skóry diagnostykaDiagnostyka w atopowym zapaleniu skóry u dzieci

W przypadku atopowego zapalenia skóry diagnostyka u dzieci jest prosta. Zazwyczaj do diagnozy tej choroby wystarczy indywidualny wywiad z rodzicami i obejrzenie zmian skórnych przez lekarza. Standardowo uznaje się, że jeśli chociaż dwa z charakterystycznych objawów występują u malucha, można już mówić o AZS. Sam wywiad z rodzicami jest kluczowy przy diagnozie tej choroby – wiadomo, że częściej zapadają na nie dzieci rodziców, którzy w dzieciństwie również borykali się z tym schorzeniem.

Ponieważ głównym podłożem choroby jest alergia różnego rodzaju: kontaktowa, pokarmowa czy wziewna) niezbędne jest również poinformowanie o tym lekarza – być może do zwalczania tego schorzenia niezbędne będzie wykonanie testów alergicznych. Na pierwszą wizytę można udać się do lekarza rodzinnego, ten skieruje nas z pewnością do alergologa bądź dermatologa dziecięcego.

Zanim lekarz postawi jednoznaczną diagnozę niezbędna jest czasowa obserwacja dziecka, głównie przez rodziców. Należy wyeliminować z diety dziecka pokarmy, co do których istnieje podejrzenie, że wywołują AZS. Lepiej również nie narażać dziecka na stały kontakt ze zwierzętami, bo być może jest uczulone na sierść zwierząt. Jeśli nasze podejrzenia kierują w stronę alergii wziewnej częściej oczyszczajmy mieszkanie z kurzu i sterylizujmy rzeczy, z których dziecko korzysta na co dzień. Często eliminacja możliwych alergenów jest jedynym ratunkiem, by zminimalizować objawy atopowego zapalenia skóry.

Marta Urbanowicz

Przy AZS bardzo trudno jest czasem zapanować nad objawami, szczególnie u małych dzieci, ponieważ są one bardziej skłonne do drapania i pocierania zmian skórnych, co jeszcze bardziej pogarsza stan delikatnego ciała dziecka. Rodzice powinni być w stałym kontakcie z lekarzem specjalistą i intensywnie pielęgnować skórę malcamówi Marta Urbanowicz, kosmetolog Clinica Cosmetologica

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – jak diagnozować?

U niemowląt wykonanie testów alergicznych polegających na próbach jest niemożliwe (można je wykonać dopiero w około trzecim roku życia dziecka). Najmłodszym dzieciom zaleca się wykonanie testów alergicznych z krwi, które jednak nie zawsze dają jednoznaczne wyniki.

Najważniejszą rolę w diagnozie atopowego zapalenia skóry pełnią więc objawy, ich nasilenie i liczba występowań. Nie mniej ważna jest intuicja i obserwacja dziecka przez rodziców.

Atopowe zapalenie skóry – diagnostyka i co dalej? Zastosuj dermokosmetyki z serii Atopicin

Przy atopowym zapaleniu skóry diagnostyka nie jest skomplikowana. Trudniej jest jednak walczyć z objawami tej choroby, ponieważ potrafią być dokuczliwe. W związku z tym powstały dermokosmetyki z serii Atopicin, które działają przeciwświądowo, natłuszczają i nawilżają, przywracają barierę ochronną naskórka.

W skład serii wchodzi 8 dermokosmetyków:

  • szampon,
  • balsam do mycia ciała,
  • balsam natłuszczający do ciała,
  • krem na dzień,
  • krem na noc,
  • krem pod oczy i na powieki,
  • mazidło do suchej skóry,
  • olejek myjący do twarzy.

Dermokosmetyki Atopicin są stworzone na bazie preparatów roślinnych, olejów, ale także alantoiny, mocznika, czy pantenolu. Delikatne i bezzapachowe, dobrze tolerowane przez skórę. Można w nich znaleźć także w zależności od potrzeb takie składniki jak:  mleczko pszczele, kwas mlekowy, skwalan roślinny, betaina, olej lniany, ekstrakt z arniki górskiej. Preparaty nadają się do skóry z AZS, a także wrażliwej, skłonnej do podrażnień, bardzo suchej.

Co mówią o nas klienci:

Opinia

To ciągłe swędzenie powodowało, że nie mogłam spokojnie spać i byłam rozdrażniona. Dopiero gdy natrafiłam na zestaw produktów Atopicin poczułam ulgę. Szczególnie lubię mazidło do suchej skórymówi pani Anita z Tyczyna

Opinia

Niestety choruję na atopowe zapalenie skóry, diagnostyka w moim przypadku wcale mnie nie zdziwiła, bo moja mama też ma tę chorobę. Natrafiłam na dermokosmetyki Atopicin i jestem z tego powodu bardzo zadowolona. Krostki oraz podrażnienia zniknęły, skóra w końcu nie jest już taka suchamówi pani Grażyna z Sędziszowa Małopolskiego.

Podsumowanie:

Przy atopowym zapaleniu skóry diagnostyka jest dość prosta, bo polega na wywiadzie z rodzicami i testach alergologicznych z krwi, lub z próbek. Gorzej o wiele wygląda leczenie. Najczęściej objawami tej choroby są zmiany skórne, które trzeba pielęgnować albo specjalnymi maściami od lekarza, albo dermokosmetykami.

FAQ

1. Przy chorobie, jaką jest atopowe zapalenie skóry, diagnostyka polega na eliminacji alergenów. Co zatem w przypadku alergenów kontaktowych?

Należy bardzo uważać na detergenty, w tym także płyn do naczyń. Warto systematycznie nawilżać i natłuszczać skórę dobrej jakości dermokosmetykami, np. z firmy Atopicin.

2. Czy w chorobie atopowe zapalenie skóry diagnostyka dokładnie wykaże alergeny, których trzeba unikać?

To zależy od wieku chorego. W przypadku niemowląt wyniki testów alergologicznych nie są aż tak bardzo wiarygodne i trzeba po prostu eliminować alergeny, kierując się intuicją. U starszych dzieci oraz dorosłych są już miarodajne. Warto mimo wszystko pamiętać o utrzymywaniu czystości w domu. Trzeba unikać alergenów, o których wiemy, że często uczulają i pielęgnować ciało odpowiednio dobranymi dermokosmetykami typu Atopicin.

3. Przez atopowe zapalenie skóry diagnostyka wykazała, że uczula mnie kurz i pyłki. Często mam czerwoną skórę wokół oczu i na rękach. Jak z tym walczyć?

Na pewno trzeba być w stałym kontakcie z lekarzem specjalistą, który zlecił badania alergologiczne. Warto stosować odpowiednie dermokosmetyki na bazie naturalnych składników, jak np. krem pod oczy i na powieki z firmy Atopicin. Zawiera on takie składniki jak: pantenol, czy ekstrakt z arniki górski. Ręce trzeba wyjątkowo chronić przed zimnym powietrzem, detergentami i nieodpowiednimi płynami do mycia. Można wybrać balsam emoliencyjny do ciała typu Atopicin. A także balsam do natłuszczania ciała z tej samej firmy. Należy jak najczęściej smarować nim ręce.


Bibliografia:

1. Ruszkowska Lidia (2012) Atopowe zapalenie skóry (AZS), Halo! Atopia. Sezon 2, s. 1.
2. Ruszkowska Lidia (2012) Atopowe zapalenie skóry (AZS), Halo! Atopia. Sezon 2, s. 2.
3. Atopowe zapalenie skóry u dzieci. Praktyczny poradnik (2012) Warszawa: Fundacja Alabaster, s. 41.

2 thoughts on “Atopowe zapalenie skóry – diagnostyka choroby

  1. synek mial pojedyncze liszaje ktore zaczynaly schodzic po masci z antybiotykiem ALe od paru dni w mieszkaniu jest kot i dziecko na ciele ma czerwone kropeczki i wiecej liszajow a do tego skora jest strasznie sucha

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 34 = 37

Szampon na azs
Porady

Szampon do skóry atopowej – jak wybrać dobry i skuteczny?

Szampon do skóry atopowej to kosmetyk, stosowany w trakcie leczenia tej choroby. W poniższym opracowaniu wyjaśnione zostało to, jak wybrać dobry szampon na atopowe zapalenie skóry. Zapraszamy do zapoznania się z jego treścią. 

Masz atopowe zapalenie skóry - dieta to jedna z podstaw kuracji
Porady

Masz atopowe zapalenie skóry? Dieta to jedna z podstaw kuracji!

Dieta przy azs to jeden z podstawowych elementów leczenia. Prawidłowo zbilansowana pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie, ale również na kondycję skóry. Jaka jest prawidłowa dieta przy azs?

Porady

Czynniki w AZS

Atopowe zapalenie skóry występuje poprzez interakcje czynników środowiskowych z uwarunkowaniami genetycznymi. Chcesz wiedzieć, jakie jest ryzyko zachorowania? Spójrz poniżej.