Jak ulżyć dziecku z AZS?

Atopowe zapalenie skóry u dzieci

Atopowe zapalenie skóry jest w większości przypadków chorobą przewlekłą, trudną do wyleczenia i uciążliwą ze względu na zmiany okresowe: od tych łagodnych po zaostrzenia stanów zapalnych. Nigdy nie można przewidzieć, jak długo dany stan będzie trwał, ani jak ciężkie objawy wystąpią. W przypadku schorzenia u dzieci jest to tym bardziej uciążliwe, że tak naprawdę cierpi cała rodzina. Dziecko nie umie samo ulżyć sobie w dolegliwościach, przez uporczywy świąd staje się niespokojne, marudne, często nawet agresywne. Zauważa się, że dzieci z atopowym zapaleniem skóry częściej mają problemy w kontaktach z rówieśnikami. Jak temu zaradzić? Dowiesz się z tego artykułu.

Atopowe zapalenie skóry – ważne informacje
Co może nasilić objawy? Co możesz zrobić?
  • drapanie zmian zapalnych
  • nieodpowiednia dieta
  • wysoka temperatura
  • gorąca woda
  • zbyt długo trwająca kąpiel
  • używania niektórych perfum
  • zanieczyszczenia środowiska
  • stresujące sytuacje mogą zwiększyć uczucie swędzenia, a także przyczynić się do powstania rumienia, albo pokrzywki
  • roztocza w domu
  • kontaktu z szorstkimi tkaninami, podrażniającymi skórę
  • bądź w stałym kontakcie z lekarzem
  • regularnie stosuj odpowiednie preparaty
  • unikaj alergenów
  • zastosuj odpowiednią zdrową dietę
  • myj odpowiednio dziecko – nie zbyt długo, w ciepłej, ale nie gorącej wodzie
  • ubieraj dziecko w przewiewne ciuszki

Ranking kremów na atopowe zapalenie skóry

Ranking kremów na azs

 

Atopowe zapalenie skóry u dziecka – na co zwrócić szczególną uwagę?

leczeniu atopowego zapalenia skóry jest systematyczność. Najbardziej skuteczna okazuje się profilaktyka dermokosmetykami, które nawilżają skórę – trzeba je stosować zawsze, nawet w stanach łagodnych tego schorzenia. Nawilżajmy więc skórę dziecka nawet kilka razy dziennie. Warto stosować kremy i maści. Te pierwsze w dzień, ponieważ są mniej tłuste, maści natomiast są idealne na doraźne, miejscowe zwalczanie objawów AZS, głównie do stosowania na noc.

Karolina Formela

Bardzo ważna jest systematyczna pielęgnacja chorego ciała, jak również eliminacja alergenów. Bez tego ciężko jest o remisję choroby. Warto stosować dermokosmetyki i emolienty na bazie naturalnych składników, gdyż inne mogłyby podrażnić skórę i zaognić zmianymówi Karolina Formela, kosmetolog Clinica Cosmetologica.

Atopowe zapalenie skóry u dzieckaAtopowe zapalenie skóry – koniecznie wyklucz alergeny

Przy atopowym zapaleniu skóry bardzo ważnym czynnikiem jest wyeliminowanie pokarmów z diety dziecka, które mogłyby powodować nasilenie choroby. Jeśli dziecko uczula krowie mleko, nie podawajmy mu go. Starajmy się bacznie obserwować reakcje organizmu dziecka na typowe alergeny jak czekolada, kakao, truskawki, orzechy, miód, cielęcina, wołowina, niektóre gatunki tłustych ryb czy jajka. Pamiętajmy jednak, że nie tylko typowe alergeny mogą wywołać atopowe zapalenie skóry. Organizm indywidualnie może reagować na różne produkty spożywcze.

Atopowe zapalenie skóry – jak myć chore dziecko?

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która najczęściej objawia się przesuszoną skórą. W związku z tym nie dopuszczajmy do zbyt długich kąpieli dziecka, aby uniknąć nasilania dolegliwości. Optymalny czas to 10 minut. Starajmy się także, by temperatura wody nie była zbyt wysoka. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie emolientów podczas kąpieli. To kosmetyki (również w formie płynu do kąpieli), które niwelują uczucie swędzenia skóry, zawierają naturalne lipidy, dzięki którym skóra się regeneruje.

Emolienty nie wysuszają skóry a wręcz przeciwnie natłuszczają i dodatkowo niszczą bakterie. Używajmy więc emolientów zamiast zwykłego mydła.

Atopowe zapalenie skóry – zwróć uwagę na przewiewne ubranka

Aby ulżyć dziecku w uciążliwych dolegliwościach przy atopowym zapaleniu skóry, wybieraj dla niego odpowiednie ubranka. Te powinny być przewiewne i wykonane z materiałów naturalnych, wysokiej jakości. Ubrania z tkanin sztucznych bądź wełny nie powinny w ogóle znaleźć się w szafie malca z AZS.

Jeśli objawy choroby występują na pośladkach, warto zakładać bieliznę na lewą stronę – jest delikatniejsza i nie będzie dodatkowo podrażniać zmienionych stanem zapalnym miejsc. Co istotne, nie przegrzewajmy dziecka – pot nasila swędzenie skóry.

Atopowe zapalenie skóry – inne szczególne uwagi dla rodziców

Pamiętajmy, by eliminować skutki występowania AZS – jeśli niekorzystnym dla dziecka alergenem są roztocza, pozbywajmy się ich. Jeśli uczulają je pyłki drzew, roślin czy traw, unikajmy wyjścia w godzinach porannych. Mieszkanie najlepiej wietrzyć wieczorem, kiedy pyłki opadną.

Sprawdź również: atopowe zapalenie skóry u dorosłych – Czym się objawia i jak leczyć to schorzenie?

Atopowe zapalenie skóry – zastosuj dermokosmetyki z serii Atopicin

Na atopowe zapalenie skóry warto wybrać preparaty z firmy Atopicin. Dlaczego właśnie je? Doskonale radzą sobie z objawami tej choroby. Są stworzone na bazie roślinnych, aktywnych i naturalnych składników oraz olejów. Znajdziemy w nich: mocznik, alantoinę, czy pantenol. A także w zależności od potrzeb: skwalan roślinny,  olej ze słodkich migdałów,  olej makadamia,  ekstrakt z arniki górskiej,  bisabolol, ekstrakt z nagietka, ekstrakt z kasztanowca, kwas mlekowy i inne.

Dermokosmetyki z serii Atopicin to zestaw 8. produktów, specjalnie przeznaczonych do pielęgnacji skóry z atopowym zapaleniem skóry.

  • szampon,
  • balsam do mycia ciała,
  • balsam natłuszczający do ciała,
  • krem na dzień,
  • krem na noc,
  • krem pod oczy i na powieki,
  • mazidło do suchej skóry,
  • olejek myjący do twarzy.

Delikatne i bezzapachowe, dobrze tolerowane przez skórę, przeciwświądowe. Ich zadaniem jest przede wszystkim: natłuścić zawsze suchą skórę, nawilżyć, przywrócić barierę ochronną naskórka, zlikwidować uporczywe swędzenie.

Co mówią o nas klienci?

Opinia

Zawsze miałam problemy ze skórą. Odkąd natrafiłam na dermokosmetyki z serii Atopicin w końcu poczułam ulgę. Już się nie drapię, a choroba przeszła w stan remisjimówi pani Anita z Łodzi.

Opinia

Zaczerwienienia oraz chropowatość w końcu zniknęły po systematycznym stosowaniu dermokosmetyków Atopicin, a skóra stała się gładka i nawilżona. W końcu mogę cieszyć się swoim ciałemmówi pani Jolanta z Tarnobrzega.

Podsumowanie

Atopowe zapalenie skóry to bardzo uciążliwa choroba, tak dla dziecka, jak też dla jego rodziców. Warto jednak zwracać szczególną uwagę na eliminację alergenów, dbać o skórę dziecka, stosując systematycznie odpowiednie preparaty. Ważne są także przewiewne, bawełniane ubranka i stosowanie się do zaleceń lekarza.

FAQ

1. Czy atopowe zapalenie skóry jest całkowicie wyleczalne?

Nie, ta choroba jest nieprzewidywalna, ponieważ długo może nie dawać znaku o sobie i nigdy nie wiadomo kiedy znów wróci. Jednak nie da jej się wyleczyć całkowicie. Warto jednak unikać alergenów i stosować odpowiednio dobrane dermokosmetyki, np. z firmy Atopicin, które zawierają naturalne składniki i doskonale radzą sobie z atopowym zapaleniem skóry.

2. Czy samymi dermokosmetykami można uciszyć chorobę, jaką jest atopowe zapalenie skóry?

Dermokosmetyki mają to do siebie, że ich działanie opiera się na naturalnych składnikach, które nie będą zaogniać zmian, ale je wyciszać. Warto pamiętać także o alergenach, by się ich wystrzegać, wtedy jest szansa, że choroba przycichnie.

3. Czy można zastosować jakieś leki przy atopowym zapaleniu skóry?

W przypadku dzieci raczej nie stosuje się żadnych leków, a skupia na naprawie uszkodzonej bariery naskórkowej bez stosowania leczenia ogólnego. O leczeniu dorosłych decyduje lekarz. Mogą to być: steroidy – dają szybki, ale krótkotrwały efekt, dlatego u dorosłych są stosowane tylko miejscowo, a także fotochemioterapia (PUVA) oraz leki doustne. Warto regularnie pielęgnować skórę odpowiednimi preparatami na bazie naturalnych składników oraz unikać bezwzględnie alergenów.


Bibliografia:

1. „Atopowe zapalenie skóry. Poradnik dla rodziców” praca zbiorowa pod redakcją Ryszarda Kurzawy
2. „Dieta w chorobach skóry” pod redakcją Waldemara Placka
3. Elżbieta Waszczykowska, Atopowe zapalenie skóry – postępowanie lecznicze. Przegląd alergologiczny 2004, nr 1, s. 24-29

3 thoughts on “Jak ulżyć dziecku z AZS?

  1. Wg mnie najlepsza metoda dbania o skórę atopową to stosowanie emolientów w połączeniu ze specjalistycznymi ubrankami lub bandażami dla atopików, stosowanych metodą mokrego opatrunku. Nawilża skórę, wydłuża działanie emolientów, a przede wszystkim redukuje swędzenie.

  2. Eliminowanie kazdego elementu z diety mogacego alergizowac dziecko to istny koszmar, sama sie o tym przekonalam. Nigdy do konca nie wiadomo czy wyeliminowalismy wszystko czy jednak nie.

  3. Aby nasze działanie było skuteczne należy postępować kompleksowo. Na pewno należy unikać kontaktu dziecka z alergenami i wszystkim tym co nasila objawy azs. Za reakcje alergiczną odpowiada niewłaściwie funkcjonujący układ odporności dlatego należy stosować probiotyki np. Latopic aby regulować stymulować właściwe jego funkcjonowanie. Probiotyki wspomagają też barierę jelitową aby alergenom trudniej było przeniknąć do krwi. Należy również stosować emolienty aby nawilżać i odbudowywać skórę. Ostatnio stsowałam krem do twarzy i emulsje do ciała Latopic- warte polecenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 2

Szampon na azs
Porady

Szampon do skóry atopowej – jak wybrać dobry i skuteczny?

Szampon do skóry atopowej to kosmetyk, stosowany w trakcie leczenia tej choroby. W poniższym opracowaniu wyjaśnione zostało to, jak wybrać dobry szampon na atopowe zapalenie skóry. Zapraszamy do zapoznania się z jego treścią. 

Masz atopowe zapalenie skóry - dieta to jedna z podstaw kuracji
Porady

Masz atopowe zapalenie skóry? Dieta to jedna z podstaw kuracji!

Dieta przy azs to jeden z podstawowych elementów leczenia. Prawidłowo zbilansowana pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie, ale również na kondycję skóry. Jaka jest prawidłowa dieta przy azs?

Atopowe zapalenie skóry diagnostyka
Porady

Atopowe zapalenie skóry – diagnostyka choroby

W chorobie jaką jest atopowe zapalenie skóry, diagnostyka jest bardzo ważna. Najczęstszymi objawami atopowego zapalenia skóry u dzieci jest zaczerwienie skóry w typowych dla tego schorzenia miejscach, świąd, suchość skóry, wysypka miejscowa z charakterystycznymi czerwonymi krostkami (te w stanie zaostrzenia choroby mogą się sączyć powodując drobne ranki). Objawy te występują także w stałych miejscach: u niemowląt […]