Leczenie atopowego zapalenia skóry polega przede wszystkim na eliminowaniu czynników je wywołujących. Eliminację rozpoczyna się od obserwacji dziecka na reakcje alergiczne pochodzące z pokarmów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, czytaj dalej.
Atopowe zapalenie skóry – co musisz wiedzieć?
Jakie mogą być alergeny? | Jakie pokarmy mogą uczulać? |
|
|
AZS – leczenie niemowlaków poprzez karmienie piersią
Jeśli AZS wystąpiło już u kilkumiesięcznego dziecka, warto by było one karmione piersią. Najczęściej obserwuje się alergie na mleko krowie, tym samym pokarm mamy będzie najwłaściwszym. Karmiąca mama powinna unikać innych alergenów występujących w produktach spożywczych jak czekolada, kakao, miód, owoce cytrusowe, truskawki czy orzechy. Do diety dziecka produkty powinny być dołączane stopniowo, w małych ilościach.
Atopowe zapalenie skóry – leczenie przez usuwanie alergenów z otoczenia
Ponadto w leczeniu objawów atopowego zapalenia skóry ważna jest jakość środowiska, w jakim przebywa dziecko. Wycierajmy kurz, pozbywajmy się roztoczy – sprzątajmy najlepiej wtedy, gdy dziecka nie ma w domu. Maluch może być również uczulony na sierść zwierząt czy pierze więc jeśli nie ma takiej konieczności, nie dopuszczajmy do jego kontaktu z tymi alergenami (pamiętajmy, że pierze mogą występować w pościeli!).
W przypadku małych dzieci nie łatwo wystrzegać się wszystkich alergenów, kiedy nie do końca wiadomo, co uczula. Jest to trudne do zdiagnozowania, nawet mimo wykonywania testu alergologicznego, ponieważ na tym etapie nie jest on jeszcze miarodajny. Warto jednak utrzymywać stały kontakt z lekarzem alergologiem i wytrwale przestrzegać jego zaleceń – mówi Justyna Masal-Ochotny, kosmetolog Clinica Cosmetologica.
Atopowe zapalenie skóry – leczenie poprzez pielęgnacje skóry
Oprócz eliminacji czynników drażniących i wywołujących atopowe zapalenie skóry ważna jest również profilaktyka leczenia kosmetykami. To głównie dermokosmetyki, wskazane przez lekarza, których zadaniem jest łagodzenie objawów, natłuszczanie skóry dziecka i regenerowanie naskórka.
Najczęściej zaleca się stosowanie emolientów – podczas bądź po kąpieli oraz kremów i maści, które w swoim składzie zawierają na przykład lanolinę. Jeszcze niedawno sądzono, że idealnymi kosmetykami są te, które zawierają parafinę – udowodniono jednak, że ta działać może szkodliwie, gdyż zamyka pory i blokuje wchłanianie innych odżywczych składników. Na rynku dostępne są również specjalne oleje, które skutecznie zapobiegają swędzeniu skóry – warto wybrać te, które w swoim składzie maja olej E45. Na zwalczanie świądu skutecznie działają też leki przeciwhistaminowe.
Leczenie miejscowe atopowego zapalenia skóry
W leczeniu miejscowym objawów AZS stosuje się zazwyczaj leki kortykosteroidowe. Trzeba jednak pamiętać, by nie smarować nimi skóry dziecka w okolicach odbytu oraz na fałdach skórnych, ponieważ w tych właśnie miejscach preparat wchłania się najbardziej, co może być szkodliwe dla malucha.
AZS – leczenie przez wietrzenie
Przy zwalczaniu atopowego zapalenia skóry trzeba pamiętać również o odpowiednim ubiorze dziecka (naturalne tkaniny wysokiej jakości, nieprzegrzewanie dziecka) i właściwej, niezbyt wysokiej temperaturze panującej w pomieszczeniu, w którym przebywa malec.
Atopowe zapalenie skóry – leczenie warto wspomóc dermokosmetykami z serii Atopicin
Chcąc przyśpieszyć gojenie zmian atopowego zapalenia skóry, leczenie można wspomóc, stosując 8 dermokosmetyków:
- szampon
- balsam do mycia ciała
- balsam natłuszczający do ciała
- olejek myjący do twarzy
- krem na dzień
- krem na noc
- mazidło do suchej skóry
- krem pod oczy i na powieki
Swoje działanie opierają one na naturalnych i aktywnych składnikach. Bazują na mocznik, pantenolu i alantoinie. W zależności od potrzeb są w nich ekstrakty, wyciągi, oleje oraz same cenne składniki, które pomagają zwalczyć objawy atopowego zapalenia skóry. Można w nich znaleźć np. olej z glistnika, kwas mlekowy, ekstrakt z lukrecji, ekstrakt z zielonej herbaty. Dermokosmetyki doskonale łagodzą skórę objętą AZS: likwidują uporczywy świąd, pieczenie, natłuszczają, nawilżają. Nadają się do stosowania nawet przy bardzo suchej skórze, wrażliwej, atopowej, skłonnej do alergii.
Co mówią o nas klienci?
Dermokosmetyki Atopicin skutecznie wypielęgnowały moją skórę. Zmiany przygasły, a ja z powodzeniem mogę w końcu założyć krótki rękawek – mówi pani Ewelina z Łodzi
Dostałem od żony dermokosmetyki Atopicin, w końcu skóra nie jest czerwona i nie swędzi. To był bardzo dobry prezent – mówi pan Wojciech z Tarnobrzega.
Podsumowanie
Skóra objęta przez atopowe zapalenie skóry, leczenie ma bardzo długie, a także żmudne. Należy w szczególności wystrzegać się alergenów i intensywnie myć w specjalnych emolientach oraz pielęgnować skórę dziecka odpowiednimi preparatami, wtedy jest szansa, że zmiany przygasną.
FAQ
1. Czy jeśli wiadomo już, że jest to atopowe zapalenie skóry, leczenie może być tylko przy pomocy dermokosmetyków?
To zależy, co powiedział lekarz. Na pewno należy przestrzegać zasad higieny, dbać o czystość w domu i pielęgnować ciało odpowiednio dobranymi dermokosmetykami na bazie naturalnych składników, np. z firmy Atopicin.
2. Czy w przypadku AZS leczenie może trwać całe życie?
Niestety to jest choroba, której przebieg ciężko przewidzieć. Może trwać całe życie, ale nie musi dawać ciężkich objawów. Niezależnie od wszystkiego trzeba utrzymywać kontakt z lekarzem prowadzącym i dbać o ciało, stosując preparaty na bazie aktywnych substancji, wysokiej jakości przez cały czas, wtedy zmiany nie będzie się tak zaogniać.
3. Czy przy AZS leczenie można wyprecyzować przez wykonanie testu alergologicznego?
Skierowanie na test alergologiczny wystawia lekarz alergolog. Badanie to pozwoli dokładnie dowiedzieć się jakich alergenów należy się wystrzegać. Trzeba pamiętać także cały czas o tym, by pielęgnować skórę wysokiej jakości dermokosmetykami.
Bibliografia:
1. Gospodarek E., Mikucka A.: Mikrobiologia w kosmetologii, Wyd. PZWL, 2013
2. Molski M., Nowoczesna kosmetologia, 2014
3. Baumann L.S., Dermatologia estetyczna, 2013
4. Martini MC., Kosmetologia i farmakologia skóry, 2007
5. Urban E., Dermatologia. Diagnostyka różnicowa, 2014
Wg mnie najlepsza metoda dbania o skórę atopową to stosowanie emolientów w połączeniu ze specjalistycznymi ubrankami lub bandażami dla atopików, stosowanych metodą mokrego opatrunku. Nawilża skórę, wydłuża działanie emolientów, a przede wszystkim redukuje swędzenie.
zgadzam się, te metody są skuteczne. szkoda tylko że takie kosztowne 🙁
To bandażowanie to może nie taka głupia rzecz. NA piewrwszy rzut oka wygląda na to że ma to szanse zadziałać. Pewnie spróbuje. Na początku stosowalam same emolienty(oilatum) troche pomagało. Od paru tygodni podaje do tego jeszcze Latopic- probiotyk i juz jest fajnie. Oby już noiedługo było super
U nas emolienty też się sprawdzają: https://alergicznedziecko.pl/pielegnacja-skory/ . Gdy objawy są bardzo nasilone nie obejdzie się bez sterydu, czasem antybiotyku, niestety (całe szczęście już dawno tak nie było – udało się uspokoić skórę).
Jeśli chodzi o emolienty to bardzo dobre są emolienty z serii Latopic. Stsouje u dziecka zarówno emulsje do ciała jak i krem do twarzy i ciała. Dobrze nawilżają, maja fają konsystencje i dobrze się wchłaniają. Dawniej stosowałam kosmetyki emolium i oilatum ale za namową koleżanki farmaceutki zaczęłam na próbę stosować emolienty Latopic i chyba już przy nich zostanę