Atopowe zapalenie skóry – odmiany i przebieg

Atopowe zapalenie skóry odmiany i rodzaje

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba, trudna do wyleczenia. Jest uciążliwa tak dla dziecka jak i dla rodziców. Objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci mogą mieć różną postać. Chociaż najczęściej występuje drażniąca wysypka, suchość i zaczerwienie skóry to można rozróżnić trzy główne odmiany tej choroby i dobrać do nich najbardziej właściwe leczenie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, czytaj dalej.

Atopowe zapalenie skóry – co musisz wiedzieć?
Odmiany choroby
  • wyprysk atopowy wczesnego dzieciństwa
  • wyprysk atopowy późnego dzieciństwa
  • wyprysk atopowy okresu młodzieńczego
Objawy choroby
Wyprysk atopowy wczesnego dzieciństwa:
  • charakteryzują się okresami poprawy stanu skóry i zaostrzeń stanów zapalnych.
  • wykwity mogą się łuszczyć i sączyć
  • głównie zmiany występują na twarzy i główce
Wyprysk atopowy późnego dzieciństwa:
  • mogą wystąpić: zaczerwienienia, suchość i krostki
  • wysypka jest silnie swędząca, przypomina liszaje
  • zmiany mogą wystąpić na: dłoniach, po wewnętrznej stronie obu kończyn, na ich zgięciach, na nadgarstkach, karku czy tułowiu
Wyprysk atopowy okresu młodzieńczego:
  • zmiany przypominają liszaje
  • zmiany mogą występować na całym ciele
  • choroba w tym przebiegu może trwać nawet do końca życia

Ranking kremów na atopowe zapalenie skóry

Ranking kremów na azs

 

Atopowe zapalenie skóry – wyprysk atopowy

W przebiegu wczesnym choroby, czyli u dzieci do ukończenia około drugiego roku życia występuje zazwyczaj tzw wyprysk atopowy wczesnego dzieciństwa. Ten objawia się już około trzeciego miesiąca życia niemowlęcia chociaż może również wystąpić zaraz po urodzeniu i pierwszym kontakcie z alergenem.

Najczęściej zmiany skórne mają postać wykwitów, które mogą się łuszczyć i sączyć. Wypryski atopowe wczesnego dzieciństwa charakteryzują się okresami poprawy stanu skóry i zaostrzeń stanów zapalnych.

Atopowe zapalnie skóry – dziedziczenie choroby

Kiedy atopowe zapalenie skóry pojawia się już u niemowląt można z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że chorobę odziedziczyło po którymś z rodziców. Ta forma choroby zazwyczaj ustępuje po ukończeniu 5 roku dziecka. Warto zrobić wywiad w rodzinie, czy choroba występowała, bowiem rodzic malucha może nie być świadomy jej występowania u siebie.

Wyprysk atopowy późnego dzieciństwa

Kolejna odmiana to wyprysk atopowy późnego dzieciństwa. Należy przy tym dodać, że choroba w tej odmianie może być następstwem przebiegu schorzenia z wyprysku atopowego wczesnego dzieciństwa, może się również dopiero pojawić.

Justyna Masal Ochotny

Bardzo ważna jest intensywna pielęgnacja skóry chorego, specjalnie do tego dobranymi preparatami na bazie aktywnych i naturalnych składników. W ten sposób nie zostanie dodatkowo podrażnionamówi Justyna Masal-Ochotny, kosmetolog Clinica Cosmetologica.

Atopowe zapalenie skóry odmianyAtopowe zapalenie skóry – charakterystyka i przebieg choroby

U starszych dzieci objawy choroby są nieco inne. O ile u niemowląt choroba ukazuje się w postaci zmian skórnych głównie na twarzy i główce to u starszych maluchów zaczerwienienia, suchość i krostki wystąpić mogą na dłoniach, po wewnętrznej stronie obu kończyn, na ich zgięciach, na nadgarstkach, karku czy tułowiu. Wysypka jest silnie swędząca, przypomina liszaje.

Wyprysk atopowy okresu młodzieńczego – ten następuje po okresie dzieciństwa. Choroba w tym przebiegu może trwać nawet do końca życia w stanach łagodnych, przede wszystkim w lato lub w zaostrzeniach liczby wykwitów jesienią, zimą oraz wiosną. Zmiany przypominają liszaje i mogą występować na całym ciele. Charakterystyczne dla tej odmiany schorzenia jest również pogorszenie stanu włosów pacjenta – te są zwykle suche i bardzo łamliwe.

Niestety przy atopowym zapaleniu skóry nigdy nie można przewidzieć, jaki przebieg będzie miała choroba i jak długo będzie trwała. Najczęściej mija po okresie wyprysku wczesnego dzieciństwa jednak może przejść również w dalsze fazy.

Atopowe zapalenie skóry – pomogą dermokosmetyki z serii Atopicin

Atopowe zapalenie skóry powoduje zmiany skórne. Należy systematycznie łagodzić je dermokosmetykami o łagodnym i naturalnym składzie. Warto stosować je także w okresie remisji, by znów nie doszło do zaostrzenia choroby.

Preparaty z serii Atopicin opierają swoje działanie na aktywnych, naturalnych i roślinnych składnikach. Można znaleźć w nich: moczniku, alantoinę, czy pantenol. Do poszczególnych produktów zostały także dodane różne bardzo cenne substancje, w zależności od potrzeb: masło shea, olej z czarnuszki, olej lniany, ekstrakt ze smoczego owocu, skwalan roślinny i inne.

W skład serii wchodzi 8 dermokosmetyków:

  • szampon
  • balsam do mycia ciała
  • balsam natłuszczający do ciała
  • mazidło do suchej skóry
  • krem na dzień
  • krem na noc
  • krem pod oczy i na powieki
  • olejek myjący do twarzy

Głównym zadaniem produktów Atopicin na atopowe zapalenie skóry jest nawilżanie, natłuszczanie, łagodzenie swędzenia i pieczenia. Dermokosmetyki Atopicin nadają się nawet do skóry wrażliwej, bardzo suchej, atopowej, oraz skłonnej do alergii. Są wyjątkowo skuteczne w łagodzeniu objawów atopowego zapalenia skóry.

Co o nas mówią klienci?

Opinia

Ciężko było mi wyleczyć skórę córki, ponieważ ciągle się drapała. Dopiero po zastosowaniu preparatów z firmy Atopicin przestała się drapać, a zmiany zaczęły przygasaćmówi pani Joanna z Markowej.

Opinia

Miałam problem, gdyż skóra stale swędziała i była sucha, preparaty od lekarza nie za bardzo mi pomagały. Koleżanka poradziła mi balsam emoliencyjny Atopicin do mycia ciała, dla osób z suchą skórą. Ten produkt jest dla mnie ukojeniemmówi pani Aniela z Jarosławia

Podsumowanie:

Atopowe zapalenie skóry to choroba, z którą trzeba nauczyć się żyć i zwalczać alergeny, choć nie zawsze się tak da. Bardzo często AZS jest dziedziczone przez dziecko po którymś rodzicu. Należy systematycznie dbać o skórę chorego, nawet w okresach remisji.

FAQ

1. Czy atopowe zapalenie skóry można zaostrzyć, stosując nieodpowiedni płyn do mycia?

Tak, wtedy bardzo szybko dojdzie do alergii kontaktowej, dlatego trzeba uważać. Warto wybierać tylko takie preparaty, których działanie opiera się na naturalnych składnikach, np. z serii Atopicin.

2. Czy dermokosmetyki potrafią załagodzić swędzenie?

To zależy, jaki mają skład. Są składniki, które potrafią łagodzić świąd i pieczenie, można je znaleźć w preparatach Atopicin.

3. Czy są specjalne kosmetyki do mycia chorej skóry, dla osoby, która choruje na atopowe zapalenie skóry?

Do mycia skóry objętej przez atopowe zapalenie skóry, służą specjalne emolienty, które najczęściej są bezzapachowe, nawilżają i natłuszczają skórę, jak np. balsam emoliencyjny Atopicin do mycia ciała.


Bibliografia:

1. Jones S.N., Pozbądź się chorób skóry, 2017
2. Sadowska-Przytocka A., Jenerowicz D., Porębski G., Wachal M., Dermatologia w praktyce, 2018
3. Śpila B., Jazienicka I., Pucuła J., Analiza czynników psychogennych u chorych na schorzenia skóry, 2004
4. Gospodarek E., Mikucka A.: Mikrobiologia w kosmetologii, Wyd. PZWL, 2013
5. Molski M., Nowoczesna kosmetologia, 2014

One thought on “Atopowe zapalenie skóry – odmiany i przebieg”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

24 − 15 =

Szampon na azs
Porady

Szampon do skóry atopowej – jak wybrać dobry i skuteczny?

Szampon do skóry atopowej to kosmetyk, stosowany w trakcie leczenia tej choroby. W poniższym opracowaniu wyjaśnione zostało to, jak wybrać dobry szampon na atopowe zapalenie skóry. Zapraszamy do zapoznania się z jego treścią. 

Masz atopowe zapalenie skóry - dieta to jedna z podstaw kuracji
Porady

Masz atopowe zapalenie skóry? Dieta to jedna z podstaw kuracji!

Dieta przy azs to jeden z podstawowych elementów leczenia. Prawidłowo zbilansowana pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie, ale również na kondycję skóry. Jaka jest prawidłowa dieta przy azs?

Atopowe zapalenie skóry diagnostyka
Porady

Atopowe zapalenie skóry – diagnostyka choroby

W chorobie jaką jest atopowe zapalenie skóry, diagnostyka jest bardzo ważna. Najczęstszymi objawami atopowego zapalenia skóry u dzieci jest zaczerwienie skóry w typowych dla tego schorzenia miejscach, świąd, suchość skóry, wysypka miejscowa z charakterystycznymi czerwonymi krostkami (te w stanie zaostrzenia choroby mogą się sączyć powodując drobne ranki). Objawy te występują także w stałych miejscach: u niemowląt […]