Nieleczone, bądź źle leczone atopowe zapalenie skóry może prowadzić nie tylko do częstszych zaostrzeń stanów zapalnych, ale także do poważnych powikłań tej choroby. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, czytaj dalej.
Co jest ważne w codziennej pielęgnacji skóry objętej AZS? | |
natłuszczanie |
|
nawilżanie |
|
Atopowe zapalenie skóry – powikłania bakteryjne i grzybicze
Najczęściej skutkiem AZS są bakteryjne i grzybicze zakażenia skóry. Te zaś prowadzą do uczucia silniejszego świądu i zaczerwienienia skóry. Długotrwały świąd i związane z nim drapanie skóry prowadzi do nieodwracalnych zmian naskórka jak bruzdy, przebarwienia, zgrubienia czy blizny po ranach. Trzeba tutaj zaznaczyć, że to właśnie rany z sączących się krostek są najpowszechniejszym powikłaniem atopowego zapalenia skóry.
Warto pamiętać o codziennej pielęgnacji skóry dziecka. Ta polega głównie na odbudowie bariery lipidowej naskórka. Natłuszczanie, nawilżanie skóry zminimalizuje uczucie swędzenia a dzięki rzadszemu drapaniu uniknie się trwałych zmian na skórze malucha.
Skóra objęta przez atopowe zapalenie skóry wymaga stałej pielęgnacji specjalnie do tego przeznaczonymi dermokosmetykami i emolientami. Stosowanie tego typu produktów znacznie zmniejsza zaognienia, nawilża i natłuszcza, likwidując też uporczywy świąd. Trzeba je stosować nawet wtedy, gdy choroba przechodzi w stan remisji – mówi Karolina Formela, kosmetolog Clinica Cosmetologica.
Atopowe zapalenie skóry – powikłania pasożytnicze
W chorobie, jaką jest atopowe zapalenie skóry, powikłania mogą być bardzo groźne. Z danych statystycznych wynika, że wiele osób, z powodu osłabionej bariery ochronnej naskórka staje się nosicielami gronkowca złocistego, który jeszcze bardziej nasila objawy choroby. Często zdarza się, że zarówno gronkowca jak i innych bakterii trudno pozbyć się dermokosmetykami i leczeniem miejscowym, a jeśli nie zastosuje się szybko doraźnego leczenia pasożyty te mogą się kolonizować stale. Trzeba pamiętać, że w przypadku małych dzieci nie wszystkie metody leczenia są wskazane (na przykład antybiotykoterapia).
Atopowe zapalenie skóry – powikłania wirusowe
W przebiegu atopowego zapalenia skóry, powikłania mogą być także wirusowe. Pacjent cierpiący na atopowe zapalenie skóry jest bardziej podatny na inwazję zakażeniami wirusowymi skóry jak opryszczka (której nie można niestety całkowicie wyleczyć). Ta chociaż popularnie występuje głównie na ustach, u dziecka chorego na AZS może pojawić się także w innych miejscach.
Mięczak zakaźny i brodawka zwykła
Innymi powikłaniami z grupy zakażeń wirusowych jest mięczak zakaźny czy brodawka zwykła. O ile brodawka nie jest bardzo uciążliwą i inwazyjną dolegliwością to już mięczak zakaźny przysparza nieco problemów. Na ciele powstają kilku milimetrowe guzki z białą substancją w środku. Z reguły wyskakują obficie a ich leczenie polega na długotrwałym smarowaniu miejscowym specjalną maścią bądź ich łyżeczkowaniu. W przypadku dzieci może to być utrudnione ze względu na ich wzmożoną aktywność i niecierpliwość.
Ponadto dzieci chorujące na atopowe zapalenie skóry są nadpobudliwe, nerwowe, często nadwrażliwe. Często się irytują i mogą być agresywne. W stanach zaostrzenia choroby źle sypiają i są płaczliwe. Wszystko przez uciążliwy świąd, który nie pozwala normalnie funkcjonować.
Atopowe zapalenie skóry – powikłania można łagodzić także przez zastosowanie dermokosmetyków Atopicin
Atopowe zapalenie skóry powikłania ma często bardzo uciążliwe. W celu ich łagodzenia warto stosować dermokosmetyki na bazie naturalnych i aktywnych substancji z serii Atopicin.
Do wyboru jest aż 8 produktów:
- szampon
- balsam emoliencyjny do mycia ciała
- balsam natłuszczający do ciała
- olejek myjący do twarzy
- krem na dzień
- krem na noc
- mazidło do suchej skóry
- krem pod oczy i na powieki
Ich działanie opiera się na: moczniku, pantenolu i alantoinie. Można znaleźć, w zależności od potrzeb także roślinne ekstrakty, wyciągi, oleje, kwasy, typu: skwalan roślinny, olej śliwkowy, masło shea, olej z glistnika, kwas mlekowy, bisabolol, ekstrakt z arniki górskiej, witamina C. Dermokosmetyki Atopicin wspierają skórę z AZS. Działają łagodząco, likwidując uporczywe pieczenie i swędzenie, a także natłuszczają i nawilżają. Można ich stosować nawet przy skórze wrażliwej, atopowej, bardzo suchej skóry, skłonnej do alergii.
Co mówią o nas klienci?
Preparaty z serii Atopicin pomogły złagodzić dokuczliwe objawy atopowego zapalenia skóry u mojej córki. Dobrze, że na nie natrafiłam – mówi pani Gabriela z Łomży.
Odkąd zaczęłam stosować dermokosmetyki na bazie naturalnych składników moja skóra w końcu odżyła i nie jest taka szorstka Niemiłe krostki, także zniknęły, co bardzo mnie cieszy – mówi pani Elżbieta z Nowej Dęby
Podsumowanie
Jeśli chodzi o atopowe zapalenie skóry, powikłania mogą stać się bardzo groźne w skutkach, gdy choroba nie jest prawidłowo leczona. Takie powikłania mogą być bakteryjne, grzybicze, pasożytnicze lub wirusowe. Są bardzo uciążliwe, szczególnie dla dzieci, dlatego należy być w stałym kontakcie z lekarzem i przestrzegać jego zaleceń.
FAQ
1. Czy przy chorobie, jaką jest atopowe zapalenie skóry, powikłania można likwidować także z pomocą dermokosmetyków?
Najważniejszy jest kontakt z lekarzem i leki od niego. Oczywiście trzeba też wspomagać leczenie dermokosmetykami, najlepiej takimi na bazie naturalnych składników, które będą zmniejszały swędzenie i zaczerwienie, typu Atopicin.
2. Czy przy atopowym zapaleniu skóry, powikłania można łagodzić dermokosmetykami, które zawierają w składzie oleje?
Natłuszczanie chorej skóry jest bardzo ważne, ponieważ w przypadku, kiedy się o to nie dba, może dojść do trwałego jej uszkodzenia. W związku z tym dermokosmetyki z olejami w składzie są jak najbardziej wskazane.
3. Mam atopowe zapalenie skóry, powikłania spowodowały, że muszę brać antybiotyk. Czy mimo to powinnam także stosować dermokosmetyki do pielęgnacji ciała?
Warto wspomóc dodatkowo leczenie podstawowe i nie rezygnować z dermokosmetyków, szczególnie ważne jest mycie w specjalnych emolientach. Można wybrać np. balsam emoliencyjny do mycia ciała Atopicin.
Bibliografia:
1. Urban E., Dermatologia. Diagnostyka różnicowa, 2014
2. Molski M., Nowoczesna kosmetologia, 2014
3. Baumann L.S., Dermatologia estetyczna, 2013
4. Martini MC., Kosmetologia i farmakologia skóry, 2007
5. Gospodarek E., Mikucka A.: Mikrobiologia w kosmetologii, Wyd. PZWL, 2013
najgorsze jest to że dziecko z AZS jest narażone na wiele chorób które w ogóle nie dotykają dzieci zdrowych. dzieci i tak dużo chorują w tym wieku a jak dojdzie do tego jeszcze zapalenie skóry to już w ogóle…
Walka z AZS nie jest łatwa. Aby skutecznie walczyć z tą choroba należy postępować kompleksowo. Bardzo ważne jest unikanie kontaktu dziecka z alergenami oraz czynnikami które mogą nasilić objawy. Ważna jest odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta. Jeśli chodzi o stosowanie medykamentów to ważne jest to aby działać od zewnątrz i od środka. Jeśli chodzi o działanie od środka to pomocne są probiotyki. Już od kilku miesięcy stosuje probiotyk Latopic. Od zewnątrz czyli emolienty aby skóre nawilżyć, złagodzić podrażnienia i ją odbudować. Od niedawna stosuje emulsje do ciała Latopic oraz krem do twarzy z tej samej serii. To właśnie dzięki dobrym efekt a probiotyku zaczęłam stosować emolienty też z tej samej serii.