Trichoskopia

Trichoskopia jest nieinwazyjnym badaniem włosów oraz owłosionej skory głowy w celu postawienia prawidłowej diagnozy. Badanie to przeprowadzane jest przez specjalistę trychologa za pomocą trichoskopia, który powiększa badany obszar nawet do pięciuset razy. Trichoskopia pozwala ocenić kondycję skóry, włosów oraz mieszków włosowych. Jest to niezbędne badanie, które pozwala określić stopień nasilenia łysienia androgenowego, telogenowego, plackowatego oraz łuszczycy, łojotoku czy też łupieżu.

Czym jest trichoskopia?

Trichoskopia jest innowacyjną metodą cyfrowego badania włosów, która oparta jest na technice wideodermoskopii. Podczas badania możliwa jest ocena łodygi włosów, ujścia mieszków włosowych oraz otaczającej je skóry. Do badania nie jest wymagane pobieranie od pacjenta włosów. Trichoskopia jest bezinwazyjna i całkowicie bezpieczna dla pacjentów. Podczas badania specjalista uzyskuje obraz włosów oraz owłosionej skóry głowy w okolicy skroniowej, czołowej oraz potylicznej. Trychologa jest nowo powstałą gałęzią medycyny, która zajmuje się analizą oraz leczeniem chorób skóry głowy i włosów. W celu uzyskania jak najprecyzyjniejszych wyników stosuje si najnowsze metody diagnostyki oraz leczenia schorzeń włosów.

Czytaj więcej: https://drtrycholog.pl/zabiegi/trichoskopia-komputerowa-ocena-tricholab/

Co to jest trichoskopia?

W jakim celu stosuje się trichoskopię?

Badanie trichologiczne polega na ocenie mikroskopowej włosów i owłosionej skóry głowy. Za pomocą kamery wideodermoskopu można wykonać zdjęcia włosów oraz skóry głowy w dużym powieszeniu, dzięki przyłożeniu urządzenia przez specjalistę bezpośrednio do skóry pacjenta. Kryteria trichoskopowe pozwalają ustalić typ łysienia oraz monitorować efekty zastosowanej terapii. Trichoskopia jest wykonywana w przypadku łysienia androgenowego, telogenowego, plackowatego, bliznowaciejącego oraz w przypadku dermatoz zapalnych. Trichoskopia umożliwia rozpoznanie włosów dystroficznych, ułamanych oraz resztkowych. Pozwala także na ocenę aktywności chorób zapalnych typu liszaj płaski mieszkowy czy też liszaj rumieniowy krążkowy.

Komputerowe badanie trychologiczne włosów – na czym polega?

Trichoskopia jest badaniem bezinwazyjnym oraz bezbolesnym. W celu wykonania badania nie wymaga się golenia czy też farbowania włosów, a wszystkie zdjęcia wykonane przez kamerę mogą zostać zarchiwizowane. Przed trichoskopią należy powtrzymać się od wykonywania intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych typu farbowanie włosów, intensywne mycie głowy czy też trwała ondulacja. Tego typu badanie nie wymaga pobrania włosów od pacjenta, ponieważ nie są one potrzebne do ocenienia ich kondycji. Wszystkie potrzebne dane zbiera kamera, która bada dokładnie włosy i skórę głowy, a w każdej badanej okolicy specjalista robi cztery zdjęcia.

Jakie efekty daje trichoskopia?

Trichoskopia jest metodą umożliwiającą zdiagnozowanie wszystkich typów łysienia oraz narzędziem pozwalającym na diagnostykę włosów ułamanych, dystroficznych i resztkowych. Dzięki tej metodzie można wykryć choroby zapalne oraz monitorować postępy leczenia wypadania włosów. Badanie może być wykonywane na całej skórze owłosionej głowy. Do przeprowadzenia trichoskopii nie ma żadnych przeciwskazań

oceń tę poradę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

43 − 42 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>