Atopowe zapalenie skóry – alergeny uczulające dzieci

Atopowe zapalenie skóry - alergeny

Najczęstszą przyczyną atopowego zapalenia skóry u dzieci są czynniki pochodzenia alergicznego. U małych dzieci trudne jest jednak zbadanie, co dokładnie wywołuje zmiany skórne, dlatego sama diagnostyka i leczenie tego schorzenia bywa procesem długotrwałym.

Atopowe zapalenie skóry – co musisz wiedzieć?

Jakie są rodzaje alergenów przy atopowym zapaleniu skóry? Co powinieneś zrobić, jeśli podejrzewasz u dziecka AZS?
 • pokarmowe
 • wziewne
 • kontaktowe
 • zgłosić się do lekarza
 • zrobić badania alergologiczne
 • trzymać się zaleceń lekarza alergologa i być z nim w stałym kontakcie
 • utrzymywać dom w czystości
 • unikać alergenów
 • unikać dymu nikotynowego
 • starać się nie wietrzyć domu rano (w okresie pylenia), kiedy pyłki się unoszą, lecz wieczorem
 • w miarę możliwości, w okresie pylenia, nie wychodzić rano z chorym dzieckiem na spacery, ale wieczorem
 • prać ciuszki dziecka w specjalnych, łagodnych preparatach
 • uzgadniać z lekarzem rozszerzanie diety dziecka o stałe produkty i obserwować reakcję organizmu

Ranking kremów na atopowe zapalenie skóry

Ranking kremów na azs

 

Atopowe zapalenie skóry - alergenyAtopowe zapalenie skóry – alergeny pokarmowe

U dzieci najmłodszych najczęściej alergeny dostają się do organizmu poprzez przewód pokarmowy - w praktyce oznacza to tyle, że dziecko uczula to, co je. Alergen może być składnikiem pokarmu mleka matki bądź w późniejszym okresie produktów, które malec otrzymuje w swojej diecie.

Do grupy najczęściej uczulających pokarmów można zaliczyć

 • czekoladę,
 • kakao,
 • owoce cytrusowe,
 • miód,
 • orzechy,
 • białko mleka krowiego,
 • jajka,
 • niektóre gatunki ryb tłustych,
 • cielęcinę,
 • wołowinę,
 • truskawki i poziomki.

Warto przy tym zaznaczyć, że każde dziecko może inaczej reagować na produkty spożywcze, zdarza się, że u niektórych atopowe zapalenie skóry wywołuje jabłko bądź marchewka, czyli pokarmy, które zalecane są do spożywania jako jedne z pierwszych w diecie malucha.

Milena Nalbandian

Bardzo często zdarza się tak, że uczulające alergeny są trudne do wyeliminowania dla karmiącej piersią matki, dlatego kobiety będąc na nawet bardzo restrykcyjnej diecie, nie są w stanie wykryć alergenów uczulających niemowlę. Wtedy przestawiają pociechę na sztuczne mleko. Nie można zapominać o tym, że oprócz alergenów pokarmowych, są także wziewne i kontaktowe. Na nie tak samo trzeba zwracać uwagę. Niezmiernie ważne jest utrzymywanie domu w czystości, jak również systematyczna pielęgnacja malca odpowiednimi preparatamimówi Milena Nalbandian, kosmetolog Clinica Cosmetologica.

Atopowe zapalenie skóry – alergeny wziewne

U starszych dzieci, u których przewód pokarmowy jest na tyle dojrzały, że spożywane produkty nie mają większego znaczenia w chorobie atopowej większą rolę odgrywają składniki wziewne. Te pochodzą z otoczenia, w którym przebywa dziecko i zalicza się do nich głównie kurz domowy i znajdujące się z nim roztocza oraz pyłki drzew, roślin czy traw. Równie często dzieci uczula sierść i ślina zwierząt.

Atopowe zapalenie skóry – alergeny kontaktowe

Alergenem mogą być również niektóre gatunki tkanin, najbardziej uczulająca jest naturalna wełna i materiały syntetyczne. Zauważa się także dużą wrażliwość na składniki chemiczne, głównie te znajdujące się w kosmetykach i środkach czystości jak mydło, detergenty czyszczące bądź proszek do prania.

Atopowe zapalenie skóry – alergeny zewnętrzne

Należy pamiętać, by unikać kontaktu dziecka z dymem papierosowym – oprócz szkodliwego działania zdrowotnego w obrębie płuc, ten może również powodować zaostrzenia atopowego zapalenia skóry.

Atopowe zapalenie skóry, alergeny o podłożu alergicznym – jak wygląda leczenie?

Leczenie atopowego zapalenia skóry o podłożu alergicznym istotny jest (w miarę możliwości) brak kontaktu z czynnikami wywołującymi uczulenie. O ile czynników pochodzących ze środowiska trudno jest się pozbyć to warto przestrzegać kilku zasad:

 • Jeśli dziecko uczulają pyłki drzew, traw i innych roślin nie otwierajmy okien rano i w okresie wzmożonego pylenia. Wietrzmy mieszkanie jak najczęściej, lecz po południu i wieczorem kiedy pyłki nie unoszą się już w powietrzu.
 • Eliminujmy kurz z otoczenia malucha – pozbywajmy się go z trudno dostępnych miejsc i sterylizujmy wszelkie akcesoria, z których korzysta nasza pociecha.
 • Jeśli w wyniku testów alergicznych bądź na podstawie własnych obserwacji wiemy, jakie składniki produktów spożywczych uczulają dziecko, wyeliminujmy je z jego diety.
 • Jeśli uczula ślina czy sierść zwierząt, nie narażajmy dziecka na zbyt częsty kontakt z pupilem. Jeśli zwierzę przebywa w naszym domu, starajmy się go kąpać przynajmniej raz w tygodniu.

Atopowe zapalenie skóry – alergeny nasilające zmiany na skórze, ułagodź dermokosmetykami z serii Atopicin

Przy chorobie, jaką jest atopowe zapalenie skóry, alergeny często są bardzo trudne do wyeliminowania całkowicie. Co odbija się na wyglądzie skóry chorego. Z pomocą idą dermokosmetyki z serii Atopicin.

Jest to 8 bardzo dobrych preparatów do walki z problemem.

 • szampon
 • balsam do mycia ciała
 • balsam natłuszczający do ciała
 • mazidło do suchej skóry
 • krem na dzień
 • krem na noc
 • krem pod oczy i na powieki
 • olejek myjący do twarzy

Dermokosmetyki zawierają dużą ilość aktywnych, naturalnych i roślinnych składników. Atopicin opierają się głównie na: moczniku, alantoinie i pantenolu. Do poszczególnych produktów zostały także dodane różne bardzo cenne substancje, w zależności od potrzeb: skwalan roślinny, masło shea, olej z czarnuszki, ekstrakt ze smoczego owocu i inne. Te produkty łagodzą objawy atopowego zapalenie skóry, czyli: nawilżają, natłuszczają, łagodzą swędzenie i pieczenie. Można je stosować nawet przy skórze bardzo suchej, wrażliwej, atopowej, oraz skłonnej do alergii. Preparaty Atopicin są bardzo skuteczne i mają lekką konsystencję.

Co mówią o nas klienci?

Opinia

Starszemu synowi kupiłam zestaw kosmetyków Atopicin, gdyż bardzo spodobał mi się skład tych preparatów. Dużo aktywnych i naturalnych substancji łagodzących świąd i zaczerwienie. Zmiany przygasły, a syn przestał się drapaćmówi pani Anna z Krakowa.

Opinia

Moja córka cierpi na atopowe zapalenie skóry, chociaż nie jest już mała. Wybrałam dla niej pewne dermokosmetyki z firmy Atopicin. Szczególnie przypadł nam do gustu balsam emoliencyjny do mycia ciała z mocznikiem i ekstraktem z żywokostu lekarskiego. Skóra nie jest już taka sucha jak kiedyś, wygląda o wiele lepiejmówi pani Kamila z Sandomierza.

Podsumowanie

Przy chorobie, jaką jest atopowe zapalenie skóry, alergeny o podłożu alergicznym trzeba eliminować na tyle, na ile jest to możliwe. U niemowlaków ważne jest to, co je i pije matka dziecka, ponieważ wszystko przedostaje się do mleka karmiącej. Należy uważać przy rozszerzaniu diety dziecka o stałe pokarmy. U starszych dzieci alergeny pokarmowe nie są już aż tak ważne, gdyż ich układ pokarmowy jest wykształtowany i tak ostro nie reaguje. Ważniejsze są tutaj alergeny wziewne oraz kontaktowe, tak samo jak z resztą u dorosłych.

FAQ

1. Czy przy atopowym zapaleniu skóry, alergeny takie jak kurz mogą uczulać?

Kurz jest najsilniejszym alergenem i należy się go zawsze wystrzegać. Należy dbać o higienę tak w domu, jak i własnego ciała. W tym celu trzeba stosować specjalnie dobrane dermokosmetyki i emolienty np. z firmy Atopicin. Ważna jest tutaj systematyczność.

2. Moje dziecko ma atopowe zapalenie skóry, alergeny kontaktowe typu zwykły proszek mogą go uczulać?

Tak, jest to możliwe. Jeśli wysypka jest silna, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który najprawdopodobniej skieruje pacjenta do dermatologa. Wtedy zostanie rozpoczęte odpowiednie leczenie i powie, w czym prać ciuchy dziecka. Trzeba systematycznie pielęgnować skórę malca. Warto zwrócić uwagę na skład dermokosmetyków, by były delikatne, naturalne, a jednocześnie skuteczne.

3. Choruję na atopowe zapalenie skóry, alergeny takie jak dym nikotynowy mogą mi szkodzić?

Dym nikotynowy szkodzi każdemu. Przy chorobie, jaką jest atopowe zapalenie skóry, alergeny wziewne, w tym także dym nikotynowy mogą bardzo nasilać objawy. Należy starać się ich unikać. Ważna jest systematyczna pielęgnacja skóry dermokosmetykami o jak najbardziej naturalnym składzie, np. z serii Atopicin, nawet w okresie remisji choroby.


Bibliografia:

1. Jones S.N., Pozbądź się chorób skóry, 2017
2. Śpila B., Jazienicka I., Pucuła J., Analiza czynników psychogennych u chorych na schorzenia skóry, 2004
3. Gospodarek E., Mikucka A.: Mikrobiologia w kosmetologii, Wyd. PZWL, 2013
5. Molski M., Nowoczesna kosmetologia, 2014
5. Sadowska-Przytocka A., Jenerowicz D., Porębski G., Wachal M., Dermatologia w praktyce, 2018

3 thoughts on “Atopowe zapalenie skóry – alergeny uczulające dzieci

 1. Jak się nazywa takie badanie, które pozwala w 100 procentach na określenie tego, na co reaguje alergicznie dziecko z atopowym zapaleniem skóry?

 2. Najlepsze rezultaty w leczeniu azs daje kompleksowe postepowanie. Trzeba dziaać odśrodka- stsoując probiotyki dla osób z azs (Latopic) którereguluja pracę układu immunologicznego oraz powodują uszczelnienie bariery jelitowej na wnikanie alergenów. Działac należy również od zewnątrz stsoując tzw emolienty np(kosmetyki oilatum czy Latopic) które nawilżają skórę, zmniejszaja jej świąd i podrażnienie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

9 + = 18

Szampon na azs
Porady

Szampon do skóry atopowej – jak wybrać dobry i skuteczny?

Szampon do skóry atopowej to kosmetyk, stosowany w trakcie leczenia tej choroby. W poniższym opracowaniu wyjaśnione zostało to, jak wybrać dobry szampon na atopowe zapalenie skóry. Zapraszamy do zapoznania się z jego treścią. 

Masz atopowe zapalenie skóry - dieta to jedna z podstaw kuracji
Porady

Masz atopowe zapalenie skóry? Dieta to jedna z podstaw kuracji!

Dieta przy azs to jeden z podstawowych elementów leczenia. Prawidłowo zbilansowana pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie, ale również na kondycję skóry. Jaka jest prawidłowa dieta przy azs?

Atopowe zapalenie skóry diagnostyka
Porady

Atopowe zapalenie skóry – diagnostyka choroby

W chorobie jaką jest atopowe zapalenie skóry, diagnostyka jest bardzo ważna. Najczęstszymi objawami atopowego zapalenia skóry u dzieci jest zaczerwienie skóry w typowych dla tego schorzenia miejscach, świąd, suchość skóry, wysypka miejscowa z charakterystycznymi czerwonymi krostkami (te w stanie zaostrzenia choroby mogą się sączyć powodując drobne ranki). Objawy te występują także w stałych miejscach: u niemowląt […]