Atopowe zapalenie skóry – objawy oznaczające chorobę

Atopowe zapalenie skóry - leczenie

Istnieją różne objawy atopowego zapalenia skóry. Najczęściej ich ilość związana jest z przebiegiem choroby i jej aktualnym stanem – warto zauważyć, że dla AZS charakterystyczne są różne stadia: od okresów łagodnych po zaostrzenie stanów zapalnych skóry. Jakie one dokładnie są? Czytaj dalej.

Atopowe zapalenie skóry – objawy jakie daje?
AZS – objawy skórne, które są lekkie: AZS – obawy, które są nasilone:
 • zaczerwienienie
 • świąd
 • łuszczenie
 • czerwone krostki
 • suchość
 • podatność na podrażnienia
 • na miejscu kropek pojawią się drobne i sączące się rany
 • rogowacenie skóry
 • odczyny skórne
 • zaćma
 • plamki na źrenicach oka
 • trwałe zgrubienie naskórka
 • bruzdy
 • biały dermatografizm (białe plamy po potarciu naskórka)
 • pękanie ust i nadżerki
 • suche, łamliwe włosy

Ranking kremów na atopowe zapalenie skóry

Ranking kremów na azs

 

Atopowe zapalenie skóry - leczenie Atopowe zapalenie skóry – objawy najczęściej występujące

Do najczęściej występujących objawów zalicza się zaczerwienienie skóry i świąd w typowych dla tej choroby miejscach. U niemowląt będzie to zazwyczaj twarz i główka, w późniejszym wieku wewnętrzna strona dłoni, nadgarstki, łokcie, pośladki, zgięcia kończyn, uszy, kark czy tułów a w ciężkich przypadkach nawet całe ciało. Skóra chorego swędzi (najsilniej po spoceniu się) i może się łuszczyć. Występują także czerwone ogniska krostek przypominające liszaje.

W zaawansowanym stadium choroby bądź w okresach bardzo nasilonych stanami zapalnymi, w miejscach krostek mogą pojawić się drobne, sączące rany i rogowacenie skóry. Skóra pacjenta jest zresztą sucha, podatna na podrażnienia i odczyny skórne.

natalia cholakObjawy atopowego zapalenia skóry są różne, ale stale trzeba dbać o ciało. W tym celu powinno się stosować odpowiednie dermokosmetyki na bazie aktywnych i naturalnych składników. Ważne jest też bardzo to, czym osoba chora się myje. Niestety nie mogą to być zwykłe mydła, czy płyny do mycia ciała, ale specjalne emolienty, natłuszczające i nawilżające skóręmówi Natalia Cholak, kosmetolog Clinica Cosmetologica.

Atopowe zapalenia skóry – objawy, które są poważne

Objawem atopowego zapalenia skóry może być także zaćma. Badania laboratoryjne wykażą zaś najczęściej wyższe stężenie Ige. U osób, które borykają się z chorobą o dużym nasileniu bądź przez wiele lat (nie zawsze mija ona samoistnie) zauważa się także trwałe zgrubienie naskórka oraz bruzdy w miejscach zaatakowanych stanami zapalnymi – najczęściej spowodowane drapaniem. Może także pojawić się tzw biały demografizm, czyli białe plamy po potarciu naskórka – te znikają same po około 15 minutach. W przypadku choroby w stanie zaostrzenia można zauważyć również plamki na źrenicach oka, nieco grubszy fałd szyjny, dodatkowy fałd na dole oka oraz zacienienie oczu. Chorzy cierpią także na pękanie ust, głównie w ich kącikach, co wywołuje ból i pieczenie. Na wargach mogą pojawiać się strupki i nadżerki, zazwyczaj są one również bardziej czerwone i skłonne do łuszczenia. Włosy osoby chorej na AZS są suche i łamliwe.

Trzeba zaznaczyć, że objawy tej choroby mogą wystąpić pojedynczo bądź grupowo, w różnych kombinacjach.

Atopowe zapalenie skóry – objawy, dlaczego w ogóle występują i się nasilają?

Objawy występują przede wszystkim z powodu braku tolerancji na alergeny pokarmowe bądź te pochodzenia środowiskowego jak zanieczyszczone powietrze. Zaostrzenie AZS pojawia się też szybko po kontakcie z czynnikami alergizującymi takimi jak wełna, sierść zwierząt (najczęściej psa, kota czy świnki morskiej) lub środki chemiczne (detergenty, kosmetyki, proszek do prania). Zauważa się również, że objawy nasilają się w wyniku wzmożonego stresu. Z jego powodu również dochodzi do nawracających zakażeń skóry.

Atopowe zapalenie skóry – objawy skórne skutecznie przygasisz stosując dermokosmetyki z serii Atopicin

Choroba, jaką jest atopowe zapalenie skóry, objawy ma nieraz bardzo uciążliwe. Na ratunek dla chorobowo zmienionej skóry może przyjść zestaw dermokosmetyków z serii Atopicin, opartych na naturalnych i aktywnych substancjach, które nadają się do stosowania, nawet przy AZS, wrażliwej, bardzo suchej i skłonnej do alergii skóry.

Do wyboru jest aż 8 wysokiej klasy produktów:

 • szampon,
 • balsam emoliencyjny do mycia ciała,
 • balsam natłuszczający do ciała,
 • krem na dzień,
 • krem na noc,
 • krem pod oczy i na powieki,
 • mazidło do suchej skóry,
 • olejek myjący do twarzy.

Ich działanie opiera się na bazie preparatów roślinnych, olejów, ale także mocznika, czy pantenolu. Są delikatne i bezzapachowe, dobrze tolerowane przez skórę. Natłuszczają, nawilżają, przywracają barierę ochronną naskórka, co jest tutaj najważniejsze, ale też działają przeciwświądowo.

Co mówią o nas klienci:

Opinia

Choruję na atopowe zapalenie skóry. Preparaty z firmy Atopicin bardzo pomogły mi zahamować rozwój choroby. Wszystkim polecammówi pani Ewa z Rzeszowa.

Opinia

Dotknęła mnie choroba AZS – objawy były dokuczliwe, do momentu, w którym odkryłam dermokosmetyki Atopicin. Swędzenie i sucha skóra w końcu ustąpiłymówi pani Jadwiga z Korczowej.

Podsumowanie

Objawy, jakie daje AZS są nieraz bardzo uciążliwe, dlatego warto być pod stałą opieką lekarza alergologa i przestrzegać jego zaleceń. Ważna jest także odpowiednia pielęgnacja skóry, gdyż w innym wypadku dojdzie do nieodwracalnych zmian skórnych.

FAQ

1. Czy przy chorobie jaką jest atopowe zapalenie skóry, objawy tak trudne do pozbycia się jak swędzenie, można zlikwidować za pomocą dermokosmetyków?

Dermokosmetyki i emolienty, które są przeznaczone do pielęgnacji skóry z AZS, pomogą pozbyć się także i tego objawu. Dobrze radzi sobie z problemem np. balsam emoliencyjny do mycia ciała Atopicin.

2. Mam skórę podatną na podrażnienia, ponieważ choruję na AZS – objawy często się nasilają. Czy pomogą mi kosmetyki zawierające naturalne składniki?

Kosmetyki, które opierają swój skład na naturalnych substancjach, czyli tak zwane dermokosmetyki mają to do siebie, że łagodzą objawy skórne, ponieważ nie ma w nich niczego, co mogłoby dodatkowo podrażnić skórę. Jak najbardziej nadają się dla skóry z AZS, tym bardziej jeśli są specjalnie przeznaczone do skóry atopowej.

3. Przy AZS objawy potrafią być uciążliwe, w związku z tym, czy dobrze jest, jeśli dermokosmetyki dla skóry atopowej są bezzapachowe?

Jeśli dermokosmetyki są bezzapachowe, oznacza to, że są pozbawione zbędnych substancji zapachowych, które mogłyby dodatkowo podrażniać skórę, a tego nie chcemy.


Bibliografia:

1. Tyc-Zdrojewska E., Trznadel-Grodzka E., Kaszuba A.: Wpływ przewlekłych chorób skóry na jakość życia pacjentów. Dermatol Klin 2011; 13: 155-160
2. Gliński R., Kruszewski J., Silny W., Kurzawa R., Czarnecka-Operacz M., Baran E., Szepietowski J.: Postępowanie diagnostycznoprofilaktyczno-lecznicze w atopowym zapaleniu skóry. Post. Derm. Alerg. 2004, XXI (6): 265–277
3. Spergel J.M., Paller A.S.: Atopic dermatitis and the atopic march. J. Allergy Clin. Dermatol. 2003, 112 (6): 118–127
4. Morar N., Willis-Owen S., Moffatt M., Cookson W.: The genetics of atopic dermatitis. J. Allergy Clin. Immunol. 2006, 118 (1): 24–34
5. Abramovits W.: Atopic dermatitis. J. Am. Acad. Dermatol. 2005, 53 (1): 86–93.

2 thoughts on “Atopowe zapalenie skóry – objawy oznaczające chorobę

 1. Czy objawem atopowego zapalenia skóry u dzieci może być swędząca skóra? Tylko że ona tak dziwnie swędzi, bo nie ma na niej nic- po prostu normalnego koloru skóra u dziecka, a swędzi. Dopiero jak podrapie się mała, to widać jakieś takie zaczerwienienie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 5 = 4

Szampon na azs
Porady

Szampon do skóry atopowej – jak wybrać dobry i skuteczny?

Szampon do skóry atopowej to kosmetyk, stosowany w trakcie leczenia tej choroby. W poniższym opracowaniu wyjaśnione zostało to, jak wybrać dobry szampon na atopowe zapalenie skóry. Zapraszamy do zapoznania się z jego treścią. 

Masz atopowe zapalenie skóry - dieta to jedna z podstaw kuracji
Porady

Masz atopowe zapalenie skóry? Dieta to jedna z podstaw kuracji!

Dieta przy azs to jeden z podstawowych elementów leczenia. Prawidłowo zbilansowana pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie, ale również na kondycję skóry. Jaka jest prawidłowa dieta przy azs?

Atopowe zapalenie skóry diagnostyka
Porady

Atopowe zapalenie skóry – diagnostyka choroby

W chorobie jaką jest atopowe zapalenie skóry, diagnostyka jest bardzo ważna. Najczęstszymi objawami atopowego zapalenia skóry u dzieci jest zaczerwienie skóry w typowych dla tego schorzenia miejscach, świąd, suchość skóry, wysypka miejscowa z charakterystycznymi czerwonymi krostkami (te w stanie zaostrzenia choroby mogą się sączyć powodując drobne ranki). Objawy te występują także w stałych miejscach: u niemowląt […]